Odbor za obrazovanje Bošnjačkog nacionalnog vijeća u SCG povodom 21. Februara – Međunarodnog Dana maternjih jezika pripadnicima bošnjačkog nacionalnog korpusa čestita ovaj za njih značajan datum i izdaje sljedeće
Saopštenje za javnost
Danas, 99 godina nakon nepravednog ukidanja bosanskog jezika i njegovog preimenovanja u srpsko-hrvatski, Bošnjaci mogu biti ponosni što se bosanski jezik ponovo nalazi u UNESKO-vom registru od preko 6000 maternih jezika.
Slobodno izraženom voljom oko 300 000 Bošnjaka koji su na poslednjim popisima iz aprila 2002.godine u Srbji i novembra 2003. godine u Cnoj Gori, jasno imenovali svoj maternji jezik, kao i ratifikovanjem Povelje o regionalnim i manjinskim pravima 21.12.2005.g. u Parlamentu Državne zajednice Srbije i Crne Gore, i formalno su ispunjeni uslovi da se bosanski jezik nađe u UNESKO-vom registru svjetskih maternjih jezika.
Bošnjačko nacionalno vijeće u SCG je u proteklih dvije i po godine svojim ciljanim i svjesnim zalaganjem izborilo pravo da se bosanski jezik kao maternji nađe u redovnim školskim programima i zaživi u opštinama Novi Pazar, Tutin i Sjenica, a nastoji da se to pravo primijeni i u drugim sandžačkim opštinama.
Odbor iskazuje zabrinutost što u južnom dijelu Sandžaka koji pripada Crnoj Gori, Bošnjaci još uvijek ne mogu ostvarivati pravo na izučavanje svog maternjeg jezika kroz redovan školski sistem, te će svoje aktivnosti usmjeriti na mijenjanje takvog stanja.
U narednom periodu Odbor za obrazovanje zalagaće se da sadašnji, svjesno dozirani obim izučavanja maternjeg jezika i nacionalne kulture, postupno, ali kvalitetno, pređe na viši nivo ostvarivanja prava na upotrebu maternjeg jezika i afirmaciju nacionalne kulture, historije i svih nacionalnih osobenosti i to kroz redovan državni školski sistem.