Vijesti

BNV traži zaštitu Altun Alem džamije

Bošnjačko nacionalno vijeće uputilo je danas komunalnoj inspekciji Opštine Novi Pazar zahtjev za hitno uklanjanje građevinskog materijala i šuta iz harema Altun-Alem džamije. U tom zahtjevu između ostalog stoji. Podsjećamo Vas da je Altun-Alem džamija od strane Zavoda za zaštitu spomenika kulture proglašena za spomenik od posebnog značaja. Pored toga ona u Bošnjačkom narodu predstavlja jedinstven primjer njegove arhitekture, kulture i tradicije. Obzirom da su neka neovlašćena lica bez saglasnosti i nadzora Zavoda za zaštitu spomenika porušila patos i započela iskope unutar same džamije a sav šut i otpadni materijal lagerisali u haremu džamije, nemoguće je bilo kojem posjetiocu, vjerniku ili turisti da džamiji priđe i uoči sve detalje i posebnosti ovog spomenika bošnjačke kulture i tradicije. Zbog svega gore navedenog tražimo od Vas da hitno uklonite sve materijale koji svojim prisustvom ugrožavaju ambijent Altun-Alem džamije, kao najznačajnijeg spomenika bošnjačke kulture na teritoriji opštine Novi Pazar.

“Pero Ćamila Sijarića” Zuvdiji Hodžiću

Žiri za književnu nagradu “Pero Ćamila Sijarića” u sastavu Husein Bašić (predsjednik), Faruk Dizdarević i Hadžem Hajdarević, koja se, u okviru književne manifestacije Sandžački književni susreti, dodjeljuje istaknutom i ostvarenom književniku, koji je rođen u Sandžaku ili je porijeklom vezan za Sandžak, koji je u svome književnom djelu neposredno afirmirao kulturno-historijske i tradicijske vrijednosti Sandžaka, na svojoj završnoj sjednici od 29. oktobra 2007. godine u Novom Pazaru odlučio je da književna nagrada “Pero Ćamila Sijarića” koju dodjeljuje Bošnjačko nacionalno vijeće pripadne istaknutom literarnom stvaraocu Zuvdiji Hodžiću. U obrazloženju žirija za dodjelu književne nagrade “Pero Ćamila Sijarića” Zuvdiji Hodžiću između ostalog stoji: “Teško da je iko na ovim prostorima dostigao ono nesvakidašnje umijeće i magiju pripovijedanja kakvo je u svojim književnim djelima demonstrirao Ćamil Sijarić pa je iz tog razloga važno da književna nagrada koja nosi ne samo ime ovoga velikog spisateljskog maga, nego, simbolički, i pero ispod kojega su nastajale Sijarićeve vrhunske stilske šare, kako je to govorio Midhat Begić, pripadne onome književnom stvaraocu koji na univerzalnoj epskoj matrici Sandžaka, Balkana, ovoga vrtložnog dijela svijeta utisne vlastiti narativni obrazac, vlastiti lirski šarm, autorski pečat koji traje i utiče, misao što osvjetljava i proširuje postojeće spoznajne horizonte. Upravo književno djelo Zuvdije Hodžića, kao malo čije djelo na ovim prostorima, zaslužuje da bude ovjenčano Nagradom „Pero Ćamila Sijarića“. Zuvdija Hodžić, pripovjedač, romanopisac, pjesnik, ali i slikar, istraživač nacionalne baštine, urednik, rođen je u Gusinju 1944. godine. Među značajnija književna djela ubrajaju se: Na prvom koraku, pjesme (Titograd, 1970.), Gluva zvona, pripovijetke (Titograd, 1973.), Gusinjska godina, roman (Titograd, 1976.), Davidova zvijezda, roman (Podgorica, 1993.). Davidova zvijezda je ocijenjena kao jedan od najbriljantnijih romanesknih ostvarenja na južnoslavenskom jezičkom prostoru. Književna nagrada “Pero Ćamila Sijarića”, laureatu Zuvdiji Hodžiću, biće uručena 24. novembra u okviru drugih Sandžačkih književnih susreta.

