Povodom zakazivanja sjednice Skupštine opštine Prijepolje, na kojoj je predvidjeno stavljanje na dnevni red, pitanje službene upotrebe bosanskog jezika na teritoriji Opštine Prijepolje, predsjednik Izvršnog odbora Bošnjačkog nacionalnog vijeća i narodni poslanik, Esad Džudžević uputio je predsjednicima Opštine i Skupštine opštine Prijepolje, Nedžadu Turkoviću i Draganu Svičeviću pismo u kome se između ostalog kaže: Obzirom na činjenicu da je zakazana sjednica Skupštine opštine Prijepolje, za 05.04.2007. godine, na kojoj je kako smo obaviješteni, predviđeno stavljanje na dnevni red pitanje službene upotrebe bosanskog jezika na teritoriji opštine Prijepolje, želim da vas obavijestim o sljedećem: Pripadnici bošnjačke nacionalne zajednice u Republici Srbiji, njih 134.749 na popisu stanovništva održanom od 1-15. aprila 2002. godine slobodnom voljom i u skladu sa zakonom izjasnili su se da je njihov maternji jezik – bosanski jezik. Na osnovu te slobodno izražene volje, a u skladu sa Zakonom o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina (Sl. glasnik br. 18. od 26.02.2002. godine) i Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisma (Sl. glasnik iz 1991. godine) skupštine opština Novi Pazar i Sjenica donijele su maja 2002. godine, a Skupština opštine Tutin nešto ranije (27.11.1998.) odluke da je na teritorijama ovih opština u službenoj upotrebi ravnopravno srpski i bosanski jezik i ćirilično i latinično pismo. U članu 3. Zakona o ratifikaciji Evropske povelje o regionalnim ili manjinskim jezicima (Sl. glsnik br. 18/23.12.2005. godine) Skupština državne zajednice Srbija i Crna Gora prihvaćeno je „…da se u Republici Srbiji za albanski, bosanski, bugarski, mađarski, romski, rumunski, rusinski, slovački, ukrajinskig i hrvatski jezik…“ primjenjuju odgovarajući članovi Povelje. Na osnovu predhodno iznijetih činjenica, a u skladu sa članom 18. stav 29. Zakona o lokalnoj samoupravi (Sl. glasnik RS br. 9/2002), potrebno je da u Statutu opštine Prijepolje izvršite izmjenu odgovarajućeg člana Statuta, koja glasi: „Na teritoriji opštine Prijepolje u službenoj upotrebi su: ravnopravno srpski i bosanski jezik, ćirilično i latinično pismo“.
Vijesti
U cilju nastavka započetih razgovora o medjuregionalnoj saradnji Bošnjaka Bosansko-podrinjskog kantona i sandžačkih Bošnjaka, premijer Vlade Bosansko-podrinjskog kantona gospodin Salem Halilović posjetio je danas Bošnjačko nacionalno Vijeće. Predsjednik IO BNV i narodni poslanik Esad Džudžević sa saradnicima upoznao je gospodina Halilovića sa ukupnim aktivnostima Vijeća i rezultatima započetih razgovora sa predstavnicima institucija i udruženja Bošnjaka sa prostora bivše Jugoslavije. Tokom razgovora zaključeno je da je dosadašnja saradnja ove dvije regije na poljima kulture, sporta i informisanja na dosta visokom nivou i da je treba proširiti na privredno-ekonomsku saradnju, u tom smislu dogovorene su posjete sandžačkih privrednika Bosansko-podrinjskom kantonu i obratno. Premijer Halilović je izrazio zadovoljstvo posjetom Bošnjačkom nacionalnom vijeću i rezultatima koje je ono postiglo u oblastima obrazovanja, kulture, informisanja i službene upotrebe bosanskog jezika i pisma.
Povodom jutrašnjeg tragičnog događaja u selu Donja Trnava nadomak Novog Pazara, Bošnjačko nacionalno vijeće izdaje sljedeće saopštenje za javnost… Bošnjačko nacionalno vijeće, na osnovu informacija iz medija, izražava duboku zabrinutost zbog posljednjeg događaja u kome je jedna osoba poginula a dvije povrijeđene. Bošnjačko nacionalno vijeće se pita ko je edukovao, finansirao i zaveo te mlade ljude koji danas gube svoje živote. Podsjećamo da je Bošnjačko nacionalno vijeće i ranije upozoravalo na štetnu pojavu vjerskog ekstremizma u okviru Islamske zajednice Sandžaka a koje su vezane za vrijeme od kada je na čelu te zajedice efendija Zukorlić. Ovdašnjoj i široj javnost već duže vrijeme je poznato haotično stanje i anarhija u Islamskoj zajedici Sandžaka koje je potrebno hitno prevazići formiranjem jedistvene Islamske zajednice na nivou čitave zemlje. Bošnjačko nacionalno vijeće poziva sve političke stranke, koje djeluju u Sandžaku, vjerske organizacije i državne organe da učine sve kako bi se sačuvao mir i stabilnost u našem regionu.
