U okviru saradnje bošnjačkih kulturno umjetničkih društava, na poziv Bošnjačkog nacionalnog vijeća, KUD “Šićki Brod” iz Tuzle gostoveće u Sandžaku 14. i 15. Juna 2008. godine. U toku svoje posjete Sandžaku ovo kulturno umjetničko društvo predstaviće se svojim programom na koncertima u Novom Pazaru i Tutinu. Progrom saradnje predvidjeno je da na ovim koncertima nastupi i KUD “Sandžak” iz Novog Pazara i KUD Multimedijalnog centra iz Tutina.
Vijesti
U Petak 11. jula 2008. godine u Organizaciji Bošnjačkog nacionalnog vijeća u koncertnoj dvorani Doma kulture sa početkom u 20 sati održaće se svečana akademija povodom obilježavanja „Dana sjećanja“ na stradanja Bošnjaka. U programu učestvuju Omladinski hor Ilahija i Kasida iz Novog Pazara i umjetnička grupa centra za kulturu iz Goražda koja će izvesti u muzičko scenskoj obradi poemu o stradanju Bošnjaka Goražda. Pozivamo građane da prisustvuju svečanoj akademiji i učenjem fatihe stradalim Bošnjacima obilježe još jedan dan sjećanja na nevino stradale sunarodnike. Bošnjačko nacionalno vijeće je ustanovilo 11. juli kao Dan sjećanja na sve bošnjačke civilne žrtve od 1912. godine pa do genocida u Srebrenici, koji je počinjen 11. jula 1995. godine. Bošnjačko nacionalno vijeće poziva građane da prisustvuju svečanoj akademiji povodom obilježavanja 11. jula Dana Sjećanja.
Udruženje novinara Srbije (UNS) podržava zahtev bošnjačkih poslanika, koji traže da se prava njihove nacionalne manjine u oblasti informisanja izjednače sa pravima koja već ostvaruju ostale nacionalne zajednice u Srbiji, posebno one koje imaju svoje emisije na Radio-televiziji Vojvodine. UNS se zalaže da Bošnjaci, saglasno predlogu poslanika Esada Džudževića iznetom u razgovoru sa izvestiocem Evropskog parlamenta za Srbiju, Jelkom Kacinom, dobiju svoju emisiju na Radio-televiziji Srbije. Na taj način, bošnjačka manjina bi dobila ravnopravan tretman na Javnom servisu. To je ne samo kolektivno pravo ove zajednice, nego i pojedninačno pravo građana Srbije koji su po zakonu obavezni da plaćaju pretplatu, čime polažu pravo i na informisanje na svom jeziku. (UNS reagovanje, 28. avgust)
Žiri za dodjelu nagrade „Pero Ćamila Sijarića“, na drugom svom sastanku, održanom nedavno u Bijelom Polju, razmatrao je potencijalne kandidate koji bi svojim dosadašnjim književno stvaralačkim radom mogli biti potencijalni dobitnici ove prestižne sandžačke književne nagrade. Na čelu žirija je poznati bošnjački književnik i publicista Hadžem Hajdarević, a osim njega, u žiriju su i književnik i historičar umjetnosti Faruk Dizdarević i književnik Zuvdija Hodžić, prošlogodišnji dobitnik „Pera Ćamila Sijarića“. Ime dobitnika nagrade „Pero Ćamila Sijarića“ za 2008. godinu biće poznato uoči održavanja „Sandžačkih književnih susreta“, u posljednjoj dekadi mjeseca novembra ove godine. Prema kriterijima za dodjelu nagrade, njen dobitnik će biti autor čija književna riječ i pokrenuta misao na najbolji način nastavljaju književno-etičku misaonost i spasiteljsko-estetsku magiju Ćamila Sijarića. „Pero Ćamila Sijarića“ je najveća nagrada sandžačkih Bošnjaka u oblasti književnog stvaralaštva. Nagradu dodjeljuje Bošnjačko nacionalno vijeće u okviru programa Sandžačkih književniih susreta (SAKS).
U Glavnom uredu Bošnjačkog nacionalnog vijeća, dana: 24. septembra 2008, održana je promocija dvije knige Nadira ef. Dacića iz Prijepolja: „Društvo Gajret u Prijepolju i njegova kulturno-prosvjetna djelatnost“ i „Spomenici islamske kulture i Islamska zajednica Prijepolja“. Ocjenu o ovim djelima, kao i o naučno-istraživačkom radu autora na promociji dali su historičari Esad Rahić i mr. Redžep Škrijelj. Knjigu „Društvo Gajret u Prijepolju i njegova kulturno-prosvjetna djelatnost“ izdalo je Društvo za nauku, kulturu i umjetnost Bošnjaka „Ikre“ iz Prijepolja. Ova studija, na iscrpan i za čitalačku publiku zanimljiv način, upoznaje nas sa djelovanjem ovog društva. Publikaciju „Spomenici islamske kulture i Islamska zajednica Prijepolja“zajednički su izdali Biblioteka “Vuk Karadžić” i prijepoljski Zavičajni muzej. Iza knjige, u vidu vrlo afirmativne stručne ocjene, stala su poznata imena: dr. Sadudin Musabegović, profesor na likovnoj Akademiji u Sarajevu, i dr. Enes Pelidija, profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu.
