U Glavnom uredu Vijeća jučer je održana tribina „Obrazovanje na bosanskom jeziku u Sandžaku – mladi i afirmacija naučno-istraživačkog rada“ na kojoj su govorili potpredsjednik Esad Džudžo i član Odbora za obrazovanje, prof. dr. Sead Šemsović.
Jučerašnja tribina je realizovana povodom godišnjice prvog časa bosanskog jezika u Sandžaku koji je održan 20. oktobra 2004. godine u Osnovnoj školi „Dr. Ibrahim Bakić“ u Ljeskovi u Tutinu. To je bio prvi čas bosanskoga jezika u Sandžaku, nakon 97. godina od zabrane njegove upotrebe i preimenovanja u srpskohrvatski jezik 4. oktobra 1907. godine, odlukom austrougarskog guvernera Bosne i Hercegovine Buriana.
Školske 2013/2014. godine počela je cjelokupna nastava na bosanskom jeziku u Novom Pazaru, Tutinu, Sjenici a danas nastavu na bosanskom jeziku pohađa ukupno 14545 učenika u 35 obrazovno-odgojnih ustanova.
Pripremni predškolski program na bosanskom jeziku pohađa 1342 predškolca koji su raspoređeni u 101 odgojnu grupu.
Nastavu na bosanskom jeziku u osnovnim školama pohađa 12459 učenika u 616 odjeljenja, što je 63% od ukupnog broja učenika u osnovnim školama, dok u srednjim školama nastavu na bosanskom jeziku pohađa 744 učenika u Novom Pazaru, Tutinu i Sjenici.
Za nastavu na bosanskom jeziku u pripremnom predškolskom programu, osnovnim i srednjim školama u upotrebi je 229 udžbenika od kojih su 22 autorski udžbenici, 179 prevedeni udžbenici dok je 28 udžbenika je još uvijek u procesu odobravanja.
Potpredsjednik Džudžo je naglasio da je na ovoj tribini napravljen svojevrstan presjek stanja u modelu obrazovanja na bosanskom jeziku, s obzirom da je ovo četvrta godina implementacije kojom se zaokružuje taj proces. Također cilj tribine jeste da se otvori pitanje unapređenja i zaštite ovog modela nastave kao i moguće izazove kao što su implementacije nastave u Prijepolju, Priboju i Novoj Varoši i na svakom mjestu gdje ima za to interesovanja.
Prof. dr. Sead Šemsović govoreći na tribini istakao je da obrazovanje na bosanskom jeziku daje jedan cjelokupan uvid u bošnjački identitet kroz izučavanje bosanskog jezika, historije, muzičke i likovne kulture, što imenujemo sadržajem obrazovanja. Pored toga obrazovanje na bosanskom jeziku podrazumjeva i izradu ishoda i standarda za bosanski jezik. Posebna pažnja zadnjih godina posvećena je izradi ishoda i standarda kojima su date zakonomjernosti, odnosno, šta to učenik mora znati nakon svakog završenog razreda i nakon svakog završenog ciklusa. Ocjena je da su standardi koje je izradio tim Bošnjačkog nacionalnog vijeća najkvalitetniji urađeni standardi u Republici Srbiji bez obzira o kojem maternjem jeziku se radi.
Učiteljima, nastavnicima i stručnim saradnicima uručena su uvjerenja za dva sata stručnog usavršavanja.
Tribini su prisustvovali učitelji i nastavnici, direktori sandžačkih škola te predstavnici nevladinog sektora i kulturnog i javnog života u Sandžaku.