Izvršni odbor Bošnjačkog nacionalnog vijeća je na svojoj XXVII redovnoj sjednici održanoj 20.04.2007.godine, donio odluku da se, povodom obilježavanja 11. maja, Dana bošnjačke nacionalne zastave, dodjeli najveća nacionalna nagrada u oblasti kulture, dukat „Isa bega Ishakovića“. Dukat “Isa bega Ishakovića” dodjeljuje se „Bošnjačkom institutu“ – Fondaciji Adil – bega Zulfikarpašića iz Sarajeva u oblasti ukupnog kulturnog stvaralaštva i za doprinos očuvanju kulturne baštine Bošnjaka. Malo je institucija koje su historijski obilježile jedno vrijeme i svojim radom ostavile neizbrisiv trag u jednom narodu. Posebno je takvih institucija malo u bošnjačkom narodu, narodu koji je, velikim dijelom upravo i zbog nedostatka i nepostojanja tih i takvih institucija, u prošlosti često bio žrtva najraznovrsnijih nacional-šovinističkih ideologija, izložen kontinuiranom negiranju, nipodaštavanju i osporavanju i svog imena i svog identiteta. Bošnjački institut u Sarajevu, ustanovljen i izgrađen na temeljima u bošnjačkom narodu ukorijenjenog dobročinstva, vakufske tradicije i zadužbinstva, jedna je od najznačajnijih bošnjačkih nacionalnih institucija u oblasti nauke, kulture, umjetnosti i bibliotekarstva. Spoj tradicionalnog i modernog, jedinstven sklad Istoka i Zapada, bogatstvo neprocjenjive vrijednosti taloženo u knjiškom, umjetničkom i arhivskom fondu od najstarijih vremena do danas, Bošnjački institut čine jednom od najvećih i najznačajnijih riznica znanja u bošnjačkom nacionalnom korpusu uopšte. Temeljni zadaci Bošnjačkog instituta su promoviranje kulturne baštine, povijesne istine i kulture Bošnjaka, kao i drugih naroda sa kojima Bošnjaci stoljećima žive zajedno. U znak priznanja za doprinos koju Bošnjački institut u Sarajevu pruža očuvanju bošnjačkog nacionalnog identiteta, razvoju i unapređenju nauke, kulture, tradicije, umjetnosti i duhovnog života bošnjačkog naroda uopšte, Bošnjačko nacionalno vijeće kao najviši predstavnički organ Bošnjaka u Republici Srbiji dodjeljuje Bošnjačkom institutu iz Sarajeva Dukat Isa bega Ishakovića, nacionalnu nagradu koja se dodjeljuje nacionalnim institucijama u oblasti ukupnog kulturnog stvaralaštva. Nagrada će se uručiti na promociji izdavačke djelatnosti Bošnjačkog nacionalnog vijeća u Bošnjačkom institutu u Sarajevu, 21. maja 2006.godine.
Sinoć oko 23:00h ispred ulaza u zgradu u kojoj živi, od strane dva nepoznata počinioca, pretučen je prof. Mersad Šahman, predsjednik Savjeta za odnose sa vjerskim zajednicama u Bošnjačkom nacionalnom vijeću. Prof. Šahmanu je ukazana medicinska pomoć i on se trenutno nalazi na kućnom liječenju. Bošnjačko nacionalno vijeće najoštrije protestuje i traži od policije i ostalih nadležnih državnih organa da hitno reaguju i pronađu počinoce ovog gnusnog i kukavičkog napada na zvaničnika Bošnjačkog nacionalnog vijeća. Novi Pazar, 11.05.2007. god.
