Povodm 15. jula, Dana demokratije i nacionalnog jedinstva Republike Turske predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća uputio je sljedeću poruku:
„Vaše ekselencije,
poštovani ambasadore Republike Turske u Srbiji gospodine İlhane Saygılı,
poštovani generalni konzule Republike Turske u Novom Pazaru Osmane Pešmenu,
uvažena koordinatorko Turske agencije za koordinaciju i saradnju gospođo Hülya Kırmızıgül,
uvaženi atašeu za vjerska pitanja pri Generalnom konzulatu Republike Turske u Novom Pazaru gospodine Mehmete Melih Yılmaz
uvaženi predstavnici Republike Turske, dragi Bošnjaci, građanke i građani,
dragi prijatelji, dame i gospodo,
Zadovoljstvo mi je da vas, u ime Bošnjačkog nacionalnog vijeća i u ime svih Bošnjaka Sandžaka i Srbije pozdravim i zahvalim na pozivu da i ove godine zajedno obilježimo 15. juli – Dan demokratije i nacionalnog jedinstva Republike Turske.
Te sudbonosne noći 2016. godine, narod Republike Turske je na poziv svog predsjednika Redžepa Tajipa Erdoana stao u zaštitu svoje domovine, svojih institucija, svoje slobode i svoje budućnosti. Taj dan je postao simbol snage narodne volje, zajedništva i spremnosti da se sloboda brani i čuva, bez obzira na cijenu. Neki su te noći slobodu turskog naroda i svoje domovine platili životima.
Ta pobjedonosna snažna volja turskog naroda nije bila pobjeda za slobodu samo jedne države, već i pobjeda univerzalne ideje slobode, demokratije i dostojanstva. Zato je 15. juli važan i za sve nas koji njegujemo te vrijednosti.
Bošnjaci Sandžaka su sa velikim emocijama i dubokim poštovanjem pratili dešavanja te noći i dana nakon toga. I mi smo ovdje na trgovima čuvali slobodu zajedno sa bratskim turskim narodom širom Turske. Jer, Bošnjaci dobro znaju šta znači gubitak mira i slobode. Bošnjačko nacionalno vijeće je dva dana nakon neuspjelog puča, na čelu sa osnivačem i tadašnjim predsjednikom dr. Sulejmanom Ugljaninom, organiziralo tribinu koju je uživo ili putem video linka pratio veliki broj građana, a na kojoj smo pojašnjavali šta se to u Turskoj dogodilo. Najprije u Novom Pazaru, a onda redom u svim gradovima Sandžaka.
Bošnjački narod sa Turskom ima čvrste historijske, tradicijske, kulturne i emotivne veze. A kroz historiju, u valovima iseljavanja i stradanja, na hiljade građana Sandžaka je u Turskoj našlo sigurnost, utočište i novi dom. I oni su danas ravnopravni građani Republike Turske.
Zato Dan demokratije i nacionalnog jedinstva Turske Bošnjaci osjećaju kao svoj veliki blagdan. Zato su šehidi 15. jula i naši šehidi, jer oni nisu branili samo svoju državu, već i univerzalne principe: slobodu, dostojanstvo, vjeru i narodnu volju.
Bošnjačko nacionalno vijeće i dalje će graditi i učvršćivati saradnju sa Republikom Turskom, na dobrobit svih Bošnjaka, ali i šire zajednice u kojoj živimo.
Neka je vječni rahmet šehidima 15. jula.
Neka živi slobodna i demokratska Republika Turska.
Neka je trajna bratska veza između bošnjačkog i turskog naroda.
Hvala vam.“