Vijesti

Zuvdiji Hodžiću uručeno “Pero Ćamila Sijarića”

U prostorijama Glavnog ureda Bošnjačkog nacionalnog vijeća svečano je otvorena izložba učesnika likovne kolonije “Sandžak inspiracija umetnika – 2007”. Izložbu je otvorio predsjednik Sandžačkog udruženja likovnih umjetnika akademski slikar doc. Džengis Redžepagić nakon koje je uručena najveća nacionalna nagrada “Pero Ćamila Sijarića”, koju za doprinos kulturi dodeljuje Bošnjačko nacionalno vijeće. Ovogodišnji laureat ove prestižne nagrade je književnik iz Zuvdija Hodžić. O Zuvdiji su na svečanoj dodjeli nagrade govorili književnici Hasnija Muratagić – Tuna iz Sarajeva i Bogić Rakočević iz Podgorice. U obrazloženju žirija za dodjelu književne nagrade “Pero Ćamila Sijarića” Zuvdiji Hodžiću između ostalog stoji: “Teško da je iko na ovim prostorima dostigao ono nesvakidašnje umijeće i magiju pripovijedanja kakvo je u svojim književnim djelima demonstrirao Ćamil Sijarić pa je iz tog razloga važno da književna nagrada koja nosi ne samo ime ovoga velikog spisateljskog maga, nego, simbolički, i pero ispod kojega su nastajale Sijarićeve vrhunske stilske šare, kako je to govorio Midhat Begić, pripadne onome književnom stvaraocu koji na univerzalnoj epskoj matrici Sandžaka, Balkana, ovoga vrtložnog dijela svijeta utisne vlastiti narativni obrazac, vlastiti lirski šarm, autorski pečat koji traje i utiče, misao što osvjetljava i proširuje postojeće spoznajne horizonte. Upravo književno djelo Zuvdije Hodžića, kao malo čije djelo na ovim prostorima, zaslužuje da bude ovjenčano Nagradom „Pero Ćamila Sijarića“. Zuvdija Hodžić, pripovjedač, romanopisac, pjesnik, ali i slikar, istraživač nacionalne baštine, urednik, rođen je u Gusinju 1944. godine. Među značajnija književna djela ubrajaju se: Na prvom koraku, pjesme (Titograd, 1970.), Gluva zvona, pripovijetke (Titograd, 1973.), Gusinjska godina, roman (Titograd, 1976.), Davidova zvijezda, roman (Podgorica, 1993.). Davidova zvijezda je ocijenjena kao jedan od najbriljantnijih romanesknih ostvarenja na južnoslavenskom jezičkom prostoru. Nagradu Zuvdiji Hodžiću uručio je Šef resora za kulturu u Bošnjačkom nacionalnom vijeću, akademski slikar doc. Džengis Redžepagić.

Ugljanin primio učesnike 2. SAKS-a

Predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća i novopazarske opštine Dr Sulejman Ugljanin primio je učesnike i organizatore II. Sandžačkih književnih susreta. U srdačnom razgovoru predsjednik Ugljanin se zahvalio učesnicima II. Sandžačkih književnih susreta ističući da ga raduje činjenica da ovi susreti poprimaju međunarodni karakter i da okupljaju najznačajnije ličnosti u oblasti književnosti sa svih prostora bivše Jugoslavije. U ime organizacionog odbora II. Sandžačkih književnih susreta, koordinator za kulturu u BNV Zaim Hadžisalihović zahvalio se predsjedniku Ugljaninu na podršci koju je Opština Novi Pazar, kao generalni pokrovitelj manifestacije, pružila pri organizaciji ovih susreta. Književnik iz Luksemburga Faiz Softić je tom prilikom u izjavi za novopazarske medije rekao “Ovo je drugi put da dolazim u Novi Pazar i da se susrećem sa gospodinom Ugljaninom. Kao i uvijek naišao sam na neopisivo gostoprimstvo koje se samo u ovom gradu može doživjeti. Ovo je jedna izvanredna manifestacija čiji su učesnici ujedno i ambasadori Bošnjačkog nacionalnog vijeća u njegovom nastojanju da izgradi Sandžak kao modernu multietničku, multikulturalnu evropsku regiju”.

