Vijesti

Kurban Bajram Šerif mubarek olsun

Povodom nastupajućeg vjerskog i nacionalnog blagdana Bošnjaka, Kurban bajrama, predsjednik Izvršnog odbora Bošnjačkog nacionalnog vijeća i potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srbije Esad Džudžević uputio je bajramsku čestitku sljedeće sadržine. “Želim u ime Bošnjačkog nacionalnog vijeća i svoje lično ime da svim Bošnjacima i pripadnicima Islama u našoj zemlji i dijaspori poželim mubarek bajramske dane, uz želju da ih provedu u miru, blagostanju, dobrom zdravlju i rahatluku – Kurban-bajram šerif mubarek olsun!” Lađević čestitao Bajram Služba za ljudska i manjinska prava Vlade Srbije i njen direktor gospodin Petar Lađević čestitali su danas Bošnjačkom nacionalnom vijeću Kurban-bajram i predstojeće novogodišnje praznike. U čestitki upućenoj rukovodstvu i svim Bošnjacima Srbije, izražava se želja za prosperitetom i napretkom svih građana, bez obzira na njihovu vjersku i nacionalnu pripadnost, kao i za daljim unapređenjem međusobnih odnosa u 2008. godini.

U Ministarstvu kulture o ostvarivanju prava Bošnjaka

Dana 25.12.2007. godine, delegacija Bošnjačkog nacionalnog vijeća i Koalicije Lista za Sandžak, u sastavu predsjednik Izvršnog odbora Vijeća Esad Džudžević, predsjednik vladinog Savjeta za ravnomjerni regionalni razvoj Bajram Omeragić, državni sekretar u Ministarstvu prosvete Bajro Gegić i državni sekretar u Ministarstvu za investicije Edib Dedeić, razgovarala je danas u Beogradu sa ministrom za kulturu i informisanje Vojislavom Brajovićem, pomoćnikom ministra za kulturu Dušanom Janjićem, državnim sekretarom u tom ministarstvu Ivanom Stefanovićem i sekretarom Novicom Antićem. Na ovom sastanku je bilo riječi o problematici u ostvarivanju prava Bošnjaka u našoj zemlji, kao i o unapređenju sveukupne kulture i tradicije sandžačkih Bošnjaka u Republici Srbiji. Poseban akcenat u razgovorima je stavljen na finansijsku podršku projektima Vijeća koji se odnose na realizaciju kulturnih manifestacija Bošnjaka i rad nacionalnih institucija Bošnjaka, kao i obilježavanje nacionalnih blagdana i dodjeljivanja nacionalnih nagrada. Prilikom susreta posebno je bilo riječi o zaštiti bošnjačke kulturne baštine u Sandžaku, kao i o objektima koji su od strane Bošnjačkog nacionalnog vijeća određeni u ovoj oblasti kao prioriteti. Takođe, posebna pažnja je posvećena štampanim i elektronskim medijima na bosanskom jeziku, i tom prilikom sagovornici su se složili da je najadekvatniji model ostvarivanja prava na informisanje na bosanskom jeziku podrška Ministarstva kulture projektima koji bi bili realizovani u sopstvenoj produkciji, a koji bi se emitovali kroz mrežu lokalnih i regionalnih medija i na Javnom servisu. Predstavnici Ministarstva su obećali da će podržati konkretne projekte i u oblasti izdavačke djelatnosti, koju Bošnjačko nacionalno vijeće realizuje kroz edicije Centra za bošnjačke studije.

Novi broj “Bošnjačke riječi” na kioscima

Sedmi broj časopisa za kulturu i društveni život sandžačkih Bošnjaka “Bošnjačka riječ” nedavno je izašao iz štampe i uskoro će se sa kompletim sadržajem naći i na internetu na adresi Centra za bošnjačke studije www.cbs.org.yu. U novom broju “Bošnjačke riječi” našao se veliki broj interesantnih naučnih i istraživačkih radova i aktivnosti o radu na polju ostvarivanja nacionalnih prava Bošnjaka. Podsjećamo da je naš časopis, od strane Ministarstva kulture i medija Republike Srbije, proglašen za najbolji manjinski časopis u zemlji u 2007.godini.

