Potpredsjednici Vijeća Muhedin Fijuljanin i Vasvija Gusinac učestvovali su na predstavljanju nacrta Platforme za strategiju integracije nacionalnih manjina u Republici Srbiji, koje je, danas u Beogradu, organizovao Forum za etničke odnose iz Beograda.
Predstavnici Vijeća tom prilikom tražili su objašnjenje u čemu je smisao, odnosno svrha, donošenja te platforme i „Strategije za manjine u Srbiji“, kada država već radi na Akcionom planu za ostvarivanje prava manjina.
Predstavnici BNV tom prilikom ukazali su na činjenice da su Bošnjaci autohton narod u Sandžaku koji čini brojčanu manjinu u Republici Srbiji i Crnoj Gori, da Bošnjaci u Srbiji još uvijek nisu riješili svoj ustavno-pravni status, niti status Sandžaka u kome su autohton narod, da nemaju zvanično matičnu državu, kao i da su narod nad kojim je izvršen zločin genocida u Srebrenici i drugi zločini u Sandžaku i Kosovu koji preuzimaju razmjere genocida.
Oni su jasno insistirali na poštovanju Okvirne konvencije za zaštitu prava nacionalnih manjina, Evropske povelje o regionalnim ili manjinskim jezicima, kao i Rezolucije Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope br. 1985 od 8. aprila 2014. godine pod nazivom „Stanje i prava nacionalnih manjina u Evropi“, tražeći istovremeno da državni organi prihvate i u Akcioni plan za manjine ugradi sve aktivnosti koje je BNV ugradilo u svoj prijedlog izmjena i dopuna nacrta tog dokumenta.
Ističući da za Bošnjake nije prihvatljivo reduciranje njihovih prava samo na 4 oblasti definisane manjinskim zakonom koji se mijenja, potpredsjednici Fijuljanin i Gusinac decidno su kazali da Bošnjaci u Srbiji, pored sandžačkih opština, gdje su autohton narod i gdje tradicionalno žive, žive i u drugim sredinama u Republici Srbiji u većim zajednicama, zbog čega izrada novog zakona o manjinama mora biti koncipirana na izboru najvišeg predstavničkog tijela u Republici Srbiji, koje je ovlašćeno da predstavlja i zastupa interese bošnjačkog naroda u Srbiji i koje je najviši jedinstveni organ manjinske samouprave.
Ukazujući na neophodnost da se Bošnjacima u svim dijelovima Republike Srbije omogući korišćenje individualnih i kolektivnih prava, nevezano za njihov broj u određenoj opštini, rezultate lokalnih izbora ili neke druge preduslove, predstavnici BNV su istakli da je za Bošnjake neprihvatljivo biranje nacionalnih savjeta na nivou opština, te da je stav BNV da se zakonom moraju obavezati lokalne samouprave na formiranje i rad savjeta za međunacionalne odnose.
„Za Bošnjake je neprihvatljivo biranje nacionalnih savjeta na nivou opština jer, ukoliko bi se birala nacionalna vijeća manjina na nivou opština, onda bi se stepen ostvarivanja prava Bošnjaka dijametralno razlikovalo zavisno od rezultata izbora, odnosno formiranih koalicija“, rekli su predstavnici BNV.
Oni su istakli da je jedan od mehanizama za zaštitu prava Bošnjaka na političku egzistenciju da se ovim zakonom predvidi teritorijalna autonomija kao srednji nivo vlasti za Sandžak, čime bi se olakšalo ostvarivanje Ustavom i zakonom zagarantovanih prava Bošnjaka.