Vijesti

BNV na beogradskom Sajmu knjiga

U okviru 52. međunarodnog sajma knjiga u Beogradu, na štandu Ministarstva kulture i medija, Vlade Republike Srbije, u četvrtak 25.10.2007.godine, posjetiocima sajma predstaviće se i Bošnjačko nacionalno vijeće. Tom prilikom Bošnjačko nacionalno vijeće i Centar za bošnjačke studije, predstaviće svoju printanu i elektronsku izdavačku djelatnost: knjige, časopis „Bošnjačka riječ“, udžbenike, brošure kao i audio i video izdanja. Pored toga na štandu će biti izložene i umjetničke slike članova udruženja Sandžačkog udruženja likovnih umjetnika, kao i programi manifestacija koje realizuje Bošnjačko nacionalno vijeće uz podršku Ministarstva kulture. Štand Ministarstva kulture i medija nalazi se u hali 14. Beogradskog sajma.

Bosanski jezik u Centru za policijsku obuku

Ministar unutrašnjih poslova Republike Srbije, Dragan Jočić uputio je dopis Predsjedniku Izvršnog odbora Bošnjačkog nacionalnog Vijeća, Esadu Džudževiću u kome se, između ostalog, kaže: „Koristim priliku da Vam uputim izraze zahvalnosti na podršci koju Bošnjačko nacionalno veće daje Ministarstvu unutrašnjih poslova u radu i reformskim procesima. Započeti procesi reforme u MUP RS, u velikoj meri odražavaju zahteve i potrebe građana Srbije. U okviru reforme ministarstva formiran je Centar za osnovnu policijsku obuku. Centar za osnovnu policijsku obuku u Sremskoj Kamenici ima zadatak da obrazuje i obuči buduće policijske službenike u skladu sa potrebama izgradnje moderne i efikasne policije, primerene zemljama razvijene Evrope i modernog sveta. Saglasno tome, Nastavni plan i program osnovne policijske obuke, sadrži pored policijskih veština, primenu nastavnih sadržaja i iz oblasti ljudskih prava i prava nacionalnih manjina. Napominjem, da je nastavnim planom predviđeno da jedan od predmeta (fakultativan) bude i jezik lokalne sredine (maternji jezik polaznika kursa). U okviru Centra za osnovnu policijsku obuku, u toku je proces selekcije kandidata za upis u prvu klasu osnovne policijske obuke. Proces selekcije za izbor kandidata vrši se isključivo u skladu sa Pravilnikom o kriterijumima za izbor kandidata za polaznike stručnog osposobljavanja i uslovima Konkursa. Svi kandidati imaju potpuno ravnopravni tretman, kako u pogledu kriterijuma, tako i u pogledu mogućnosti izrade testova na jezicima svoje nacionalnosti. Ministarstvo unutrašnjih poslova prilikom izrade konačne rang liste, sagledaće i potrebu zastupljenosti pripadnika nacionalnih manjina u Ministarstvu.“

Na ahiret preselio Kačar Rifat

Sa žaljenjem obavještavamo članstvo SDA i građane Sandžaka da je 31. oktobra, u 54. godini života, na ahiret preselio Kačar (Šerifa) Rifat – Rifće. Rahmetli Rifat Rifće Kačar bio je istaknuti borac za očuvanje bošnjačkog nacionalnog identiteta. U momentu kada je Bošnjacima prijetila opasnost, čak i biološkog nestanka na ovim prostorima, Rahmetli Rifat se uključio u pripreme održavanja osnivačke skupštine Stranke demokratske akcije Sandžaka i od tada bio njen istaknuti član. Ratna zbivanja na prostorima bivše Jugoslavije zatekla su ga u Sarajevu, Bosni i Hercegovini, gdje je i ostao da se bori za očuvanje bošnjačkih nacionalnih interesa. Poslije rata, rahmetli Rifat, ostao je da živi i radi u Sarajevu sa svojom porodicom. Sa suprugom Elvirom vaspitavao je svoju djecu da postanu dobri i čestiti ljudi, sina Edina i ćerke Edinu i Sabinu. Dženaza rahmetli Rifatu će se klanjati u petak, 02. novembra nakon džume namaza u haremu Begove džamije u Sarajevu a ukop rahmetli Rifata izvršiće se na šehitskom groblju „Stadion“ u Sarajevu. Obavještavamo građane Sandžaka da će se sutra sa džume namaza u novopazarskim džamijama klanjati dženaza u odsustvu rahmetli Rifatu Kačaru, a u ostalim sandžačkim gradovima u centralnim gradskim džamijama. Molimo dragog Allah'a da rahmetli Rifatu podari džennet a porodici sabur i dobro zdravlje.