RTV Novi Pazar i TV Tutin ostaju manjinski Javni servisi

Obavještavamo javnost da je Agencija za privatizaciju Republike Srbije iz procesa privatizacije, pored manjinskih medija u Vojvodini, izuzela i sandžačke medije, Regionalnu televiziju Novi Pazar i Televiziju Tutin, koji svoj program u cjelini ili djelimično emituju na bosanskom jeziku. Tim povodom Bošnjačko nacionalno vijeće izražava zadovoljstvo donijetom odlukom koja je plod višemjesečnih napora Bošnjačkog nacionalnog vijeća i predstavnika ostalih manjinskih zajednica. Posebnu zahvalnost izražavamo ministru za kulturu gospodinu Vojislavu Brajoviću koji je prihvatio inicijativu Bošnjačkog nacionalnog vijeća da na listu vojvođanskih medija uvrsti i sandžačke medije koji svoj program emituju na bosanskom jeziku. Bošnjačko nacionalno vijeće očekuje da će ovakav potez Vlade Republike Srbije doprinjeti daljem poboljšanju i unapređenju prava sandžačkih Bošnjaka u Republici Srbiji. Takođe Bošnjačko nacionalno vijeće od Regionalne televizije Novi Pazar i Televizije Tutin očekuje da i dalje rade na poboljšanju kvaliteta programskih sadržaja koji se emituju na bosanskom jeziku.

BNV i Savjet Evrope o Evropskoj povelji

Predstavnici Bošnjačkog nacionalnog vijeća, na čelu sa predsjednikom Izvršnog odbora Vijeća Esadom Džudževićem, razgovarali su u Beogradu, 6. februara, sa delagacijom Odbora eksperata Savjeta Evrope. Tema razgovora bio je implementacija Evropske povelje o regionalnim i manjinskim jezicima na području Republike Srbije i razmatranje izvještaja o sprovođenju odredaba Povelje, kojeg je država Srbije predala Savjetu Evrope. Ocjenjujući da je u posljednjih par godina došlo do vidnog napretka u ostvarivanju prava pripadnika bošnjačke nacionalne zajednice u Republici Srbiji, predsjednik Izvršnog odbora BNV Esad Džudžević tokom razgovora istakao je niz problema u potpunijoj implementaciji međunarodnih mehanizama zaštite manjinskih prava na ovom prostoru. Tom prilikom on je posebno istakao pitanje administrativne podjele sandžačkih opština na različite upravne okruge i uticaj takve podjele na ostvarenje ključnih segmenata Evropske povelje o regionalnim i manjinskim jezicima i drugih međunarodnih dokumenata. Tu tezu on je obrazložio odbijanjem zvaničnih organa vlasti u pojedinim opštinama u Zlatiborskom okrugu (Prijepolja i Priboja prije svega) da u zvaničnu upotrebu u tim sredinama statutima opština, pored srpskog, uvedu i bosanski jezik kao maternji jezik pripadnika bošnjačke nacionalne zajednice. Tokom razgovora Džudžević je naglasio različit tretman manjina u Vojvodini u odnosu na manjine u ostalom dijelu Srbije, zalažući se za potpuniju i sveobuhvatniju ravnopravnost po tom pitanju. Po pitanju samog naziva maternjeg jezika sandžačkih Bošnjaka, Džudžević je ukazao na činjenicu da pojedine organizacije, institucije i ustanove, kao i neki državni organi, svojim proizvoljnim tumačenjem i čestim određenjem bosanskog jezika bošnjačkim, unose zabunu u javnosti, insistirajući na naučnom utemeljenju naziva jezika i poštovanju prava pripadnika bošnjačkog naroda da svoj jezik nazivaju njegovim pravim imenom. U daljem toku razgovora inicirana su i pitanja potpunije i sveobuhvatnije primjene bosanskog jezika u obrazovnom sistemu u zemlji, a po pitanju medija naglašeno je da su, i pored zakonskih promjena koje omogućavaju izuzeće iz procesa privatizacije medija koji svoj program emituju na manjinskim jezicima, mediji u Sandžaku – Regionalna RTV i Informativni centar Tutin, kao mediji koji svoj program emituju prevashodno na bosanskom jeziku, i dalje u tom sistemu. Od predstavnika Savjeta Evrope u vezi sa tim zatraženo je da se kod nadležnih organa založe kako bi i ove dvije medijske kuće budu izuzete iz postupka privatizacije.

