Vijesti

Congue iure curabitur incididunt consequat

Država da obezbjedi ostvarivanje prava manjina

Najviši predstavnici Ministarstva kulture i informisanja i Ministarstva prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja dužni su iznaći najpovoljnija rješenja za probleme sa kojima se suočavaju pripadnici manjinskih nacionalnih zajednica u Srbiji u oblasti informisanja i obrazovanja i obezbjediti ostvarivanje njihovih prava u skladu sa standardima i njihovim interesima, jedan je od zaključaka sa jučerašnje sjednice Republičkog savjeta za nacionalne manjine.

Sjednicom Savjeta, koja je održana u Vladi Srbije u Beogradu, predsjedavao je predsjednik Vlade Srbije i predsjednik Savjeta, Aleksandar Vučić, koji je, u vezi sa tim, rekao da će se lično založiti za ostvarenje svih Ustavom zagarantovanih prava svakog građanina bez obzira na to da li pripada većinskom narodu ili nacionalnim manjinama.

Premijer Vučić je poručio da je Vlada Srbije odlučna da na najvišem nivou rješava pitanja koja su od značaja za sve nacionalne manjine. Uz podršku izradi Akcionog plana, kao ključnog dokumenta kojim će se definisati mjere koje će doprinjeti unaprjeđivanju položaja pripadnika nacionalnih manjina, premijer je zatražio, prije svega od državnih organa, da što prije operacionalizuju rješavanje ključnih pitanja u obrazovanju i informisanju i obećao lični angažman u vezi sa tim.

Na drugoj sjednici Republičkog savjeta za nacionalne manjine, učestvovali su i potpredsjednica Vlade i ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički, koja je i zamjenik predsjednika Savjeta, prvi potpredsjednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, ministar prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja Srđan Verbić, državni sekretar Ministarstva kulture i informisanja Saša Mirković, generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Veljko Odalović, v.d. direktora Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović, v.d. direktora Uprave za saradnju s crkvama i verskim zajednicama Mileta Radojević, pomoćnik ministra pravde Čedomir Backović i predstavnici svih nacionalnih savjeta nacionalnih manjina u Srbiji.

Ispred Bošnjaćkog nacionalnog vijeća, na sjednici je učestvovao Muhedin Fijuljanin, potpredsjednik Vijeća zadužen za saradnju sa državnim organima i lokalnim samoupravama.

Učestvujući u radu sjednice Savjeta, potpredsjednik BNV Muhedin Fijuljanin iznio je, u ime Koordinacije nacionalnih savjeta, glavne probleme u oblasti obrazovanja svih pripadnika nacionalnih manjina u Srbiji, posebno insistirajući tom prilikom na ažurnost u radu državnih organa, odnosno brže rješavanje svih potrebnih pitanja i problema. On se u svom obraćanju osvrnuo na sporost Ministarstva prosvjete u donošenju nastavnih planova i programa, odobravanju i izradi potrebnih udžbenika, nostrifikaciji diploma i zakazivanju ispita za licence, tražeći izmjenu nastavnih programa historije uvođenjem sadržaja od značaja za nacionalne manjine u svim udžbenicima historije, adekvatnu izmjenu testova za takmičenje za pripadnike nacionalnih manjina. Kao posebne probleme, potpredsjednik Fijuljanin je istakao i pitanje učešća u upravljanju ustanovama u oblasti obrazovanja u kojima se nastava izvodi na maternjem jeziku neke manjine, pitanje preuzimanja osnivačkih prava nad ustanovama obrazovanja i vaspitanja proglašenim od posebnog značaja za određenu nacionalnu manjinu, uključujući i pitanje njihovog stabilnog finansiranja.

Fijuljanin se u svom obraćanju na Savjetu osvrnuo posebno i na pitanje tzv. bilingvalne (dvojezične) nastave iznoseći stav da Odbor za obrazovanje Koordinacije nacionalnih savjeta nacionalnih manjina procjenjuje da, prema ranijim iskustvima i iskustvima zemalja u okruženju, uvođenje bilingvalne nastave nije u cilju očuvanja jezika i nacionalnog identiteta manjinskih nacionalnih zajednica, te da je uvođenje bilingvalne nastave u škole sa nastavom na jezicima nacionalnih manjina moguće samo uz pribavljenu saglasnost nacionalnog savjeta nacionalne manjine.

U vezi sa pitanjem informisanja potpredsjednik BNV je istakao podršku stavovima u vezi obustavljanja postupka privatizacije medija koji su od posebnog značaja za nacionalne manjine i emituju program na jezicima manjina, tražeći, takođe, i podršku formiranju Redakcije na manjinskim jezicima pri Javnom servisu Radio televizija Srbije.

O aktuelnim pitanjima u vezi izrade Akcionog plana za nacionalne manjine, članove Savjeta je upoznao predsjednik Radne grupe pomoćnik ministra pravde Čedomir Backović.

O problemima manjina u ostvarivanju svojih prava u ime Koordinacije nacionalnih savjeta govorili su i predsjednik Romskog nacionalnog savjeta Vitomir Mihajlović, predsjednici Hrvatskog i Bugarskog nacionalnog vijeća Slaven Bačić i Vladimir Zaharijev, a u diskusiji su učestvovali i predstavnici albanskog, rumunskog, slovačkog, makedonskog, crnogorskog, bunjevačkog nacionalnog vijeća, te predstavnik Saveza jevrejskih opština.


Povezane objave

Close
Close