Povodom 20. novembra Dana Sandžaka Bošnjačko nacionalno vijeće je organizovalo 11. tradicionalne Sandžačke književne susrete (SAKS) na kojima okuplja književnike iz Sandžaka i šireg regiona.
Na ovim jedanaestim tradicionalnim književnim susretima uzelo je učešće petnaest književnika sa Balkana.
Prisutni su mogli uživati uz poeziju od autora iz Sandžaka, Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije i sa Kosova.
Učesnici 11. Sandžačkih književnih susreta:
Birsena Džanković, Novi Pazar. Student je druge godine doktorskih studija Filološko-umetničkog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu, odgovorni je urednik Web časopisa za književnost Eckermann. Objavila je zbriku poezije „Nefs i ruh“.
Selvija Ferizović, Novi Pazar. Ona je pisac, kolumnista, novinar i režiser, član Kreativne radionice Balkan iz Beograda. Urednica web portala Novi Pazar Online. Rođena je 20.jula 1991.godine u Novom Pazaru, gdje živi i radi. Objavila je roman „Sebi Stranac“. Piše poeziju i prozu ljubavne i socijalne tematike. Nagrađivana je više puta i objavljivana u više zbornika.
Kemal Musić, Bijelo Polje. Diplomirao je na Fakultetu za menadžment u Beogradu. Objavio je romane “Žig” i “Nešto nalik punom mjesecu”, te zbirke priča i reportaža “Zasjeda”; “Luda kuća”; “Kad su vukovi gladni biće oštra zima” i izbor “Zasjeda i druge priče”.
Misera Suljić Sijarić, Tutin. Zaposlena u Centru za slijepu i slabovidnu djecu i omladinu. Magistar je nauka – metodike b/h/s jezika i književnosti. Bavi se naučnim i spisateljskim radom. Priče je objavljivala u časopisima i na portalima: „Avlija“, „Almanah“, „Život“, „Bošnjačka riječ“, „Mostovi“, „Diwan“, „Konkursi regiona“, „SarajevoGrad.ba“, „Glas naroda“, „Bosnjaci.Net“, „Sandžačka književnost“, „Sandžačke novine”, „Balkanski književni glasnik”.
Sanela (Sinanović) Halković, Sjenica. Završila je osnovnu i srednju Kulturološko-informativnu školu. Studirala je na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu. –Objavila je 2013. godine zbirku priča ’’Jama’’. Dobitnica je druge nagrade na 3. međunarodnom konkursu časopisa Avlija za najbolju neobjavljenu priču u regionu.
Ilire Zajmi, novinar, pisac, prevodilac i istraživač, rođena je u Prizrenu. Studirala je novinarstvo i masovne komunikacijske nauke. Pjesme su joj prevođene na engleskom, francuskom, italijanskom, portugalskom, rumunskom, crnogorskom, hrvatskom, bosanskom i drugim. Učesnik je mnogih međunarodnih festivala poezije dobitnik cijene “Ventennale” na međunarodnom takmičenju za poeziju u Milanu, Italija, 2011. Dobitnica je prve nagrade za poeziju “Poezija sastanak”, 49. izdanje u Đakovici, maja 2013. godine. Član Kosovskog PEN centra i Udruženja Poetas del Mondo (svetski pisci).
Mustafa Balje, rođen je u Restelici kod Dragaša. Završio je Višu Pedagošku školu u Prizrenu. U Prištini je studirao sociologiju. Dugo se bavi novinarstvom, kao član uredništva revije „Selam“ i jedan od urednika nedjeljnika „Kosovski avaz“. Član je kosovskog PEN-a, član Udruženja pisaca Kosova i predavač na Kosovskom medijskom Institutu. Novinar je u javnom servisu RTK-a od formiranja Redakcije na bosanskome jeziku. Zamjenik je glavnog urednika u magazinu „Alem“. Objavio je dvije poetske zbirke: Leptiri po pločnicima (2009) i Gošća (2013). Objavljivan je u antologijama: „Bijel behar“, Alije Džogovića;
Sadik Idrizi, rođen u Kruševu – opština Dragaš. Višu pedagošku školu završio je u Prizrenu, a Filološki fakultet u Skoplju. Od osnivanja Edukativnog fakulteta u Prizrenu 2003/2004. godine angažovan je kao predavač na predmetima: Akademsko pisanje i kultura jezika, Fonetika, Morfologija, Sintaksa i Stilistika. Objavio je više naučnih radova iz oblasti jezika, književnosti, folklora i kulture.