Kome smetaju mediji na bosanskom jeziku?

Povodom reakcija pojedinih sandžačkih političkih partija i udruženja na podršku Ministarstva kulture Republike Srbije osnivanju i ponovnom izleženju nekih manjinskih medija na bosanskom jeziku, kao ispunjenja dijela međunarodnih obaveza koje je naša zemlja preuzela usvajanjem Zakona o ratifikaciji Evropske povelje o regionalnim ili manjinskim jezicima, Bošnjačko nacionalno vijeće izdaje sljedeće saopštenje za javnost: Bošnjačko nacionalno vijeće još jednom izražava zadovoljstvo zbog činjenice da je Ministarstvo kulture Republike Srbije prihvatilo preporuku Bošnjačkog nacionalnog vijeća da sufinansira časopis “Bošnjačka riječ” i nedjeljnik “Sandžačke novine”, što će u velikoj mjeri doprinjeti boljem informisanju i unapređenju manjinskih prava Bošnjaka. Bošnjačko nacionalno vijeće takođe još jednom zahvaljuje Ministru Vojislavu Brajoviću i Ministarstvu kulture na dosadašnjoj izvanrednoj saradnji i pomoći u uspostavljanju i osnivanju kulturnih manifesticija i institucija koje promovišu i afirmišu bošnjačku kulturu i tradiciju kao dio ukupne kulturne baštine naše zemlje. Bošnjačko nacionalno vijeće izražava zabrinutost zbog pokušaja nekih političkih stranaka i udruženja da na ovakav način umanje ili dovedu u pitanje pravo Bošnjaka u Sandžaku i Republici Srbiji na objektivno informisanje na svom maternjem jeziku i pismu a što predstavlja dio univerzalnih ljudskih prava i sloboda. Bošnjačko nacionalno vijeće poziva sve političke partije i pojedince da se ne miješaju u uređivačku politiku manjinskih i regionalnih medija koju su novinari i redakcija izborili u proteklom periodu. Bošnjačko nacionalno vijeće poziva predstavnike bošnjačkih manjinskih partija, nacionalnih institucija i udruženja da zajednički koordiniraju i u saradnji sa resornim odborima u Bošnjačkom nacionalnom vijeću iniciraju formiranje Savjeta svih manjinskih medija na bosanskom jeziku i pismu, kako bi se i na taj način oduprijeli pokušajima miješanja sa strane, u svoju nezavisnu i autonomnu uređivačku politiku. Bošnjačko nacionalno vijeće takođe poziva uredništva svih manjinskih medija u Sandžaku da ostanu otvoreni za relevantna mišljenja i stavove društvenih, političkih i kulturnih faktora unutar bošnjačke nacionalne zajednice i da skupa sa drugima u regionu Sandžak i u zemlji promovišu zajedničku tradiciju u očuvanju i poštivanju dobrih međunacionalnih odnosa.  

