Vijesti

Congue iure curabitur incididunt consequat

ODRŽANI JEDANAESTI SANDŽAČKI KNJIŽEVNI SUSRETI

Povodom 20. novembra Dana Sandžaka Bošnjačko nacionalno vijeće je organizovalo 11. tradicionalne Sandžačke književne susrete (SAKS) na kojima okuplja književnike iz Sandžaka i šireg regiona.

Na ovim jedanaestim tradicionalnim književnim susretima uzelo je učešće petnaest književnika sa Balkana.

Prisutni su mogli uživati uz poeziju od autora iz Sandžaka, Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije i sa Kosova.

Učesnici 11. Sandžačkih književnih susreta:

Birsena Džanković, Novi Pazar. Student je druge godine doktorskih studija Filološko-umetničkog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu, odgovorni je urednik Web časopisa za književnost Eckermann. Objavila je zbriku poezije „Nefs i ruh“.

Selvija Ferizović,  Novi Pazar. Ona je pisac, kolumnista, novinar i režiser, član Kreativne radionice Balkan iz Beograda. Urednica web portala Novi Pazar Online. Rođena je 20.jula 1991.godine u Novom Pazaru, gdje živi i radi. Objavila je roman „Sebi Stranac“. Piše poeziju i prozu ljubavne i socijalne tematike. Nagrađivana je više puta i objavljivana u više zbornika.

Kemal Musić, Bijelo Polje. Diplomirao je na Fakultetu za menadžment u Beogradu. Objavio je romane “Žig” i “Nešto nalik punom mjesecu”, te zbirke priča i reportaža “Zasjeda”; “Luda kuća”; “Kad su vukovi gladni biće oštra zima” i izbor “Zasjeda i druge priče”.

Misera Suljić Sijarić, Tutin. Zaposlena u Centru za slijepu i slabovidnu djecu i omladinu. Magistar je nauka – metodike b/h/s jezika i književnosti. Bavi se naučnim i spisateljskim radom. Priče je objavljivala u časopisima i na portalima: „Avlija“, „Almanah“, „Život“, „Bošnjačka riječ“, „Mostovi“, „Diwan“, „Konkursi regiona“, „SarajevoGrad.ba“, „Glas naroda“, „Bosnjaci.Net“, „Sandžačka književnost“, „Sandžačke novine”, „Balkanski književni glasnik”.

Sanela (Sinanović) Halković,  Sjenica. Završila je osnovnu i srednju Kulturološko-informativnu školu. Studirala je na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu. –Objavila je 2013. godine zbirku priča ’’Jama’’. Dobitnica je druge nagrade na 3. međunarodnom konkursu časopisa Avlija za najbolju neobjavljenu priču u regionu.

Ilire Zajmi, novinar, pisac, prevodilac i istraživač, rođena je u Prizrenu. Studirala je novinarstvo i masovne komunikacijske nauke. Pjesme su joj prevođene na engleskom, francuskom, italijanskom, portugalskom, rumunskom, crnogorskom, hrvatskom, bosanskom i drugim. Učesnik je mnogih međunarodnih festivala poezije dobitnik cijene “Ventennale” na međunarodnom takmičenju za poeziju u Milanu, Italija, 2011. Dobitnica je prve nagrade za poeziju “Poezija sastanak”, 49. izdanje u Đakovici, maja 2013. godine. Član Kosovskog PEN centra i Udruženja Poetas del Mondo (svetski pisci).

Mustafa Balje,  rođen je u Restelici kod Dragaša. Završio je Višu Pedagošku školu u Prizrenu. U Prištini je studirao sociologiju. Dugo se bavi novinarstvom, kao član uredništva revije „Selam“ i jedan od urednika nedjeljnika „Kosovski avaz“. Član je kosovskog PEN-a, član Udruženja pisaca Kosova i predavač na Kosovskom medijskom Institutu. Novinar je u javnom servisu RTK-a od formiranja Redakcije na bosanskome jeziku. Zamjenik je glavnog urednika u magazinu „Alem“. Objavio je dvije poetske zbirke: Leptiri po pločnicima (2009) i Gošća (2013). Objavljivan je u antologijama: „Bijel behar“, Alije Džogovića;

Sadik Idrizi, rođen u Kruševu – opština Dragaš. Višu pedagošku školu završio je u Prizrenu, a Filološki fakultet u Skoplju. Od osnivanja Edukativnog fakulteta u Prizrenu 2003/2004. godine angažovan je kao predavač na predmetima: Akademsko pisanje i kultura jezika, Fonetika, Morfologija, Sintaksa i Stilistika. Objavio je više naučnih radova iz oblasti jezika, književnosti, folklora i kulture.