Seida Beganović, rođena uZenici, Bosna i Hercegovina, pjesnikinja, romansijer, prevodilac. Diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu na studijskoj grupi za filozofiju i sociologiju. Prije rata u Bosni i Hercegovini radila je kao novinar, profesor filozofije, Živi kao slobodan umjetnik, sociolog, dramaturg i prevodilac u Skoplju. Nagrađivana je za poeziju a među nagradama ima i Nagradu Društva pisaca Makedonije za 2014. godinu; Književni most za knjigu poezije O ženama koje nemaju kuću i tri obična dana i Ministrastva Zeničko-dobojskog kanatona 2006.godine za knjigu poezije Otresanje pepela.
Ljiljana Crnić, hrvatski i srpski književnik, rođena u Splitu. Danas živi i stvara u Beogradu.Piše poeziju, aforizme i prozu./kratke price i roman) Publikuje u zbornicima, almanasima i antologijama. Član je: Udruženje književnika Srbije i Hrvatskog književnog društva Rijeka. Osnivač je i predsjednik “ Hrvatskog kulturnog centra r-Beograd” u Beogradu Dobitnik Zlatne značke za 2015 godinu KPZ Srbije, Vlade RS i Ministarstva za dijasporu. Dibitnik druge nagrade strucnog zirija VerbumlandiArt Galatone – Leće 2017.
Bisera Suljić-Boškailo je rođena u Tutinu. Osnovnu i srednju školu je završila u Tutinu. Studirala je u Mostaru, Sarajevu i Ingolstatu. Doktor je filoloških nauka, i dugogodišnji predavač njemačkog jezika i književnosti u Njemačkoj, Bosni i u Sandžaku. Autorica je 5 romana, 3 zbirke pjesama i 2 naučne monografije. Dobitnik je nagrade A.B. Šimić za poeziju 1989. god., a prevod dječije knjige Paula Maara „Sedmica puna subota“ nagrađen je od strane Fondacije za izdavaštvo Federacije BiH, kao i od strane literarnog udruženja „Traduki“, koje je osnovalo Savezno ministarstvo za evropska i internacionalna pitanja Austrije, Njemačke, Švicarske. Dobitnik je godišnje „Deretine nagrade“ za najbolji roman (Bilila) u rukopisu u Srbiji. Dobitnica je godišnje nagrade „Bosanska riječ“, Nagrade Izdavača za 2013. BiH. za roman Karakondžula.
Fehim A. Kajević rođenu Šipovicama kod Bijelog Polja (Crna Gora). Osnovno obrazovanje završio je u zavičaju i Pločama (Hrvatska), srednje u Novom Pazaru. Studirao je srpskohrvatski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Prištini. Zastupljen je u pokrajinskim, republičkim, državnim i inozemnim antologijama poezije. Zastupljen u loo knjiga bošnjačke književnosti. Prevođen na više stranih jezika. Bio je potpredsjednik Udruženja književnika Crne Gore, predsjednik Udruženja književnika Sandžaka. Piše prozu i književnu kritiku. Laureat je „Pera Ćamila Sijarića“ za 2014. godinu koju mu je Bošnjačko nacionalno vijeće dodijelilo za svekupni književno-publicistički i novinarski rad, i rad na afirmaciji bošnjačke kulture
Bogić Rakočević je rođen u Mojkovcu. Osnovnu školu završio je u Mojkovcu i Titogradu (Podgorici), gdje je završio i srednju školu. Diplomirao je srpskohrvatski jezik i jugoslovensku književnost na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, gdje je pohađao i postdiplomske studije na odsjeku za književnost. Završio je i smjer opšteg novinarstva na Jugoslovenskom institutu za novinarstvo u Beogradu. Objavio je preko tri stotine književnokritičkih radova, kao i radova iz teorije i istorije književnosti u listovima i časopisima u Crnoj Gori i regionu. Objavio je niz knjiga poezije, proze, eseja i antologija crnogorskog pjesništva. Član je crnogorskog PEN centra. Bogić Rakočevič živi u Podgorici
Goran Tadić, Novi Sad. Privukao je mnogo pažnje već prvom knjigom “Satenski stihovi”, koja je objavljena 2011. godine. Oprosti mi stihove, objavljena u septembru 2012. Duša u mekom povezu, objavljena u junu 2013. Oči naše, objavljena u oktobru 2014. Kad pročitaš, spali, objavljena u januaru 2016.
Sead Mahmutefendić rođen u Sarajevu. Osnovnu školu i gimnazju završio u Konjicu. Diplomirao Juznoslavenske književnosti i jezike i latinsku filologiju sa rimskom kniževnošću u Beogradu. Autor je 40 knjiga što izvornih što prevedenih, od kojih je 13 romana, što je najveći broj romana u istoriji bosanske književnosti). Priredio je 15-tak knjiga. Preveden je na desetak svjetskih jezika. Višestruki je dobitnik nagrada. Dvostruki je autor godine, 2001. 2017. Nominiran je za najprestižniju svjetsku književnu nagradui IMPAC Dablin-AWARD-nagrada. (predvorje Nobelove nagrade).