U organizaciji Bošnjačkog nacionalnog vijeća u Srbiji i Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori, a povodom Dana bošnjačke nacionalne zastave, u Novom Pazaru je svečano otvorena Druga međunarodna konferencija pod nazivom „Bosanski jezik – historijski razvoj i savremeni trenutak“.
Ova naučna manifestacija, održana u okviru Druge edicije Naučnih sandžačkih susreta, okupila je istaknute lingviste, profesore, istraživače i naučne radnike iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Turske i Sjedinjenih Američkih Država.
Cilj konferencije bio je višestruk: akademsko promišljanje i valorizacija bosanskog jezika, razmatranje njegovog institucionalnog statusa, analiza jezičke politike i dijalekatskih specifičnosti, te afirmacija bosanskog jezika kao punopravnog jezika obrazovanja, nauke, administracije i javne upotrebe.
U svečanom dijelu otvaranja prisutnima su se obratili predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća dr. Fuad Baćićanin, predsjednik Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori gospodin Suljo Mustafić, kao i gradonačelnik Novog Pazara, gospodin Nihat Biševac.
Predsjednik BNV dr. Fuad Baćićanin istakao je da bosanski jezik nije samo sredstvo komunikacije, već i temeljni nosilac identiteta bošnjačkog naroda:
„Naša je obaveza da baštinimo i razvijamo bosanski jezik, kao temeljnu odrednicu bošnjačkog nacionalnog bića. On je nosilac našeg kolektivnog pamćenja, kulturnog naslijeđa i budućeg razvoja naše zajednice i cjelokupnog društva.“
Baćićanin je naglasio da Bošnjačko nacionalno vijeće ostaje posvećeno zaštiti i unapređenju prava Bošnjaka, posebno u oblasti obrazovanja, jezika, kulture i identiteta, te najavio otvaranje studijskog programa bosanskog jezika na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru, uprkos postojećim opstrukcijama i negacijama identiteta Bošnjaka od strane pojedinih institucija i pojedinaca.
U okviru konferencije održana su plenarna izlaganja, među kojima su se istakli referati prof. dr. Abdulaha Mušovića („Sandžački dijalekat bosanskog jezika“), Aleksandra Popova („Službena upotreba jezika i pisma u normativi i praksi“) i prof. dr. Seada Šemsovića („Bosnistička jezička politika danas“), nakon čega su uslijedile četiri tematske sesije u svečanoj sali Kulturnog centra i Multimedijalnoj sali.
Sadržaji i zaključci sa ove konferencije biće objavljeni u drugom broju Sandžačkog zbornika, koji predstavlja važan naučni doprinos institucionalnoj afirmaciji bosanskog jezika.
Organizatori su izrazili nadu da će ovakvi skupovi postati stalna platforma za razmjenu znanja, jačanje akademske saradnje i širenje svijesti o značaju očuvanja i razvoja bosanskog jezika, posebno među mladim generacijama.
Fotografije sa konferencije: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=bosnjackovijece&set=a.1103263955177512