Zaštita Bošnjačke kulturne baštine

Na inicijativu Bošnjačkog nacionalnog vijeća, u srijedu 12. marta 2008. godine održan je radni sastanak u Ministarstvu kulture kome su prisustvovali pomoćnik ministra kulture prof. dr. Miomir Korać, Vera Pavlović Lončarski – direktor Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Gordana Tošić – direktor Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva, Rajko Čubrić – arhitekta Regionalnog zavoda i delegacija Bošnjačkog nacionalnog vijeća koju je predvodio predsjednik Izvršnog odbora Vijeća Esad Džudžević. Bošnjačko nacionalno vijeće iniciralo je ovaj sastanak u cilju pokretanja inicijative za unapredenje zaštite nepokretnih kulturnih dobara i spomenika kulture Sandžačkih Bošnjaka. Tokom razgovora predsjednik Izvršnog odbora BNV Esad Dudževie predložio je osnivanje zavoda za zaštitu spomenika kulture Sandžačkih Bošnjaka sa sjedištem u Novom Pazaru i formiranje jedne radne grupe koja bi sačinila uvid u postojeće stanje spomenika kulture Sandžačkih Bošnjaka na teritoriji opština Novi Pazar, Tutin, Sjenica, Nova Varoš, Priboj i Prijepolje, te na osnovu toga izradila elaborat o mjerama njihove zaštite. Na sastanku je, takode, predloženo da se iz privatizacione mase Ugostiteljsko-turističkog preduzeća „Lipa” iz Novog Pazara izuzmu objekti Amir-agin Han i Novopazarska Banja koji su proglašeni za spomenike kulture od velikog značaja. Nakon razmatranja ovih prijedloga donijet je zaključak da se razmotre mogućnosti oko osnivanja zavoda, da se ispitaju mogućnosti da opština Novi Pazar uz pomoć Ministarstva kulture otkupi Amiragin Han i Novopazarsku Banju i na taj način spriječi njihovu privatizaciju. Na sastanku je data puna podrška inicijativi da Bošnjačko nacionalno vijeće i Regionalni zavod za zaštitu spomenika formiraju radnu grupu koja će imati kancelariju u Novom Pazaru i raditi na popisu kulturnih dobara i spomenika kulture Sandžačkih Bošnjaka u cilju analize njihovog stanja i predlaganja mjera tehničke zaštite.

11. Maj – Dan bošnjačke nacionalne zastave

Program obilježavanja Dana bošnjačke nacionalne zastave: 02 – 03. maj 2008. Novi Pazar, Tutin – petak 02. maj – 12:00h, Delimeđe – Koncert folklornih ansambala iz Goražda, Prizrena i Tutina – petak 02. maj – 18:30h, Tutin – Svečano otvaranje zgrade Centra za bošnjačke studije – 19:00h, Tutin, Zgrada CBS-a – Otvaranje 33. Samostalne izložbe slika Medžida Fakića – petak 02. maj – 20:00h, Novi Pazar, Koncertna dvorana Doma Kulture – Koncert učesnika SBONI 2008. (Ansambl iz Republike Turske) – subota 03. maj – 19:00h, Novi Pazar, Glavni ured Bošnjačkog nacionalnog vijeća Svečani defile učesnika SBONI 2008. ulicama Novog Pazara – subota 03. maj – 20:00h, Novi Pazar, Plato ispred Hotela Vrbak – Svečano otvaranje SBONI 2008. i predstavljanje kulturno-umjetničkih društava

