Vijesti

Congue iure curabitur incididunt consequat

BNV: Hitno iznaći institucionalni model zaštite bošnjačkog kulturnog nasljeđa

Predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća Esad Džudžević uputio je danas pismo ministru kulture i informisanja Ivanu Tasovcu, u kojem je iznio probleme u zaštiti i unapređenje bošnjačkog kulturnog nasljeđa i uopće kulture Bošnjaka u Republici Srbiji, i predložio moguće mjere i korake za prevazilaženje takvog stanja. Istovremeno, Džudžević je uputio pisma i direktorima Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Mirjani Andrić, Etnografskog muzeja u Beogradu Miroslavu Tasiću i Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka Marini Lukić – Cvetić.

Džudžević u pismu Tasovcu navodi osnovne probleme pred kojima se nalazi bošnjačko kulturno nasljeđa koja su na razini definisanja, sprječavanja negacije i prisvajanja, i na nivou sistemske brige o kulturi i nasljeđu, u smislu nepostojanja institucionalne zaštite. On predlaže iznalaženje institucionalno održivog modela kojim bi se riješilo pitanje adekvatne zaštite kulturnog nasljeđa Bošnjaka, na način koji bi uključivao partnersku saradnju Bošnjačkog nacionalnog vijeća, Zavoda za kulturu sandžačkih Bošnjaka i Ministarstva kulture.

Džudžević je, osim ministru kulture Tasovcu, uputio danas pisma i direktorima Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Mirjani Andrić, Etnografskog muzeja u Beogradu Miroslavu Tasiću i Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka Marini Lukić – Cvetić, u kojem im, na osnovu ranije održanih sastanaka, predlaže formiranje zajedničkih radnih grupa Odbora za kulturu Vijeća, Zavoda za kulturu sandžačkih Bošnjaka i pomenutih republičkih institucija, koje bi u narednom periodu iznašle modalitet zajedničkog rada na zaštiti materijalnog i nematerijalnog bošnjačkog kulturnog nasljeđa, odnosno, razvoj i afirmaciju moderne bošnjačke kulture.

U pismu predsjednika Vijeća Republičkom zavodu za zaštitu spomenika, predloženi su konkretni prioriteti materijalnog kulturnog nasljeđa, i to:

1. Zaštita, sanacija i rekonstrukcija nepokretnih kulturnih dobara – spomenika kulture od posebnog značaja za bošnjačku nacionalnu zajednicu.

a) Amir agin han (Novi Pazar), XVI vijek, vakif: Amir-aga Hadžifejzagić. Status: spomenik kulture od velikog značaja. Vlasnik: Porodica Murtezić.
b) Novopazarska tvrđava (Novi Pazar), palisad XV vijek. Status: spomenik kulture od velikog značaja. Staratelj: Grad Novi Pazar.
c) Gazi Isa-begov hamam (Novi Pazar), 1489., vakif: Isa-beg Ishaković. Status: spomenik kulture od velikog značaja. Staratelj: Islamska zajednica

2. Obnova spomenika kulture – kulturnih dobara:

a) Smailbegovića han – Granata (Novi Pazar), XIX vijek, status: prethodna zaštita. (Spaljena 8. augusta 2013. godine). Vlasnik: porodica Smailbegović
b) Gazi Isa-begova džamija (Novi Pazar), 1460., vakif: Isa-beg Ishaković. – bez statusa. (Porušena 1936. godine). Staratelj: Islamska zajednica.

3. Utvrđivanje statusa zakonom zaštićenih kulturnih dobara od značaja za bošnjačku nacionalnu zajednicu u Republici Srbiji:

a) Musalla u Prijepolju (Prijepolje), 1660.
(Prostrano mjesto opasano zidom za obavljanje posebne molitve u islamu) – bez statusa. Staratelj: općina Prijepolje
a) Sjeničke Kršle (Vojne kasarne) – bez statusa. Staratelj: Općina Sjenica
b) Kajmakamija u Novoj Varoši (bivša zgrada sreza), nastala krajem XIX vijeka, početkom XX vijeka. – bez statusa. Staratelj: Općina Nova Varoš.
c) Stećci u Pobrežju i Kasidolu (Općina Priboj) – srednji vijek. – bez statusa. Staratelj: Općina Priboj

4. Naučno – istraživački radovi na:

a) Gluhavičkoj Đumrukhani, Kadiluk (Općina Tutin), 1396. (Carinarnica) – bez statusa. Staratelj: općina Tutin.
b) Arheološkom lokalitetu Gluhavica – spomenik kulture. Staratelj: općina Tutin.
c) Musalli u Prijepolju (Prijepolje), 1660.

Tim povodom, Džudžević je zatražio sastanak radi početak rada zajedničkih radnih grupa na konkretnim projektima, a u prilogu ovih pisama, pomenutim institucijama je dostavljena i Strategija razvoja kulture sandžačkih Bošnjaka u Republici Srbiji 2014/2020, te ranije donešene odluke Bošnjačkog nacionalnog vijeća o utvrđivanju ustanova i manifestacija od posebnog značaja za očuvanje nacionalnog identiteta Bošnjaka u Srbiji i Odluka o utvrđivanju pokretnih i nepokretnih materijalnih bošnjačkih kulturnih dobara i lista nematerijalnog kulturnog nasljeđa od posebnog značaja za bošnjačku nacionalnu zajednicu u Srbiji, kao i lista prioriteta u preduzimanju mjera zaštite, sanacije i rekonstrukcije kulturnih dobara u Sandžaku, kao i cijeloj Srbiji.

Predsjednik Vijeća Esad Džudžević narednih dana upoznat će mnoge druge domaće i međunarodne institucije i organizacije koje se bave ljudskim i manjinskim pravima o problemima zaštite i unapređenja bošnjačkog kulturnog nasljeđa u Republici Srbiji.


Povezane objave

Close
Close