U Srijedu i Četvrtak, 01. i 02. 10. 2008. god sa početkom od 19:00h, u prijepoljskom i novopazarskom Domu kulture održani su Bajramski koncerti. Sale u kojima su održani koncerti su bila premale da prime sve one koji su željeli da uživaju u ilahijama i kasidama ženskog hora Gazel iz Sarajeva i Ansambla Ašik Junus iz Novog Pazara. Učesnici su svojim programom oduševili prisutne, kojima je priređen nezaboravni bajramski ugođaj. Organizator ovih manifestacija bilo je Bošnjačko nacionalno vijeće. Predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća, dr. Sulejman Ugljanin, je priredio tradicionalni, Bajramski prijem u prostorijama Vijeća. Tom prilikom sala BNV bila je premala da primi sve one koji su željeli da prisustvuju Bajramskom prijemu. Uz piće, baklavu i razgovor prisutni su iskoristili priliku čestitati jedni drugima ovaj, jedan od najvažnijih bošnjačkih blagdana.
Iz štampe je izašao deseti broj časopisa za književnost, kulturu i umetnost Bošnjaka “Bošnjačka riječ”. Deseti broj Bošnjačke riječi koncepcijski se oslanja na naučne i istraživačke radove kulturne baštine Bošnjaka. U novom broju “Bošnjačke riječi” našao se veliki broj interesantnih naučnih i istraživačkih radova i aktivnosti o radu na polju ostvarivanja nacionalnih prava Bošnjaka kao i radova na polju unapređenja kulturne tradicije Bošnjaka Sandžaka.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava je oformilo stručni tim, koji je u protekla četiri dana izradio Zakon o Nacionalnim savetima nacionalnih manjina. Sastanak povodom izrade nacrta Zakona je organizovan uz pomoć misije OEBS-a na kome su prisustvovali i članovi misije OEBS-a. Ekspertski tim u sastavu Ministar Svetozar Čiplić, profesor doktor Tibor Varadi, profesorka doktorka Marijana Pajvančić, doktor Tamaš Korhec, Aniko Hajnrih Muškinja državna sekretarka u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava, Gordana Mataija savetnica u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i Žarko Marković konsultant, potpisao je nacrt Zakona o Nacionalnim savetima nacionalnih manjina, koji će biti poslat svim Savetima na razmatranje. Nakon roka predviđenog za sugestije od strane Nacionalnih saveta, radna grupa će se sastati ponovo da napravi konačanu verziju Zakona i pošalje ga Vladi Republike Srbije na usvajanje.
U cilju afirmacije i popularizacije bošnjačke gradske pjesme sevdalinke, kao međunarodno priznate umjetničke vrijednosti Bošnjačko nacionalno vijeće i ove godine organizuje Festival sandžačke sevdalinke (FESS 2008). PROGRAM Petak 07.11.2008.god. – Veče sevdaha uz sazlije i tamburaše učestvuju: Sulejman Šarić Enes Imamović Mujaga Huseinović Asim Muminović Enver Čajić Tamburaški orkestar Prijepolje Tamburaški orkestar Sjenica Tamburaški orkestar Plav Subota 08.11.2008.god. – Narodni orkestar iz Sarajeva i vokalni solisti: Arif Alajbegović Hasiba Agić Fadil Gračić Enes Melkić Omer Talović Šefćet Hamidović Sead Beširović Asmir Muhadžir Sejo Džigal Admir Derendelić Eldin Šabanović Ajsena Bogućanin Hazbo Mekić Sanela Bogućanin
Ministar kulture Nebojša Bradić i ministar bez portfelja u Vladi Republike Srbije Dr. Sulejman Ugljanin posjetili su danas Bošnjačko nacionalno vijeće i sa predstavnicima najvišeg predstavničkog tijela Bošnjaka razgovarali o problemima zaštite kulturne baštine sandžačkih Bošnjaka i implementaciji manjinskih prava u oblasti kulture i informisanja. Ističući da su Bošnjaci u Republici Srbiji, kao jedna od brojnijih manjinskih zajednica, počeli ostvarivati svoja nacionalna prava u većoj mjeri u posljednjih nekoliko godina, predsjednik Izvršnog odbora Bošnjačkog nacionalnog vijeća, narodni poslanik Esad Džudžević upoznao je ministre Ugljanina i Bradića sa osnovnim problemima u ovim oblastima, ističući pri tom prioritete rada na planu poboljšanja postojećeg stanja. Džudžević je tom prilikom posebno naglasio potrebu definisanja bošnjačkog kulturnog nasljeđa na način da se ono veže za etničko ime i tradiciju sandžačkih Bošnjaka. On je istakao neophodnost formiranja zajedničke komisije Bošnjačkog nacionalnog vijeća i Ministarstva kulture čiji bi rezultat bio formiranje posebnog Zavoda za zaštitu kulturne baštine koji bi se bavio zaštitom i unapređenjem kulturnog nasljeđa sandžačkih Bošnjaka. U oblasti medija posebno je naglašeno pitanje redefinisanja postojećeg plana raspodjele TV i radio frekvencija tako da region Sandžak bude jedna radiodifuzna oblast, kao i uspostavljanje posebne emisije na Javnom servisu RTS na bosanskom jeziku. Ministri Ugljanin i Bradić izrazili su spremnost svojih ministarstava na značajniju pomoć u podršci projekata koji doprinose očuvanju kulturne baštine sandžačkih Bošnjaka i informisanju na bosanskom jeziku. Oni su istakli da problemi postoje ali da se zajedničkim radom mnoge stvari mogu riješiti, za šta će Bošnjačko nacionalno vijeće imati podršku ovih ministarstava.