KUD “Sandžak” u Vrnjačkoj Banji

Na prvom Balkanskom festivalu folklora održanom 16. i 17. novembra u Vrnjačkoj Banji, Bošnjačko nacionalno vijeće iz Novog Pazara predstavljalo je Kulturno umjetničko društvo “Sandžak”. Na prvom Balkanskom festivalu folklora, pored pet ansambala iz Srbije, učestvovali su osam ansambala iz Grčke, te po dva iz Crne Gore, Bugarske i Rumunije. Zbog vremenskih nepogoda bili su spriječeni da prisustvuju ansambli iz Turske, Albanije, Mađarske i Bosne i Hercegovine. KUD “Sandžak” iz Novog Pazara, predstavljajući folklornu tradiciju sandžačkih Bošnjaka, imalo je nastup i prve i druge festivalske noći, izvodeći koreografije, “Igre iz Sandžaka” i “Sandžački teferidž”, koje je za ovu priliku postavio koreograf društva Mahmut Gicić–Ćaće. Svi učesnici prvog Balkanskog festivala folklora potvrdili su učešće za narednu godinu, izrazivši želju da ovaj festival preraste u tradicionalnu manifestaciju.

20. novembar – Dan Sandžaka

20. novembra 1943. godine u Pljevljima je osnovano Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Sandžaka (ZAVNOS). Tada su sandžački Bošnjaci, zajedno sa Srbima i Crnogorcima iz Sandžaka jasno iskazali svoju slobodarsku tradiciju i antifašističko opredjeljenje. Zbog toga je 20. novembar Bošnjačko nacionalno vijeće proglasilo za nacionalni blagdan sandžačkih Bošnjaka. Tim povodom delegacija Vijeća u sastavu Zekirija Dugopoljac, Džengis Redžepagić, Fahrudin Fijuljanin i Aziz Hadžifejzović, posjetiće sutra opštinu Pljevlja i položiti cvijeće pred spomen ploču osnivanju ZAVNOS-a i na taj način potvrditi kontinuitet antifašističkog opredjeljenja sandžačkih Bošnjaka. Istog dana u prostorijama Glavnog ureda Vijeća na svečanom prijemu uručiće se nacionalna nagrada, medalja “Rifat Burdžović – Tršo”, Petru Lađeviću, direktoru Službe za ljudska i manjinska prava. Ovim putem Bošnjačko nacionalno vijeće svim Bošnjacima čestita nacionalni blagdan, 20. novembar – Dan Sandžaka.

Konferencija o pravima pripadnika nacionalnih manjina

Predstavnici Bošnjačkog nacionalnog vijeća, šef resora za informisanje u BNV Muhedin Fijuljanin i koordinator za informisanje u BNV Nazim Ličina, učestvovali su u radu Konferencije o pravima pripadnika nacionalnih manjina koja je održana u Novom Sadu. Na toj konferenciji se došlo do zaključka da nacionalne manjine u Vojvodini u praksi znatno bolje ostvaruju svoja prava nego što je to slučaj u ostatku Srbije. Na skupu je rečeno da u oblasti prava i dalje postoji niz nedostataka, a prije svega zbog nepostojanja odgovarajućih zakona o izboru i nadlježnostima manjinskih nacionalnih vijeća. Na međuetničke odnose u Srbiji i dalje utiču ostaci teškog nasljeđa prethodnog režima i teški društveno-ekonomski uslovi, istakli su učesnici konferencije. U izvještajima brojnih organizacija koje se bave zaštitom ljudskih prava, kao i predstavnika manjinskih nacionalnih vijeća, navedeno je da su prava manjina u Srbiji i dalje ugrožena. Konferenciji su prisustvovali i pomoćnik ministra kulture Dragan Janjić, predsjednica Odbora za međunacionalne odnose Skupštine Srbije Ana Tomanova Makanova, Nadia Skenderović Ćuk iz Kancelarije Savjeta Evrope u Beogradu i predstavnici Misije OEBS-a u Srbiji. Konferenciju su organizovali Vojvođanski centar za ljudska prava i Mreža odbora za ljudska prava u Srbiji.

Održan prijem i uručene nagrade

Povodom 20. novembra – Dana Sandžaka u prostorijama Bošnjačkog nacionalnog vijeća priređen je svečani prijem na kome je uručena nacionalna nagrada, medalja “Rifat Burdžović – Tršo”, Petru Lađeviću, direktoru Službe za ljudska i manjinska prava.Pred velikim brojem prisutnih zvanica uručena je i Zahvalnica, koordinatoru za kulturu u BNV, Zaimu Hadžisalihoviću za izuzetan doprinos u uspostavljanju i uspješnoj organizaciji kulturnih manifestacija sandžačkih Bošnjaka u Republici Srbiji. Istog dana delegacija Vijeća u sastavu Zekirija Dugopoljac, Džengis Redžepagić, Fahrudin Fijuljanin i Aziz Hadžifejzović, posjetila je opštinu Pljevlja i položila cvijeće pred spomen ploču osnivanju ZAVNOS-a i na taj način potvrdila kontinuitet antifašističkog opredjeljenja sandžačkih Bošnjaka.

