Danas se navršavaju 23 godine od otmice u Sjeverinu, kada je oteto, mučeno i ubijeno 16 nevinih građana Republike Srbije bošnjačke nacionalnosti.
22. oktobra 1992. godine u ranim jutarnjim satima, iz radničkog autobusa na liniji Sjeverin – Priboj u mjestu Mioče, izvedeno je 16 radnika Bošnjaka, koji su putovali na posao u Priboj. Otmicu su izvršila lica u uniformama sa srpskim obilježjima. Oteti su istoga dana odvedeni u Višegrad, na teritoriju BIH, gdje su na obali Drine mučeni i ubijeni, a potom bačeni u Drinu.
Za ovaj monstruozni zločin osuđeno je samo četvoro direktnih izvršilaca, dok istraga o očiglednoj umiješanosti i ulozi državnih organa u pripremi, organizaciji i izvršenju ovog zločina do sada nije pokrenuta.
Bošnjačko nacionalno vijeće u svim razgovorima sa domaćim i međunarodnim institucijama, uporno insistira na rješavanju ovog i svih drugih zločina počinjenih nad Bošnjacima u Sandžaku.
Kao Vijeće sa punim legalitetom i legitimitetom štitimo interese Bošnjaka već punih 24 godine, ne smijemo i nećemo dozvoliti da se i buduće generacije Bošnjaka u Srbiji svaki mjesec u godini sjećaju neriješenih zločina nad svojim najmilijima i sunarodnicima koje su počinile vojne, policijske i paravojne formacije ove države, ujedno strepeći od novog talasa državnog terora nad Bošnjacima.
Bošnjačko nacionalno vijeće podržava pravnu državu, pravnu sigurnost, vladavinu prava i jednakost pred zakonom kao tekovine kojima treba težiti ukoliko želimo da postanemo moderna evropska zemlja, a ne zemlja u kojoj se namjerno ćuti na teške ratne zločine počinjene nad njenim građanima samo zato što su Bošnjaci.
Vjerujemo da se samo zajedničkim pristupom dvije države Srbije i Bosne i Hercegovine može olakšati rješavanje ovog zločina i smatramo da sve to daje nadu da će istina i pravda biti konačno zadovoljene, a da će porodice žrtava i čitav bošnjački narod u Srbiji najzad dobiti svoj mir.
Bošnjačko nacionalno vijeće će traži od nadležnih državnih organa da pod hitno počnu sa rješavanjem ovog i svih drugih zločina počinjenih nad Bošnjacima od devedesetih godina do danas, da se pronađu i kazne svi učesnici, u prvom redu nalogodavci, izvršioci i pomagači. Sve to je neophodno kako bi se Bošnjacima, građanima Srbije, obezbijedio mir i svijetla budućnost.
Zbog svega toga, neminovno je uspostavljanje stabilne institucije i mehanizma u Republici Srbiji kojim Bošnjaci mogu da zaštite svoja osnovna prava, pravo na život, živote članova porodica i imovinu.