Delegacija Bošnjačkog nacionalnog vijeća koju predvodi predsjednik Izvršnog odbora Vijeća narodni poslanik Esad Džudžević, učestvovaće u radu konferecije Foruma Bošnjaka Kosova u Prištini 25.02.2006.god. Tema ove konferencije je: “Obrazovanje kao pitanje identiteta Bošnjaka na prostorima bivše SRJ”. Delegacija Bošnjačkog nacionalnog vijeća na ovom skupu zatražiće podršku za postizanje konsenzusa o minimumu zajedničkih bošnjačkih nacionalnih interesa, bez obzira na državno – pravni status političkih zajednica i teritorija u kojima žive Bošnjaci.
11. juli, Dan sjećanja Bošnjačko nacionalno vijeće u Srbiji i Crnoj Gori, na svojoj vanrednoj sjednici, održanoj 10.07.2005. godine u Novom Pazaru, na prijedlog Izvršnog odbora jednoglasno je donijelo odluku da se 11. juli obilježava kao Dan sjećanja na genocid izvršen jula 1995. godine nad Bošnjacima u Srebrenici. Na sjednici Vijeća je u obrazloženju ove odluke istaknuto da je pravosnažnom presudom Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u postupku protiv generala Radislava Krstića, već dokazano da je izvršen zločin genocida nad Bošnjacima, te da su oba doma američkog Kongresa, Parlamentarna skupština Vijeća Evrope i Evropski parlament donijeli rezolucije kojim se zločini nad bošnjačkim narodom kvalifikuju kao genocid i najveći zločin protiv civilnog stanovništva od završetka 2. svjetskog rata. Na sjednici Vijeća takođe je zaključeno da se 11. juli obilježava simbolički i kao Dan sjećanja na bošnjačke žrtve otmica u Sjeverinu (22.10.1992.), Bukovici (16.02.1993.) i Štrpcima (27.02.1993.) u pribojskoj i pljevaljskoj opštini u Sandžaku. Nakon održane vanredne sjednice Bošnjačkog nacionalnog vijeća u Srbiji i Crnoj Gori održan je komemorativni skup, uz prisustvo velikog broja ličnosti iz javnog, političkog i kulturnog života bošnjačke nacionalne zajednice, na kome je prikazan film “Krik iz groba” u produkciji BBC i nakon toga je proučena zajednička dova (molitva) za sve bošnjačke žrtve neuspjelog velikosrpskog projekta. Ubuduće će se 11. juli kao Dan sjećanja u Sandžaku odnosno u Srbiji i Crnoj Gori obilježavati u skladu sa tradicijom i kulturom Bošnjaka.
Bošnjačko nacionalno vijeće u Srbiji i Crnoj Gori obavještava javnost da je Vanredna Elektorska skupština zakazana za 03. septembar 2005.godine, u Prijepolju, odložena. Izvršni odbor Bošnjačkog nacionalnog vijeća u Srbiji i Crnoj Gori, na svojoj redovnoj sjednici održanoj u Novom Pazaru ocijenio je pozitivnim odlaganja Vanredne Elektorske skupštine i konstatovao da Bošnjačko nacionalno vijeće u Srbiji i Crnoj Gori treba da nastavi da radi u postojećem sazivu jer je ono jedini garant ostvarivanja nacionalnih prava Bošnjaka u Srbiji i Crnoj Gori, obzirom da Stranka koja je tražila sazivanje Vanredne elektorske skupštine nije uspjela da prikupi dovoljan broj potpisa građana što je bio neophodan zakonski preduslov za ovakvu inicijativu. Izvršni odbor Bošnjačkog nacionalnog vijeća u Srbiji i Crnoj Gori je na sjednici ocijenio da su stvoreni svi uslovi za ostvarivanje svih zakonom predviđenih prava koji pripadaju Bošnjacima kao manjinskom narodu u Srbiji i Crnoj Gori. Uspostavljanjem partnerskih odnosa sa Vladom Republike Srbije i drugim državnim institucijama, Bošnjačko nacionalno vijeće u Srbiji i Crnoj Gori će nastaviti sa realizacijom već započetih zajedničkih projekata iz oblasti ostvarivanja prava Bošnjaka na maternji jezik, obrazovanje, informisanje i zaštite kulturne baštine kao i djelotovorno učešće u javnom životu.