Preselio Husein Bašić

Jedan od najvećih bošnjačkih i sandžačkih pisaca Husein Bašić preselio je jutros na ahiret u 69. godini života. U riznici kulturne baštine sandžačkih bošnjaka, bošnjačkoj i evropskoj književnosti ostavio je značajna književna djela kao pisac i sakupljač narodnog stvaralaštva Bošnjaka. Svojim stvaralaštvom dao je nemjerljiv doprinos afirmaciji Bošnjačkog nacionalnog identiteta. Rahmetli Bašić je jedini dobitnik najveće nacionalne nagrade sandžačkih Bošnjaka, “Povelje Kulina Bana” koju dodjeljuje Bošnjačko nacionalno vijeće za životno djelo koja mu je uručena 11. maja 2005. godine na Dan bošnjačke nacionalne zastave u Novom Pazaru.Husein Bašić je rođen 1938. godine u Plavu. Pisao je poeziju i prozu. Bavio se istraživanjem, proučavanjem i prezentacijom književnosti Bosnjaka. Pokretač je i prvi urednik časopisa ALMANAH, čiji je cilj zaštita, istraživanje i izučavanje kulturno-istorijske bastine. Njegov roman Tuđe gnijezdo je u programu lektire za srednje škole u Crnoj Gori, kao i u programima studija književnosti u BIH. Objavio je knjige poezije: – Od sunca ogrlica (1970) – Bestražje (1972) – Prošle oči (1974) – Utra (1979) – Jato u nevidjelu (1980) – Breme (1986) – Uzma (1986) – Sjutradan (1987) – Gtasovi s vode (1987) – Kad su gorjele Božije kuće (1994) – Čuma (1996) Knjige antiratnih prozno-poetskih tekstova: – Smrt duše (1992) u istim koricama s knjigom – Trag po tragu (1996) Knjige priča i novela: – Nevidjena zemlja (1973) – Trpija (1984) – Vjetar S Prokletija (1985) Romane: – Tudje Gnijezdo (1980) – Krivice I i II (1986) – Kolovrat (1993) – Crnoturci – san i jazija (1996) – Pusta vrata (Krivice III) 1998 Knige iz usmene književnosti Bošnjaka: – Crni dukati (1970) – Ispod zlatnih streha (1972) – Može li biti što bit ne može (1989 i 1991) – Antologija Lirskih narodnih pjesama iz Sandžaka i – San i pola života (1996) – Antologija tradicionalne usmene književnosti Muslimana Bošnjaka iz Crne Gore i Srbije

Medalja “Rifat Burdžović – Tršo” Petru Lađeviću

Izvršni odbor Bošnjačkog nacionalnog vijeća, na svojoj redovnoj 30. sjednici, jednoglasno je donio odluku da se nacionalna nagrada, medalja “Rifat Burdžović – Tršo” dodjeli direktoru Službe za ljudska i manjinska prava u Vladi Republike Srbije, gospodinu Petru Lađeviću. Medalja “Rifat Burdžović – Tršo” se dodjeljuje pojedincima ili nacionalnim institucijama za doprinos u oblastima javnih djelatnosti, politike, ljudskih prava i za doprinos ideji multietničkog i multikulturnog društva. Medalja “Rifat Burdžović – Tršo” sastoji se od diplome, medalje sa likom Rifata Burdžovića – Trša, na čijem naličju se nalazi grb bošnjačke nacionalne zajednice. Svojim sveukupnim javnim angažmanom gospodin Petar Lađević značajno je doprineo implemantaciji međunarodnih mehanizama zaštite ljudskih i manjinskih prava u našoj zemlji, primjeni svjetskih standarda u ovoj oblasti i potpunijem i sveobuhvatnijem ostvarenju prava pripadnika bošnjačke nacionalne zajednice u Republici Srbiji.

