Vijesti

Tutinska skupština traži deblokadu prava Bošnjaka

Odbornici tutinskog lokalnog parlamenta pokrenuli su, na sjednici Skupštine opštine, u ponedjeljak 19. decembra, inicijativu za deblokadu ostvarivanja Ustavom i zakonom garantovanih prava Bošnjaka u Republici Srbiji, za usklađivanje nacionalnog sastava zaposlenih u policiji, sudstvu i tužilaštvu na teritoriji opštine Tutin, kao i inicijativu za preduzimanje mjera u cilju usklađivanja rada državnih organa sa Ustavom i zakonom.

Delegacija sandžačkih Bošnjaka u radnoj posjeti Turskoj

Ministar u Vladi Republike Srbije i koopredsjednik mješovitog Komiteta za ekonomsku saradnju Srbije i Turske dr. Sulejman Ugljanin sa narodnim poslanicima Esadom Džudževićem i Bajramom Omeragićem boravi u trodnevnoj radnoj posjeti Republici Turskoj. Tokom boravka u Ankari i Istanbulu predsjednik Ugljanin i saradnici imali su niz sastanaka sa visokim državnim predstavnicima Republike Turske, premijerom Redžepom Tajibom Erdoanom, predsjednikom Abdulahom Gulom, ministarom spoljnih poslova Ahmetom Davutogluom, potpredsjednikom Vlade Bekirom Bozdagom, predstavnicima udruženja naše dijaspore u Turskoj, kao i sa predsjednikom parlamentarne grupe prijateljstva Srbije i Turske. Planirano je da se ministar Ugljanin sastane sa direktorm Turske razvojne agencije TIKA i da razgovaraju o ulaganjima u 46 nedovoljno razvijenih opština.

Osnovan Zavod za kulturu sandžačkih Bošnjaka u Srbiji

Rješenjem Privrednog suda u Kraljevu, broj FI. 96/2011, usvojen je zahtjev Bošnjačkog nacionalnog vijeća i u sudski registar upisan je Zavod za kulturu sandžačkih Bošnjaka u Republici Srbiji, čime je okončan postupak osnivanja ove najbitnije ustanove kulture za Bošnjake u Republici Srbiji.

Doc. dr. Rasim Muratović: Knjiga”Zaustavljeni proces” stvarna slika Sandžaka

Znanje kod Bošnjaka često pati od nesistematičnosti i neuvezanosti. Bošnjačko nacionalno vijeće Novi Pazar i Centar za bošnjačke studije iz Tutina, ali prije svih sociolog Esad Džudžević, “Zaustavljenim procesom” prekinuli su i demantovali tu neugodnu tradiciju i notornu činjenicu. Ne znam da li je izdavaču prilikom odabiranja naslova knjige inspiracija bio Franc Kafka i njegovi “Proces” i “Zamak”! Prilikom čitanja ove interesantne knjige mene je sve podsjetilo i na “Zamak” i na “Proces”. Djela u kojima se čovjek i sve ono što je ljudsko u njemu gube u birokratskim zavrzlamama beskrajnog “Procesa” smještenog u nerazmrsivim labirintima “Zamka”, kao metaforama stvarnog života.

Close
Close