Nacionalni prosvjetni savjet je donio plan udžbenika na bosanskom jeziku, čime je završen institucionalni okvir za uvođenje nastave na ovom jeziku za pripadnike bošnjačke nacionalne zajednice u Srbiji. Nastava na bosanskom jeziku će startovati od iduće školske godine, izjavio je za “Danas” Muhedin Fijuljanin, potpredsjednik Izvršnog odbora Vijeća i državni sekretar u Miinistasrtvu prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja.
Vijesti
Na posljednjem popisu u Srbiji 145.278 građana je reklo da se njihov maternji jezik zove bosanski, a još 21. decembra 2005. godine donijet je Zakon o ratifikaciji Evropske povelje o regionalnim i manjinskim jezicima u kojoj je bosanski priznat kao mnjinski jezik u Srbiji. Ova prava Bošnjaka sada se osporavaju pseudonaučnim tvrdnjama da je bosanski izmišljen jezik. Time se osporavaju prava Bošnjak, koja ostvaruju uistavom i zakonima, rekao je Esad Džudžević, predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća u razgovoru za “Politiku”.
Neobično mi je drago da mogu danas da govorim o temi novinarstva i da sudjelujem u jednom važnom događaju – obilježavanju Dana sandžačkog novinarstva. Malo je organizacija i malo je prilika u Bosni i Hercegovini i u Srbiji, a i na prostoru cijele bivše Jugoslavije, gdje se slavi novinarstvo i ja smatram to veoma binim događajem, da još uvijek postoje ljudi, postoje novinari, postoje organizacije koje smatraju da je novinarstvo časna profesija, iza koje stoje časni ljudi i da to treba proslaviti.
Glavni ured Bošnjačkog nacionalnog vijeća pozdravlja obnavljanje rada Društva novinara Sandžaka, koje je bilo jedan od osnivača NUNS-a i njegov kolektivni član.
Nekako mi se čini da mi novinari isuviše slušamo teme koje se tiču drugih profesija, pa je ovo prilika da vas upoznamo i sa našim problemima. Verujem da mnogi od vas znaju kakvo je stanje danas u medijima u Sanžaku, s obzirom da je posao novinara javan posao, posao koji ne možete da prikrijete, posao koji se vidi, za razliku od nekih drugih profesija.
Kada govorimo o novinarstvu u Sandžaku, pretpostavljam da ćemo pomisliti na neobjektivnost, na pristrasnost, na ovisnost, upravo na sve ono što mediji u jednoj demokratskoj i savremenoj koncepciji sistema življenja ne smiju biti.
Malo je novinara koji žele da govore o tabuima, malo je novinara, nažalost, koji žele da istražuju one teme koje bi ih mogle koštati posla, koji bi ih mogli koštati života ili mjesta življenja. U BiH situacija je malo bolja, nego ovdje u Sandžaku. Ja sam tri puta prije ovoga bio u Sandžaku i sva tri puta sam morao bježati.
NAJAVA: Dodijela licenci prevodiocima za bosanski jezik – Potpisivanje ugovora za izdavanje udžbenika
Danas u 13 sati u Glavnom uredu Bošnjačkog nacionalnog vijeća biće dodijeljene licnce za obavljanje poslova prevodioca za bosanski jezik, licima koja su u subotu uspješno položila usmeni i pismeni dio ispita iz bosanskog jezika.
Predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća Esad Džudžević uručio je danas u Glavnom uredu Vijeća u Novom Pazaru licence prevodiocima koji će na bosanski jezik prevoditi udžbenike za osnovne i srednje škole.
U Glavnom uredu Bošnjačkog nacionalnog vijeća u Novom Pazaru, juče je održana tribina “Uloga sandžačkog novinarstva u vremenu tranzicije – odgovori na izazove, kojom je obilježen 1. februar – Dan sandžačkog novinarstva.