U koncertnoj dvorani Doma kulture u Novom Pazaru 28. 09 održan je revijalni koncert sevdalinke u kome su učestvovali doajeni sevdaha: Zehra Deović, Beba Selimović, Emina Zećaj, sazlija Avdo Lemeš, Muhamed Mujkanović, Nedžad Imamović, Reuf Feković, Mirko Rondović, Ranko Stojanić, Pljevaljski tamburaši, Abit Hajrović, Rizo Džanković, Rustem Muratović-Ljuca, Redžep Međedović-Rečko, Šefćet Hamidović-Ringo, Emir Salković, Džefris Pučić, Suad Bulić uz pratnju orkestra Hajrana Đekića i članova velikog orkestra RTV Sarajevo pod upravom Branislava Petkovića. Pored sazlija Avda Lemeša izvođače su pratili Naser Huseinović na utu i Adnan Dolić na darbuci. Koncert je održan u organizaciji BNV u SCG-a pod pokroviteljstvom opštine Novi Pazar a generalni sponzor je kompanija “Dallas” iz Tutina. U prepunoj sali koncertne dvorane publika je više od dva sahata uživala u interpretacijama starih sevdalinki među kojima je najviše bilo onih iz zbirke Hamdije Šahinpašića. Ovu vrhunsku kultunu manifestaciju, kako su je mnogi okarakterisali, vodili su Vehid Gunić, novinar iz Sarajeva, publici poznat po kultnoj tv emisiji “Meraklije” i Zaim Hadžisalihović, direktor FESS-a. Pored građana Novog Pazara i drugih sandžačkih gradova manifetaciji su prisustvovali i brojni ugledni gosti: Ataše za kulturu indonežanske ambasade, sekretar bugarske ambasade, ovlašćeni savjetnik poljske ambasade, Miladin Lukić, pomoćnik ministra za kulturu i medije u vladi Republike Srbije koji je u ime vlade Srbije i zvanično otvorio prvi FESS. Pored pomenutih gostiju podršku FESS-u telegramskim čestitkama uputili su i ambasade Amerike i Mađarske kao i nacionalna vijeća hrvatske, bunjevačke, mađarske i bugarske nacionalne zajednice u SCG.
Predsjednik Izvršnog odbora Bošnjačkog nacionalnog vijeća u Srbiji i Crnoj Gori Esad Džudžević je na press konferenciji u beogradskom media centru izjavio da se prava Bošnjaka u Crnoj Gori ne poštuju. Džudžević je, izrazio nezadovoljstvo položajem Bošnjaka u Crnoj Gori navodeći da u toj Republici nema govora o službenoj upotrebi jezika i pisma, obrazovanju i informisanju na jezicima nacionalnih manjina i zaštiti kulturne baštine. Džudžević je istakao da je to jedno potpuno nezadovoljavajuće stanje obzirom da, prema poslednjem popisu stanovništva, u Crnoj Gori živi oko 92.000 Bošnjaka. U Crnoj Gori različit status ima samo albanska nacionalna manjina koja čini od 5,5 do šest odsto stanovništva, rekao je Dzudžević i dodao da oni svoje pravo ostvaruju preko poslanika, koji se biraju u posebnim izbornim jedinicama, emisija koje imaju na crnogorskoj televiziji a uskoro bi trebalo da dobiju svoj univerzitet. Džudžević je takođe istakao da je u Srbiji počeo pozitivan proces ostvarivanja prava manjina u skladu sa zakonom i medjunarodnim strandardima dodajući da je nivo ostvarivanja manjinskih prava u Vojvodini veći nego u ostatku Srbije, a posebno kada su u pitanju prava bugarske, bošnjačke, rumunske, makedonske i romske manjine. On je, u ime Bošnjačkog nacionalnog vijeća, izrazio zadovoljstvo početkom pregovora o stabilizaciji i pridruživanju Evropskoj uniji, smatrajući to procesom koji će omogućiti da standardi u korpi manjinskih prava budu na jedan sistemski način regulisana u državi. Politika koji je vodilo Bošnjačko nacionalno vijeće dobija garanciju da će sve konvencije i povelje sprovoditi ali i da će mnoge biti ratifikovane medju kojima je ključna ratifikacija Evropske povelje o regionalnim i manjinskim jezicima, rekao je Džudžević. Osvrnuo se i na proces prebacivanja prava sa saveznog na republički nivo koji je počeo formiranjem Republičkog Savjeta za nacionalne manjine ali da treba formirati i republički fond za nacionalne manjine koji će finansirati sve obaveze propisane poveljama i konvencijama i usvojiti Zakon o nadlježnostima Savjeta manjina i koji bi, po njegovoj ocjeni, trebalo da se nadje u skupštinskoj proceduri do kraja godina. Džudžević je takodje izrazio zadovoljstvo senzibilitetom koji je pokazala Vlada Srbije prema zahtjevima i potrebama manjina.