Bošnjačko nacionalno vijeće zatražilo je od Ministarstva prosvjete, Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu, kao i od Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog da u skladu sa svojim ovlaštenjima hitno reaguju i spriječe diskriminaciju Bošnjaka u opštini Prijepolje, otklone posljedice diskriminacije i kazne odgovorne, te na taj način stanu u odbranu elementarnih prava i sloboda svih građana.
Vijeće je ukazalo na slučaj diskriminacije po osnovu vjerske i nacionalne pripadnosti od strane Violete Tošić, direktorice Predškolske ustanove „Miša Cvijović“ u Prijepolju, koja protivustavno i protivzakonito nije dozvolila obavljanje stručne prakse Selmi Fejzić iz Prijepolja, studentici prve godine Akademije vaspitačko-medicinskih strukovnih studija u Kruševcu.
Od nadležnih ministarstava je zatraženo da u skladu sa zakonom, nalože hitan vanredni inspekcijski nadzor rada direktorice i uprave Predškolske ustanove „Miša Cvijović“, kao i upravni nadzor i da se utvrditi zakonitost Pravilnika ove odgojno-obrazovne ustanove kojim se vrši otvorena diskriminacija na osnovu vjerske i nacionalne pripadnosti.
Opšti principi odgoja i obrazovanja propisani zakonom ističu da sistem obrazovanja i odgoja mora obezbijediti, za svu djecu, učenike i odrasle, punu jednakost i dostupnost ostvarivanja prava na obrazovanje i odgoj zasnovanom na socijalnoj pravdi i principu jednakih šansi za sve bez diskriminacije.
Zahtjevima je od ministarstava zatraženo da obavijestite Vijeće i javnost o preduzetim mjerama za rješavanje problema otvorene diskriminacije koja je uznemirila širu zajednicu u Sandžaku.
Bošnjačko nacionalno vijeće je ranije zatražilo od predsjednika Opštine Prijepolje Draga Popadića da hitno i bez odlaganja pokrene postupak zaštite prava građana u opštini Prijepolje koji su diskriminisani i da naloži opštinskoj prosvjetnoj inspekciji hitan vanredni inspekcijski nadzor rada ove odgojno-obrazovne ustanove, u kojoj ovo nije prvi slučaj diskriminacije i u kojoj se od strane rukovodstva i pri zapošljavanju vrši otvorena diskriminacija.
Koristeći propisano zakonsko ovlaštenje da kada procijeni da je došlo do povrede ustavom i zakonom garantovanih prava i sloboda pripadnika bošnjačke nacionalne zajednice, Vijeće je povodom ovog slučaja podnijelo i pritužbe Zaštitniku građana i Povjerenici za zaštitu ravnopravnosti.