Povodom Dana Sandžaka, Bošnjačko nacionalno vijeće je dodijelilo nagradu „Pero Ćamila Sijarića“ književniku Muratu Baltiću iz Sjenice koji živi i radi u Njemačkoj.
Ovu prestižnu nagradu koju Vijeće dodjeljuje po deseti put za ukupni doprinos razvoju bošnjačke književnosti u Sandžaku, uručio je predsjednik dr. Sulejman Ugljanin, po odluci stručnog žirija koji čine dva prethodna dobitnika književnici Fehim Kajević i Safet Sijarić i prof. dr Sead Šemsović, predsjednik žirija.
Ovogodišnji laureat, književnik Murat Baltić je u svom obraćanju, uz čestitku blagdana koju je uputio svim građanima Sandžaka, zahvalio se predsjedniku Ugljaninu i članovima žirija i istakao:
„Ova nagrada mi je, pored dosta nagrada iz različitih zemalja, najznačajnija, prije svega jer dolazi iz mog zavičaja koji se dosta napatio u historiji, a drugo, jer nosi ime čovjeka koji je, ne samo veliki pisac, nego i simbol ovog kraja, i koji je cijelog mog djetinjstva a kasnije i stvaranja bdio nad mojim skromnim perom“, istakao je književnik Baltić.
Predsjednik žirija, prof. dr Sead Šemsović je u svom obrazloženju, između ostalog, naveo i sljedeće:
„Već svojim prvim književnim uradcima Baltić se sasvim jasno tematski usredsredio na prošlost Sandžaka, te će postepeno prelaziti sa jezičko-kulturnog supstrata na teme genocida nad sandžačkim Bošnjacima.
Taj njegov književni rast postat će najrazvidnijim pojavom, sada već znamenitog romana „Fetva“, koji će ostaviti jedno od snažnijih, skoro tektonsko pomjeranje u ukupnom razvoju bošnjačkog romana s ovih prostora. Tek nakon „Fetve“ domaći će se pisci osokoliti da i sami ponešto progovore, neki s više neki s manje uspjeha, u stradalništvu vlastitog naroda. Nakon tog sudbonosnog povratka u stravični usud Sjenice iz 1809. godine i jezivog trenutka kada sâm roman izlazi (1994), Baltić će svoj interes postepeno okretati ka savremenim i nekim općeljudskim pitanjima, što će u konačnici donijeti i posljednji roman „Uranijumska braća“.
Cijeneći ukupni Baltićev doprinos razvoju bošnjačkog romana općenito, a posebno bošnjačkog romana u Sandžaku, s jedne, te njegove stalne aktivnosti u praćenju sandžačke društveno-kulturne scene, s druge strane, smatramo da zaslužno može ponijeti titulu ovogodišnjeg laureata nagrade Pero Ćamila Sijarića“.