Džudžević: Sa dvoje Bošnjaka se ne može promjeniti nacionalni sastav policije

U okviru zajedničkog projekt MUP-a Srbije, OEBS-a i ambasade Velike Britanije, na osnovnu policijsku obuku je od 261 kandidata sa područja opština Novi Pazar, Tutin i Sjenica, gdje Bošnjaci čine većinu, primljeno njih troje, dva Bošnjaka i jedan Srbin. Predsjednik Izvršnog odbora Bošnjačkog nacionalnog vijeća i narodni poslanik koalicije Lista za Sandžak Esad Džudžević tim povodom je za radio Sto plus ocjenio da se sa dvoje Bošnjaka ne može promjeniti nacionalni sastav policije i da Srbija time dokazuje da još uvijek nije spremna da unaprijedi manjinska prava. “Ovo dokazuje da Srbija nema još uvijek senzibilitet da ispoštuje i ispuni svoje međunarodne obaveze”, rekao je Džudžević.On je rekao da je ovaj podatak još poražavajući, “ukoliko se zna” da u Novom Pazaru, Tutinu i Prijepolju još uvijek ima policajaca koji su se teško ogriješili prema Bošnjacima od 1992. do 1995. godine. “To je bio povod više da se Bošnjaci uključe u policiju, ne bi li se ova nepravda ispravila”, rekao je Džudžević. On je naglasio da se većim uključivanjem Bošnjaka u policiju i sudstvo može povećati nivo međunacionalnog povjerenja u Sandžaku, a time i do efikasnijeg rada državnih organa. “Ipak, očekujem da će u jednoj ukupnoj strategiji misije OEBS-a, u jednom dužem periodu doći do dobrog etničkog balansa u policijskim snagama. To je proces koji moramo strpljivo pratiti, podržavati i uvijek intervenisati kada on ne bude išao u dobrom pravcu”, dodao je Džudžević.

Alkatmeri “zamirisali” i u Beogradu

Nakon mnogobrojnih promocija u Sandžaku i inostranstvu, prvenac u ediciji sabranih djela autora Rasima Ćelahmetovića, knjiga “Alkatmeri u bašči sudbine” predstavljena je danas i u Međunarodnom press centru Tanjuga. Kako je rečeno, ta knjiga, u izdanju Centra za bošnjačke studije (CBS), predstavlja krunu njegovog četrdesetogodišjeg stvaralaštva i najavljuje jedno istrajnije bavljenje ove institucije izdavačkom djelatnošću. Prema riječima književnog kritičara Petra Arbutine, poezija Rasima Ćelahmetovića je u isto vrijeme tradicionalna i moderna i nosi poetski duh bivših jugoslovenskih republika, kao i jugoistočne Evrope. Arbutina je dodao da knjiga predstavlja pažljiv izbor njegovog cjelokupnog djela i naglasio da je njegovo stvaralaštvo učinilo bosanski jezik bogatijim. Pored književnog kritičara Petra Arbutine na promociji knjige Rasima Ćelahmetovića,”Alkatmeri u bašči sudbine” govorili su i predsjednik Izvršnog odbora Bošnjačkog nacionalnog vijeća, Esad Džudžević; šef Resora za Informisanje BNV, Muhedin Fijuljanin, koordinator za kulturu u BNV, Zaim Hadžisalihović kao i sam autor.

Džudžević razgovarao sa delegacijom američke Per organizacije

Potpredsjednik Skupštine Srbije i predsjednik Izvršnog odbora Bošnjačkog nacionalnog vijeća Esad Džudžević razgovarao je dana 13.12.2007. godine u Skupštini Srbije sa delegacijom američke PER organizacije (Projekat etničkih odnosa) i upoznao ih sa aktuelnom situacijom u zemlji i položajem manjinskih zajednica u Srbiji, sa posebnim osvrtom na ostvarenje prava Bošnjaka. Tokom susreta razmijenjena su mišljenja i stavovi u vezi sa projektima ekonomskog razvoja regiona Sandžak, u okviru procesa evroatlanskih integracija Republike Srbije.

Koncert povodom Kurban bajrama

Bošnjačko nacionalno vijeće, Dom kulture „Oslobođenje“ Novi Pazar i Savjet za mlade Opštine Novi Pazar organizuju Bajramski koncert koji će se održati u Utorak, 18.12.2007.godine u Koncertnoj dvorani novopazarskog Doma kulture sa početkom u 19h. Učesnici ovog bajramskog koncerta će biti Hor ilahija i kasida „Gazel“ iz Sarajeva, Hor ilahija i kasida „Kevser“ iz Sarajeva, Izudin Bajrović, dramski umjetnik iz Sarajeva, Izvođači ilahija, kasida i sevdalinki iz Sandžaka kao i glumci Regionalnog pozorišta iz Novog Pazara. Ulaz je slobodan.

Posjeta Bošnjacima u Hrvatskoj

Delegacija Bošnjačkog nacionalnog vijeća, koju su činili Zaim Hadžisalihović – koordinator za kulturu, Muhedin Fijuljanin – šef resora za informisanje i Rasim Ćelahmetović – književnik, boravila je 14. i 15. decembra u posjeti Bošnjacima u Republici Hrvatskoj. Oni su na poziv Bošnjačke nacionalne zajednice Sisačko-moslovačke županije učestvovali na manifestaciji “Dani kulture sisačkih Bošnjaka”. Tom prilikom predstavljen je časopis “Bošnjačka riječ”, izdavačka djelatnost Vijeća i knjiga Rasima Ćelahmetovića “Alkatmeri u bašči sudbine”. U razgovorima sa svojim domaćinima, delegacija Bošnjačkog nacionalnog vijeća potencirala je još čvršću saradnju Bošnjaka na svim prostorima bivše Jugoslavije, njihovo povezivanje i umrežavanje institucija u cilju zaštite nacionalnih interesa i bošnjačke kulturne baštine. Inicijativa Bošnjačkog nacionalnog vijeća i ovog puta naišla je na veliko interesovanje, a ugovorene su i posjete zvaničnika Bošnjačkog nacionalnog vijeća Bošnjacima u Dubrovniku, Rijeci i Puli.

