Vijesti

Congue iure curabitur incididunt consequat

Deset godina od uvođenja bosanskoga jezika u škole u Sandžaku

Na današnji dan, 20.oktobra 2004.godine, prije deset godine, održan je prvi Javni čas na bosanskome jeziku u Sandžaku u osnovnoj školi “Dr. Ibrahim Bakić” u Ljeskovi, općina Tutin.

Bio je to prvi čas bosanskoga jezika u Sandžaku, nakon 97. godina od zabrane njegove upotrebe i preimenovanja u srpsko-hrvatski jezik 4. oktobra 1907. godine, odlukom austrougarskog guvernera Bosne i Hercegovine Buriana. Školskim zvonom, početak časa označio je rahmetli akademik Alija Džogović, a čas je održala učiteljica ove škole Fikreta Tutić. Učenici su na času dobili i prve štampane udžbenike za bosanski jezik za prvi i drugi razred osnovne škole “Bosanski jezik sa elemenitima nacionalne kulture” autora Hoda Katala i Alije Džogovića, u izdanju Bošnjačkog nacionalnog vijeća i Centra za bošnjačke studije. Istoga dana, promijenjen je i naziv škole u “Dr. Ibrahim Bakić”, koja je do tada nosila ime Jovana Popovića. Skupu je prisustvovalo nekoliko hiljada građana, prosvjetnih radnika i uglednih ličnosti iz javnog i kulturnog života Sandžaka, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova i Makedonije.

Danas, deceniju nakon toga, nastavu na bosanskome jeziku pohađa 7 029 učenika u 333 odjeljenja, u kojima se koristi 98 različitih udžbenika. Nastavu na bosanskome jeziku izvodi 1 000 angažovanih nastavnika, u 30 obrazovno-odgojne ustanove u Sandžaku.

Odlukom Bošnjačkog nacionalnog vijeća, 20. oktobar je proglašen Danom bosanskog jezika u Sandžaku, a 21. februar za Dan bošnjačkog školstva u Sandžaku.

Bošnjačko nacionalno vijeće će se i u buduće baviti obrazovanjem na bosanskome jezikiu u obrazovno-odgojnim ustanovama u Sandžaku, koristeći sve sudsko-pravne mehanizme ne bi li se izborilo da svaki učenik može da slusa nastavu na svom maternjem jeziku.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Povezane objave

Close
Close