Objavljen konkurs za književnu nagradu “Aladin Lukač”

Dom kulture „Оslobođenje“ Novi Pazar i Ustanova za kullturu Sjenica, rapisuju K O N K U R S za književnu nagradu ALADIN LUKAČ Nagrada se dodjeljuje za objavljenu knjigu poezije stvaralaca koji nisu stariji od 27 godina. Novčani iznos nagrade je 450 eura. Na konkurs se mogu javiti stvaraoci iz Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Uz prijavu, obavezno je dostaviti tri primerka knjige objavljene u 2007-oj godine, adresu i telefon autora. Žiri će uzeti u obzir prijave pristigle do 24. 12. 2007. godine i knjige objavljene u 2007-oj godini. Prijave slati na adresu: Dom Kulture „Oslobođenje“, Stevana Nemanje 2, 36300 Novi Pazar – Srbija, sa naznakom ZA KONKURS. Nagrada je jedna i nedjeljiva, a žiri će odluku o dodjeli nagrade saopštiti do 20. januara 2008. Svečana dodjela nagrade predviđena je za poslednju sedmicu januara 2008. godine u Novom Pazaru. Za sva pitanja vezana za konkurs zvati na telefon +381 20 313 062; 313 069. Kontakt osoba Muriz Čoković. Novi Pazar, 05.11.2007. godine

BNV osuđuje upad i neovlašćene radove u Altun Alem džamiji

Bošnjačko nacionalno vijeće najoštrije osuđuje brutalni upad u Altun Alem džamiju i vršenje neovlašćenih iskopa unutar same džamije čime se dovodi u pitanje očuvanje ovog kulturnog dobra od posebnog značaja za sandžačke Bošnjake. Altun Alem džamija je spomenik kulture od posebnog značaja. U članu 32. Zakona o kulturnim dobrima izričito se zabranjuju bilo kakvi radovi na kulturnom dobru bez utvrđenih uslova i saglasnosti državnih organa. Zbog toga, tražimo od države i njenih nadležnih organa da preduzmu sve zakonom predviđene mjere u cilju zaštite Altun Alem džamije, uključujući i podnošenje krivičnih prijava i investitoru i izvođaču radova.

Manjinski mediji u Srbiji osnivaju svoju asocijaciju

Osnivanje Asocijacije medija na manjinskim jezicima u Srbiji započeto je danas sastankom u prostorijama Tanjuga, gdje su predstavnici tih medija izabrali Inicijativni odbor i utvrdili rok za osnivanje te asocijacije. “Na današnjem sastanku predstavnika manjina, koji je organizovan na inicijativu i u režiji direktora Tanjuga, dogovorili smo se da realizujemo staru inicijaivu o formiranju Asocijacije manjinskih medija u Srbiji”, rekao je predsjednik Inicijativnog odbora Nebojša Ivanov iz lista na bugarskom jeziku “Bratstvo”. Osnovna zamisao je da Asocijacija bude nevladino profesionalno udruženje manjinskih medija u Srbiji, koje će medijima omogućiti da odlučnije nastupe u odnosima s Vladom Srbije i medjunarodnom zajednicom, da unaprijede svoj status i da poboljšaju pristup budžetskim fondovima, ali i evropskim fondovima koji promovišu razvoj medija u jugoistočnoj Evropi, kazao je Ivanov. Direktor Tanjuga Luka Mičeta je, pozdravljajući predstavnike desetak medija na manjinskim jezicima, rekao da je pravo na slobodu medija jedno od osnovnih ljudskih prava. “Zadatak svake države je da vodi računa o medijima, a posebno o medijima nacionalnih manjina”, istakao je Mičeta. On je rekao da će nacionalna novinska agencija Tanjug pomochi Asocijaciju koliko god bude mogla – ustupanjem Medjunarodnog press centra za organizovanje promocija i konferencija, davanjem pristupa servisu informacija, kao i inkorporiranjem vijesti manjinskih medija u informativne pakete Tanjuga. Predsjednik Inicijativnog odbora će u narednih desetak dana završiti izradu statuta i osnivačkog ugovora Asocijacije i proslijediti ih drugim članovima, a do kraja godine bi trebalo da bude održana i Skupština Asocijacije, koja će usvojiti osnivačke akte. U Inicijativni odbor imenovani su i Vladimir Palančanin iz lista na rusinskom jeziku “Ruske slovo”, Muhedin Fijuljanin iz “Bošnjačke riječi”, Suzana Kujundžić- Ostojić iz “Bunjevačkih novina” i Zvonimir Perušić iz “Hrvatske riječi”. Jelena Perković iz lista “Ruske slovo” istakla je da bi Asocijacija trebalo da omoguchi uspostavljanje sistemskih odnosa s matičnim drzzavama nacionalnih manjina, jer ta saradnja za sada zavisi od ličnih kontakata i dobre volje. Asocijacija treba i da pomogne manjinskim narodima da postanu vidljivi i unaprijede medjusobnu saradnju. “Nismo vidljivi i ne poznajemo se, ni sa drugima, ni između sebe”, istakla je ona. Perkovićeva je ukazala da bi bilo dobro da Asocijacija postane funkcionalna do sredine januara kako bi mogla na vrijeme da konuriše za budžetska sredstva, ali i za evropske fondove. Izvor: Tanjug

