Na poluostrvu Galipolje, 18. marta 2017. godine održan je niz ceremonija kojim je obilježena 102. godišnjica od Bitke kod Čanakala iz Prvog svjetskog rata koja zauzima posebno mjesto u savremenoj historiji Turske.
Vijesti
Delegacija predstavnika Bošnjaka Sandžaka koju je predvodio predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća dr. Sulejman Ugljanin, sastala se danas u Sarajevu sa bošnjačkim članom Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakirom Izetbegovićem.
Predsjednik ogranka organizacije MUSIAD za Balkan dr. Bilal Kara i član Upravnog odbora Ferdi Nezir posjetili su Bošnjačko nacionalno vijeće i tom prilikom susreli se sa predsjednikom Vijeća i rukovodstvom Privredne komore industrijalaca i trgovaca „Sandžak“.
Predstavnici Bošnjačkog nacionalnog vijeća danas su u Beogradu održali sastanak sa predstavnicima Ministarstva prosvjete, Zavoda za udžbenike i Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja na temu usaglašavanja sadržaja i ispunjenosti standarda kvaliteta udžbenika na bosanskom jeziku.
Rukovodstvo i članice Kulturno umjetničkog društva “Stambol“ posjetili su danas Bošnjačko nacionalno vijeće i tom prilikom rukovodstvu Vijeća prezentovali rezultate koje su postigli tokom pet godina svoga postojanja i rada.
Hilmija Ćatović, akademski slikar rođen je 1933. godine. Beogradsku Akademiju primijenjenih umjetnosti (odsjek slikarstvo) završio je 1957. godine, u klasi prof. Vinka Grdana gdje je 1980. godine i magistrirao.
U organizaciji Fondacije Horizonti u Sandžaku se ovih dana vrše prezentacije Internacionalnog Burch Univerziteta iz Sarajeva koja su namijenjene sandžačkim srednjoškolcima.
Povodom 1. marta – Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća dr. Sulejman Ugljanin uputio je danas čestitku Mladenu Ivaniću, predsjedavajućem Predsjedništva BiH te svim građanima Bosne i Hercegovine. U čestitki se kaže:
Dana 27. februara 2017. godine navršava se 24 godine od zločina u Štrpcima (BiH), kada su pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS) iz voza koji je saobraćao na liniji Beograd-Bar oteli i ubili 20 putnika, među kojima je bilo 18 Bošnjaka, jedan Hrvat i jedan strani državljanin afričkog ili arapskog porekla, čiji identitet nije utvrđen. Fond za humanitarno pravo (FHP), Žene u crnom, Inicijativa mladih za ljudska prava (Inicijativa) i Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda podsećaju na odgovornost institucija Republike Srbije za ovaj zločin, te na činjenicu da porodice žrtava i dalje čekaju na sudsku pravdu u Srbiji, kao i na priznanje statusa porodica civilnih žrtava rata.
Okrugli sto „Vladavina prava – pravo na službenu upotrebu bosanskog jezika i pisma“ održan je jučer u prostorijama Bošnjačkog nacionalnog vijeća na kojem su učešće uzeli predstavnici državnih organa sa teritorija jedinica lokalnih samouprava u kojima je u službenoj upotrebi bosanski jezik i pismo, grad Novi Pazar i opštine Prijepolje, Tutin i Sjenica.