Vijesti

Congue iure curabitur incididunt consequat

BNV zabrinuto za nastavak školstva na Bosanskome jeziku u Sandžaku

Bošnjačko nacionalno vijeće izražava ozbiljnu zabrinutost mogućnošću dovođenja u pitanje nastavka ostvarivanja prava na obrazovanje na bosanskome jeziku pripadnika bošnjačke nacionalne zajednice u Srbiji na bosanskome jeziku i do sada dostignutog stepena ostvarenosti njihovih nacionalnih prava uopće.

Povodom sastanka održanog 4. juna 2014. godine u Beogradu, kojeg je predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća Esad Džudžević, sa svojim saradnicima, potpredsjednikom Izvršnog odbora Vijeća Muhedinom Fijuljaninom i predsjednikom Odbora za obrazovanje Elijasom Rebronja, imao juče u Beogradu, sa državnim sekretarom u Ministarstvu prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja prof. dr Zoranom Mašićem i njegovim saradnicima. Izvršni odbor Bošnjačkog nacionalnog vijeća je, na danas održanoj posebnoj vanrednoj sjednici, ocijenio nedopustivim izrečene tvrdnje na tom sastanku od zvaničnih predstavnika Ministarstva prosvjete, o mogućnosti osporovanja prava na obrazovanje bošnjačke djece na maternjem bosanskome jeziku, u skladu sa Ustavom i zakonima.

Iako je iz Ministarstva prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja najavljeno da će za školsku 2014/15. godinu u program nabavke besplatnih udžbeničkih kompleta za učenike prvog, drugog, trećeg i četvrtog razreda biti uvršteni samo tri udžbenika iz prošle godine za prvi razred osnovne škole, BNV traži da se u isti program obavezno uvrste svi udžbenici na bosanskome jeziku za prvi i drugi razred osnovne škole i time Bošnjaci izjednače sa pripadnicima drugih nacionalnih manjina u Srbiji.

Bošnjačko nacionalno vijeće čvrsto je na stanovištu da se svim učenicima prvog razreda u novopazarskoj, sjeničkoj i tutinskoj gimnaziji koji su ove školske godine pohađali nastavu na bosanskom jeziku mora obezbjediti nastavak školovanja na maternjem jeziku i u drugom razredu gimnazije, i osuđuje svaku mogućnost i na sastanku sa predstavnicima Ministarstva prosvjete izraženu najavu osporavanja i dovođenja u pitanje tog prava.

Bošnjačko nacionalno vijeće smatra da Bošnjaci imaju pravo da područje na kojem u najvećem broju žive nazivaju njegovim tradicionalnim imenom i osuđuje konstantno osporavanje upotrebe termina Sandžak, nametanje termina Raška oblast, kao i osporavanje nacionalnog, etničkog i kulturnog identiteta bošnjačkog naroda u sadržajima Historije, Muzičke i Likovne kulture, na šta Bošnjačko nacionalno vijeće neće ni u kom smislu pristati, niti na to ima pravo bilo ko drugi.

Bošnjačko nacionalno vijeće oštro protestira protiv kontinuirane kampanje zastrašivanja od strane pojedinih republičkih i lokalnih činovnika Ministarstva prosvjete i Vlade Srbije na građane i roditelje djece bošnjačke nacionalnosti da koriste svoje Ustavom i zakonom zagarantovano pravo na obrazovanje na bosanskom jeziku, posebno izražene u općinama Prijepolje, Priboj i Nova Varoš.

Bošnjačko nacionalno vijeće poziva Ministarstvo provjete i Vladu Republike Srbije da Bošnjacima u Srbiji omogući nesmetani nastavak ostvarivanja prava na obrazovanje na bosanskom jeziku, u skladu sa njihovim opredjeljenjem i pozitivnim zakonskim propisima i međunarodnim standardima.

Posebno, Bošnjačko nacionalno vijeće poziva na urgentno dostavljanje školama već odobrenih i štampanih, zakonom propisanih obrazasaca školske evidencije na bosanskom jeziku, neophodnih za uspješan završetak školske godine za učenike prve generacije u nastavi na bosanskome jeziku, kao i ispunjenje svih drugih, posebnim zaključkom Vlade Srbije od 1. novembra 2013. godine, preciziranih i obavezujućih stavova u vezi sa ostvarivanjem prava na obrazovanje pripadnika bošnjačke nacionalne zajednice u Republici Srbiji.

O svim ovim i drugim problemima u vezi sa pitanjem ostvarenja nacionalnih prava Bošnjaka u Srbiji, Bošnjačko nacionalno vijeće će ovih dana uputiti posebna pisma predsjedniku Srbije Tomislavu Nikoliću, predsjedniku Vlade Aleksandru Vučiću, šefu Pregovaračkog tima Srbije sa EU Tanji Miščević, šefu Delegacije EU u Srbiji Majklu Davenportu i šefu Misije OEBS u Srbiji Piteru Burkhardu.


Povezane objave

Close
Close