Džudžević pisao Jočiću

Predsjednik Izvršnog odbora Bošnjačkog nacionalnog vijeća i narodni poslanik Esad Džudžević uputio je kasno sinoć pismo, ministru unutrašnjih poslova, Draganu Jočiću u kome se kaže. Poštovani ministre Jočiću, Želim da Vas upoznam da poslednji dramatični događaji u Islamskoj zajednici prijete da prerastu u otvorene sukobe sa nesagledivim posledicama. Naime, naoružane grupe Muamera Zukorlića već nekoliko dana zaposjele su centralnu novopazarsku džamiju – Altun Alem sa ciljem da spriječe obavljanje vjerske službe imamima i vjernicima Islamske zajednice Srbije. Ovim činom imenovani je izvršio više krivičnih djela: naoružavanje neformalnih grupa, nasilni upad tih naoružanih grupa u vjerski objekat i nasilno sprječavanje obavljanja vjerskih obreda. Osim navedenih protivustavnih, protivzakonskih radnji, Muamer Zukorlić naredio je direktoru medrese u Novom Pazaru da izbaci iz ove vjerske srednje škole sve učenike čije roditelje on smatra politički nepodobnim, odnosno koji ne podržavaju njega. Zbog svega naprijed izloženog, tražim od Vas da pod hitno preduzmete sve zakonom predviđene mjere kako bi se omogućilo, da vjerski službenici i vjernici Islamske zajednice Srbije mogu slobodno da obavljaju svoje vjerske obaveze i obrede. Poštovani ministre Jočiću, tražim od Vas da hitno razoružate lica koja sprječavaju redovno obavljanje vjerske službe u Altun-Alem džamiji i obezbjedite javni red i mir u Novom Pazaru.

Džudžević pisao Naumovu

Predsjednik Izvršnog odbora Bošnjačkog nacionalnog vijeća i narodni poslanik Esad Džudžević uputio je kasno sinoć pismo, ministru vjera Radomiru Naumovu u kome se kaže. Poštovani ministre Naumov, Želim da Vas upoznam da poslednji dramatični događaji u Islamskoj zajednici prijete da prerastu u otvorene sukobe sa nesagledivim posledicama. Naime, naoružane grupe Muamera Zukorlića već nekoliko dana zaposjele su centralnu novopazarsku džamiju – Altun Alem sa ciljem da spriječe obavljanje vjerske službe imamima i vjernicima Islamske zajednice Srbije. Ovim činom imenovani je izvršio više krivičnih dijela: naoružavanje neformalnih grupa, nasilni upad tih naoružanih grupa u vjerski objekat i nasilno sprječavanje obavljanja vjerskih obreda. Osim navedenih protivustavnih, protivzakonskih radnji, Muamer Zukorlić naredio je direktoru medrese u Novom Pazaru da izbaci iz ove vjerske srednje škole sve učenike čije roditelje on smatra politički nepodobnim, odnosno koji ne podržavaju njega. Zbog svega naprijed izloženog, tražim od Vas da pod hitno preduzmete sve zakonom predviđene mjere kako bi se omogućilo, da vjerski službenici i vjernici Islamske zajednice Srbije mogu slobodno da obavljaju svoje vjerske obaveze i obrede. Poštovani ministre Naumov, tražim od Vas da hitno prestanete da finansirate, sredstvima poreskih obveznika, novopazarsku medresu i druge institucije koje su na ovako grub način zloupotrebljene i u kojim se otvoreno krše Ustav, zakoni i ljudska i vjerska prava građana.

Close
Close