Seida Beganović, rođena uZenici, Bosna i Hercegovina, pjesnikinja, romansijer, prevodilac. Diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu na studijskoj grupi za filozofiju i sociologiju. Prije rata u Bosni i Hercegovini radila je kao novinar, profesor filozofije, Živi kao slobodan umjetnik, sociolog, dramaturg i prevodilac u Skoplju. Nagrađivana je za poeziju a među nagradama ima i Nagradu Društva pisaca Makedonije za 2014. godinu; Književni most za knjigu poezije O ženama koje nemaju kuću i tri obična dana i Ministrastva Zeničko-dobojskog kanatona 2006.godine za knjigu poezije Otresanje pepela.

Ljiljana Crnić, hrvatski i srpski književnik, rođena u Splitu. Danas živi i stvara u Beogradu.Piše poeziju, aforizme i prozu./kratke price i roman) Publikuje u zbornicima, almanasima i antologijama. Član je: Udruženje književnika Srbije i Hrvatskog književnog društva Rijeka. Osnivač je i predsjednik “ Hrvatskog kulturnog centra r-Beograd” u Beogradu Dobitnik Zlatne značke za 2015 godinu KPZ Srbije, Vlade RS i Ministarstva za dijasporu. Dibitnik druge nagrade strucnog zirija VerbumlandiArt Galatone – Leće 2017.

Bisera Suljić-Boškailo je rođena u Tutinu. Osnovnu i srednju školu je završila u Tutinu. Studirala je u Mostaru, Sarajevu i Ingolstatu. Doktor je filoloških nauka, i dugogodišnji predavač njemačkog jezika i književnosti u Njemačkoj, Bosni i u Sandžaku. Autorica je 5 romana, 3 zbirke pjesama i 2 naučne monografije. Dobitnik je nagrade A.B. Šimić za poeziju 1989. god., a prevod dječije knjige Paula Maara „Sedmica puna subota“ nagrađen je od strane Fondacije za izdavaštvo Federacije BiH, kao i od strane literarnog udruženja „Traduki“, koje je osnovalo Savezno ministarstvo za evropska i internacionalna pitanja Austrije, Njemačke, Švicarske. Dobitnik je godišnje „Deretine nagrade“ za najbolji roman (Bilila) u rukopisu u Srbiji. Dobitnica je godišnje nagrade „Bosanska riječ“, Nagrade Izdavača za 2013. BiH. za roman Karakondžula.

Fehim A. Kajević rođenu Šipovicama kod Bijelog Polja (Crna Gora). Osnovno obrazovanje završio je u zavičaju i Pločama (Hrvatska), srednje u Novom Pazaru. Studirao je srpskohrvatski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Prištini. Zastupljen je u pokrajinskim, republičkim, državnim i inozemnim antologijama poezije. Zastupljen u loo knjiga bošnjačke književnosti. Prevođen na više stranih jezika. Bio je potpredsjednik Udruženja književnika Crne Gore, predsjednik Udruženja književnika Sandžaka. Piše prozu i književnu kritiku. Laureat je „Pera Ćamila Sijarića“ za 2014. godinu koju mu je Bošnjačko nacionalno vijeće dodijelilo za svekupni književno-publicistički i novinarski rad, i rad na afirmaciji bošnjačke kulture

Bogić Rakočević je rođen u Mojkovcu. Osnovnu školu završio je u Mojkovcu i Titogradu (Podgorici), gdje je završio i srednju školu. Diplomirao je srpskohrvatski jezik i jugoslovensku književnost na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, gdje je pohađao i postdiplomske studije na odsjeku za književnost. Završio je i smjer opšteg novinarstva na Jugoslovenskom institutu za novinarstvo u Beogradu. Objavio je preko tri stotine književnokritičkih radova, kao i radova iz teorije i istorije književnosti u listovima i časopisima u Crnoj Gori i regionu. Objavio je niz knjiga poezije, proze, eseja i antologija crnogorskog pjesništva. Član je crnogorskog PEN centra. Bogić Rakočevič živi u Podgorici

Goran Tadić, Novi Sad. Privukao je mnogo pažnje već prvom knjigom “Satenski stihovi”, koja je objavljena 2011. godine. Oprosti mi stihove, objavljena u septembru 2012. Duša u mekom povezu, objavljena u junu 2013. Oči naše, objavljena u oktobru 2014. Kad pročitaš, spali, objavljena u januaru 2016.

Sead Mahmutefendić rođen u Sarajevu. Osnovnu školu i gimnazju završio u Konjicu. Diplomirao Juznoslavenske književnosti i jezike i latinsku filologiju sa rimskom kniževnošću u Beogradu. Autor je 40 knjiga što izvornih što prevedenih, od kojih je 13 romana, što je najveći broj romana u istoriji bosanske književnosti). Priredio je 15-tak knjiga. Preveden je na desetak svjetskih jezika. Višestruki je dobitnik nagrada. Dvostruki je autor godine, 2001. 2017. Nominiran je za najprestižniju svjetsku književnu nagradui IMPAC Dablin-AWARD-nagrada. (predvorje Nobelove nagrade).

 

 

 


Povezane objave

Close
Close