Hor „Gazel“ u posjeti Vijeću

Jedan od učesnika Bajramskog koncerta bio je i ženski hor ilahija i kasida „Gazel“, inače iz Sarajeva. Hor Gazel se odazvao pozivu Bošnjačkog nacionalnog vijeća da bude jedan od gostiju ove značajne manifestacije po nas Bošnjake, i tom prilikom ovaj hor je posjetio i Glavni ured BNV-a. S obzirom da se je historijat Sandžaka slabo prisutan u bosanskoj literatuti, te je znanje iz ove oblasti uglavnom nepoznanica ondašnjem stanovništvu, kordinator za kulturu Zaim Hadžisalihović je gostima iz Sarajeva ispričao bitnije događaje iz prošlosti Bošnjaka koji žive na prostoru Sandžaka. Također, upoznao ih je sa pravima koje su Bošnjaci, kao manjinski narod u Srbiji, ostvarili u posljednjih nekoliko godina. Naša saradnica Hasna Ziljkić, inače diplomirani novinar, je tom prilikom razgovarala sa glavnom članicom hora Izetom Avdić, pa ovim putem obavještavamo posjetioce našeg sajta da će ovaj intervju biti objavljen u narednom broju našeg časopisa „Bošnjačka riječ“, koji, kao što već znate, izlazi tromjesečno. Ujedno obavještavamo one koji su nam se obratili sa molbom da na sajtu isturimo više informacija o horu „Hazreti Hamza“, koji je imao nastup u programu manifestacije „U susret mubarek Ramazanu“ u septembru ove godine, da je u posljednjem broju Bošnjačke riječi objavljen intervju sa glavnim članom ovoga hora Kenanom Hadžifejzovićem, gdje ćete, nadamo se, pronaći željene informacije.

Održan Bajramski koncert

Dana 19.12.2007. godine, u prepunoj dvorani novopazarskog Doma kulture, održan jekoncert u čast nastupajućeg Kurban Bajrama. Organizatori Bajramskog koncerta su Bošnjačko nacionalno vijeće, Dom kulture „Oslobođenje“ i Savjet za mlade Opštine Novi Pazar. Učesnici ovog veličanstvenog skupa bili su sarajevski ženski hor ilahija i kasida „Gazel“, sarajevski glumac Izudin Bajrović i izvođači ilahija i kasida i sevdalinki iz Sandžaka. Dvorana Doma kulture bila je premala da primi sve zainteresovane posjetioce, ali oni koji su bili prisutni uživali su i na njihovim licima se moglo prepoznati zadovoljstvo sa prikazanim programom.

Održan seminar u BNV

Trudeći se da na što adekvatniji način zadovolji potrebe pripadnika manjina, sopstvene ciljeve kultune politike, kao i da instrumentalizuje obaveze preuzete iz međunarodnog i domaćeg zakonodavstva, Ministarstvo je tragalo za najefikasnijim načinima pružanja podrške programima manjinske kulture. Godine 2007. Ministarstvo po drugi put raspisuje poseban konkurs za sufinansirnje projekata / programa nacionalnih manjina. Konkurs je iznio na vidjelo pojedine dobre, ali i loše aspekte prijavljenih projekata. Najčešeće uočene manjkavosti projekata bile su: nepoštovanje formalnih uslova konkursa, loše pozicioniranje sopstvenog projekta u odnosu na potrebe, laički pristup (nedostatak saradnje sa stručnjacima), samodovoljnost projekta, odnosno zatvorenost i ograničenost na mali broj ljudi. Ministarstvo kulture je, na osnovu ovog iskustva, došlo do zaključka da postoji potreba za organizovanjem različitih obuka. Iz tog razloga, dana 19.12.2007. godine, u Glavnom uredu Bošnjačkog nacionalnog vijeća održan je seminar na temu: Vodič kroz proceduru konkursa za nacionalne manjine, na kojem su govorile: Đurđijana Jovanović i Aleksandra Ilić, iz Sektora za umjetničko stvaralaštvo, kulturnu industriju i kulturne odnose Ministarstva kulture Republike Srbije. Đurđijana Jovanović i Aleksandra Ilić su u sažetoj formi pojasnile sve bitne elemente konkursne procedure: od unutrašnje organizacije Ministarstva i zakonskog okvira, preko konkretnih pitanja o načinu popunjavanja konkursnih formulara i ispunjavanju drugih formalnih uvjeta konkursa, pa do donošenja odluke o finansiranju i dostavljanja izvještaja o realizaciji projekta. Namjera je da edukacija zainteresovanih grupa i pojedinaca, koja bi se realizovala u pojedinim mjestima Srbije u pretkonkursnom periodu za 2008. godinu, bude početak jednog planskog i dugoročnog rada na poboljšanju postojeće kulturne scene u Srbiji i nastavak plodne međukulturne saradnje.

Close
Close