Predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća Dr. Sulejman Ugljanin uputio je pismo ministru prosvjete gospodinu Srđanu Verbiću u kome ga je podsjetio da je Bošnjačko nacionalno vijeće čvrsto opredijeljeno za implementaciju modela obrazovanja koji Bošnjacima omogućava potpuno obrazovanje na bosanskom maternjem jeziku i pismu.
Vijesti
Predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća Dr. Sulejman Ugljanin, primio je danas u Glavnom uredu Vijeća delegaciju OEBS-a na čelu sa zamjenikom šefa misije OEBS-a gospodinom Majklom Ujeharom.
Povodom velikog uspjeha koji je postignut u javnim nastupima i aktivnostima na stvaranju pozitivne političke klime u javnosti Srbije i normalnog sportskog ambijenta u kojem je odigrana utakmica Evrolige u košarci između Crvene Zvezde i Galatasaraya u Beogradu, predsjednik manjinskog poslaničkog kluba “SDA Sandžaka-PDD” i predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća dr. Sulejman Ugljanin uputio je čestitku NJ.E. G-din Mehmetu Kemal Bozayu, ambasadoru Republike Turske u Srbiji.
Sekretar Bošnjačkog nacionalnog vijeća Ahmedin Škrijelj uputio je pisma Osnovnim i Višim sudovima i tužilaštvima u Sandžaku u kojima je zatražio dostavu podataka o službenoj upotrebi bosanskog jezika i pisma u postupcima pred ovim pravosudnim organima.
Predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća dr Sulejman Ugljanin organizovao je koktel za predstavnike nevladinog sektora domaćih i medjunarodnih institucija koje imaju svoja predstavništva u Sandžaku, kao i udruženja koje se bave ljudskim i manjinskim pravima, te očuvanjem i promovisanjem bošnjačkog identiteta i kulturnog nasleđa.
Sekretar Bošnjačkog nacionalnog vijeća Ahmedin Škrijelj uputio je danas odgovor vijećniku sa liste „Za Bošnjake, Sandžak i muftiju“ prof.dr. Jahji Fehratoviću na dopis broj 58/14 od 25.12.2014. godine.
Održana je II redovna sjednica Izvršnog odbora Bošnjačkog nacionalnog vijeća. Na sjednici se pored tekućih pitanja razgovaralo o analizi i odgovoru Vijeća na mišljenje Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja na prijedloge nastavnih programa za dodatke iz grupe nacionalnih predmeta (svijet oko nas, historija, muzička i likovna kultura) za drugi i šesti razred osnovne škole i prvi i drugi razred srednje škole.
Prvi sekretar Ambasade Republike Turske Ilker Tašaltan posjetio je Bošnjačko nacionalno vijeće i razgovarao sa Sekretarom BNV-a, Ahmedinom Škrijeljom.
U Glavnom uredu Bošnjačkog nacionalnog vijeća održana je promocija romana „Uranijumska braća“, autora Murata Baltića iz Sjenice.
Promocija udžbenika izdavačke kuće „EDUKA“ za razrednu nastavu od prvog do četvrtog razreda za osnovne škole održana je juče u Glavnom uredu Bošnjačkog nacionalnog Vijeća.