BNV darovalo kompjuter O.Š. “Rifat Burdžović – Tršo”

U sklopu obilježavanja 20. novembra – Dana Sandžaka, delegacija Bošnjačkog nacionalnog vijeća je posjetila novopazarsku osnovnu školu “Rifat Burdžović – Tršo” i učenicima te škole darovala kompjuter. Uručujući kompjuter direktoru ove škole gospodinu Nusretu Zukoviću, šefica Resora za službenu upotrebu bosanskog jezika i pisma u Bošnjačkom nacionalnom vijeću, Zakira Smailović je istakla da se ovim poklonom želi unaprijediti obrazovanje i rad učenika ove škole koja nosi ime ove, za sandžačke Bošnjake izuzetno važne, historijske ličnosti. Direktor i učenici škole su se tom prilikom zahvalili Bošnjačkom nacionalnom vijeću na ovom prigodnom poklonu.

Počinju II Sandžački književni susreti

U sklopu obilježavanja 20. novembra – Dana Sandžaka, Bošnjačko nacionalno vijeće po drugi put organizuje Sandžačke književne susrete. II. Sandžački književni susreti su međunarodnog karaktera i počinju sutra, u petak 23. novembra, u 17h u prostorijama BNV promocijom knjige “Noćno putovanje poslanika Muhammeda”, koju je sa latinskog jezika preveo Sinan Gudžević. Nakon toga za 19h predviđeno je svečano otvaranje susreta i književno veče na Univerzitetu u Novom Pazaru. Susrete će zvanično otvoriti pomoćnik ministra za kulturu i medije, gospodin Dragan Janjić. II. Sandžački književni susreti će se nastaviti i u subotu 24. novembra, kada će se između ostalog i dodijeliti književna nagrada Bošnjačkog nacionalnog vijeća – “Pero Ćamila Sijarića”, čiji je ovogodišnji laureat Zuvdija Hodžić. Zatvaranje drugih međunarodnih Sandžačkih književnih susreta predviđeno je istog dana za 19h nakon održane književne večeri u Gradskoj biblioteci “Dositej Obradović”. Sandžačke književne susrete organizuje Bošnjačko nacionalno vijeće pod pokroviteljstvom opštine Novi Pazar, a uz podršku Ministarstva za kulturu Republike Srbije. Na II. SAKS-u učešće će uzeti tridesetak književnika iz Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Luksemburga, Švedske i Njemačke.

Promovisana knjiga “Noćno putovanja Poslanika Muhammeda”

U sklopu drugih Sandžačkih književnih susreta u prepunoj sali Glavnog ureda Bošnjačkog nacionalnog vijeća promovisana knjiga “Noćno putovanja Poslanika Muhammeda” koju je sa latinskog preveo, bilješke i pogovor napisao Sinan Gudžević. Sadržaj knjige “Noćno putovanja Poslanika Muhammeda” velikim je dijelom poznat u našim krajevima. Ovo je prva knjiga na našem jeziku koja tu čuvenu i jako omiljenu građu sadrži na jednom mjestu. Na promociji Kitab al-mi'radža (na latinskom Liber Scale Machometi) govorile su orijentalista Nadija Rebronja i Dr. Jasmina Ahmetagić, dok je dijelove teksta iz ove nesvakidašnje knjige kazivao glumac regionalnog pozorišta iz Novog Pazara Rifat Rifatović.

SAKS 2007

Pomoćnik ministra kulture Dragan Janjić svečano je u Novom Pazaru otvorio II. Sandžačke književne susrete. On je na književnoj večeri u amfiteatru Univerziteta u Novom Pazaru rekao da Ministarstvo kulture podržava kulturne manifestacije manjinskih naroda u želji da poboljša razumjevanje medju pripadnicima različitih etničkih grupa. “Ljudi koji prodju velike nevolje shvataju da su u životu važne dvije stvari-ljubav i razumjevanje. Vjerujem da ovakvi susreti doprinose medjusobnom razumjevanju bez obzira na vjeru, naciju i granice”, rekao je Janjić. On je izrazio i želju da Bošnjaci u Sandžaku ubrzano razvijaju svoje institucije u Srbiji. Nakon toga II. Sandžački književni susreti i zvanično su počeli književnom večeri na kojoj su svoje stihove kazivali pjesnici iz Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Hrvatske, medju kojima i Zuvdija Hodžić, ovogodišniji dobitnik nagrade “Pero Ćamila Sijarića”. Istog dana su se u nekoliko novopazarskih osnovnih i srednjih škola odžali književni susreti književnika, učesnika ovogodišnjeg SAKS-a, sa učenicima tih škola.

Close
Close