Bošnjačko nacionalno vijeće je jučer u Novom Pazaru održalo svoju sedmu redovnu sjednicu.
Vijesti
Na poluostrvu Galipolje, 18. marta 2017. godine održan je niz ceremonija kojim je obilježena 102. godišnjica od Bitke kod Čanakala iz Prvog svjetskog rata koja zauzima posebno mjesto u savremenoj historiji Turske.
Delegacija predstavnika Bošnjaka Sandžaka koju je predvodio predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća dr. Sulejman Ugljanin, sastala se danas u Sarajevu sa bošnjačkim članom Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakirom Izetbegovićem.
Predsjednik ogranka organizacije MUSIAD za Balkan dr. Bilal Kara i član Upravnog odbora Ferdi Nezir posjetili su Bošnjačko nacionalno vijeće i tom prilikom susreli se sa predsjednikom Vijeća i rukovodstvom Privredne komore industrijalaca i trgovaca „Sandžak“.
Predstavnici Bošnjačkog nacionalnog vijeća danas su u Beogradu održali sastanak sa predstavnicima Ministarstva prosvjete, Zavoda za udžbenike i Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja na temu usaglašavanja sadržaja i ispunjenosti standarda kvaliteta udžbenika na bosanskom jeziku.
Rukovodstvo i članice Kulturno umjetničkog društva “Stambol“ posjetili su danas Bošnjačko nacionalno vijeće i tom prilikom rukovodstvu Vijeća prezentovali rezultate koje su postigli tokom pet godina svoga postojanja i rada.
Hilmija Ćatović, akademski slikar rođen je 1933. godine. Beogradsku Akademiju primijenjenih umjetnosti (odsjek slikarstvo) završio je 1957. godine, u klasi prof. Vinka Grdana gdje je 1980. godine i magistrirao.
U organizaciji Fondacije Horizonti u Sandžaku se ovih dana vrše prezentacije Internacionalnog Burch Univerziteta iz Sarajeva koja su namijenjene sandžačkim srednjoškolcima.
Povodom 1. marta – Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća dr. Sulejman Ugljanin uputio je danas čestitku Mladenu Ivaniću, predsjedavajućem Predsjedništva BiH te svim građanima Bosne i Hercegovine. U čestitki se kaže:
Dana 27. februara 2017. godine navršava se 24 godine od zločina u Štrpcima (BiH), kada su pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS) iz voza koji je saobraćao na liniji Beograd-Bar oteli i ubili 20 putnika, među kojima je bilo 18 Bošnjaka, jedan Hrvat i jedan strani državljanin afričkog ili arapskog porekla, čiji identitet nije utvrđen. Fond za humanitarno pravo (FHP), Žene u crnom, Inicijativa mladih za ljudska prava (Inicijativa) i Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda podsećaju na odgovornost institucija Republike Srbije za ovaj zločin, te na činjenicu da porodice žrtava i dalje čekaju na sudsku pravdu u Srbiji, kao i na priznanje statusa porodica civilnih žrtava rata.