Obilježen Dan bošnjačke nacionalne zastave

U okviru obilježavanja 11. maja Dana bošnjačke nacionalne zastave, Bošnjačko nacionalno vijeće je  priredilo je niz manifestacija u Novom Pazaru i Tutinu, na kojima je promovisana kulturna baština Bošnjaka. Odbor za kulturu pri Bošnjačkom nacionalnom vijeću najprije je organizovao koncert u Delimeđu 02.maja. na kojem su učestvovali kulturno umjetnička društva iz Goražda, Prizrena i Tutina. Čestitajući sandžačkim Bošnjacima Dan zastave, predsjednik Izvršnog odbora BNV Esad Džudžević istakao da je mjesec maj mjesec bošnjačkih pobjeda i da je u tom smislu naročito važan za sve one Bošnjake koji drže do svog nacionalnog identiteta, do svoje kulture i tradicije. U Tutinu je istog dana svečano otvorena zgrada Centra za bošnjačke studije (CBS). Sam čin cermonije otvaranja ovog, za Bošnjake izuzetno važnog centra je otpočelo je podizanjem nacionalne zastave Bošnjaka koju je pratila Oda radosti, himna Evroposke unije. Ocjenjujući ovaj dan izuzetno važnim za historijski razvoj Bošnjaka u Sandžaku, predsjednik Izvršnog odbora vijeća Esad Džudžević je ovom prilikom rekao da Bošnjaci kao narod imaju snage, sposobnosti i umijeća da za svoju nacionalnu zajednicu učine izuzetno važne i dragocjene stvari, ali da ono što je od suštinskog značaja je da taj napor paralelno treba da krunišu i institucijama. “Mi kao ljudi, a i kao narod, kao Bošnjaci, imamo svoje želje, potrebe i mogućnosti. Najsretniji su oni koji usklade te tri stvari. Izgradnjom ovih institucija mi se približavamo našoj trajnoj sreći da uskladimo naše želje, potrebe i mogućnosti i da ove institucije modeliraju našu omladinu da budu svjesni svojih posebnosti i da budu afirmativni, ponosni na sebe, svoje roditelje i na svoju naciju”, rekao je obraćajući se prisutnima predsjednik BNV dr. Sulejman Ugljanin. Istog dana, u Tutinu, svečano je otvarana i galerija slika, slikara Medžida Fakića.  Samostalnom izložbom slikara Medžida Fakića, u galeriji Centra za bošnjačke studije u Tutinu i formalno su otvorene nove prostorije ove značajne bošnjačke kutlurno-obrazovne, naučno-istraživačke i izdavačke ustanove. 3. maja sa početkom u 19h, u Glavnom uredu Vijeća predsjednik Sulejman Ugljanin priredio je prijem za predstavnike ansambala učesnika   ovogodišnje   manifestacije SBONI, a nakon toga je predsjednik Opštine Novi Pazar i predsjednik BNV Sulejman Ugljanin, ispred Glavnog ureda BNV, u prisustvu velikog broja građana predao  je bošnjačku nacionalnu zastavu bajraktaru, koji je poveo kolonu do gradskog trga. Smotra bošnjačkih narodnih igara (SBONI), već tradicionalna, bošnjačka kulturna manifestacija,koju je BNV ustanovilo u čast obilježavanja, 11. maja, Dana bošnjačke nacionalne zastave, održana je po treći put, a zbog predstojećih izbora sedam dana ranije,  u Novom Pazaru  02. i 03 maja na platou ispred Hotela “Vrbak”. Na ovogodišnjoj smotri nastupilo je 9 ansambala iz Ljubljane, Prijedor, Bihaća, Donjeg Vakufa, Goražda, Tutina, Novog Pazara, Prizrena i Skoplja. Organizator Smotre bošnjačkih narodnih igara je Bošnjačko nacionalno vijeće, pokrovitelj grad Novi Pazar, a finansijski ovu tradicionalnu manifestaciju podržava Ministarstvo kulture Republike Srbje.

Objavljen novi broj časopisa “Bošnjačka riječ”

Deveti broj časopisa za kulturu i društveni život sandžačkih Bošnjaka “Bošnjačka riječ” izašao je iz štampe. I u ovom broju “Bošnjačke riječi”, časopisa za kulturu i društveni život sandžačkih bošnjaka, našao se veliki broj interesantnih naučnih i istraživačkih radova i aktivnosti o radu na polju ostvarivanja nacionalnih prava Bošnjaka kao i radova na polju unapređenja kulturne tradicije Bošnjaka Sandžaka. Izdvajamo neke naslove koji se nalaze u broju: Dr. Ferid Muhić KOJE JE NACIONALNE PRIPADNOSTI VAŠE TIJELO?; Implementacija Evropske povelje o regionalnim i manjinskim jezicima BOSANSKI DJELIMIČNO; U narodnoj biblioteci ”Dositej obradović” promovisana knjiga Muhameda Filipovića KO SMO MI BOŠNJACI; MEVLUD U TRADICIJI BOŠNJAKA; Baltić Mustafa ĆATOVIĆA KUĆA U SJENICI; Prof.dr.Hasnija Muratagić-Tuna – O nekim stilskim osobenostima LEGENDE O ALI-PAŠI; Iz najnovije zbirke pripovjedaka, ”Kamen”, Redžepa Nurovića: KUĆA; Ćilimarstvo u sjeničkom kraju Homer – Međedović i tradicijska epika. Promocija novog broja “Bošnjačke riječi” održat će se u Multimedijalnom centru Doma kulture u Subotu 10.05. sa početkom u 20:30h, a internet izdanje “Bošnjačke riječi” uskoro će se naći i na internet adresi Centra za bošnjačke studije www.cbs.org.rs.

Close
Close