Predstavnici Bošnjačkog nacionalnog vijeća, na čelu sa predsjednicom dr. Jasminom Curić, izložili su danas na konferenciji za medije izvještaj o radu Vijeća za 2021. godinu.
U uvodnom dijelu, predsjednica Vijeća je, u kratkim crtama, predstavila cjelokupan rad, gdje su sagledani rezultati i predložene aktivnosti za narednu godinu, predsjednik Izvršnog odbora, dr. Fahrudin Mavrić upoznao je javnost sa radom tog organa, dok su potpredsjednici, dr. Fuad Baćićanin i Muhedin Fijuljanin i potpredsjednik Izvršnog odbora, Elvir Eminbegović, detaljnije govorili o aktivnostima u 2021. godini.
Cjelokupan izvještaj Vijeća nalaziće se na sajtu nakon Sjednice Vijeća, a u nastavku vam prenosimo uvodno izlaganje predsjednice Vijeća.
Bošnjačko nacionalno vijeće kao najviše političko i predstavničko tijelo Bošnjaka je u izveštajnom periodu radilo punim kapacitetom i ostvarilo sve planirane aktivnosti u cilju očuvanja identiteta Bošnjaka i unapređenja ostvarivanja prava te boljeg položaja Bošnjaka.
Djelovanje Bošnjačkog nacionalnog vijeća u izveštajnom periodu obilježilo je aktivno učešće u radnim grupama za izrade nacrta izmjena zakona i prijedloga nacrta strateških dokumenta koji se tiču prava i položaja nacionalnih manjina i manjinskih naroda u RS. Direktno ili indirektno kroz Koordinaciju nacionalnih savjeta predstavnici BNV su učestvovali u:
-izradi nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju i medijima;
-izrada nacrta zakona i dopunama izmena Zakona o kulturi;
- izrada nacrta zakona i dopunama izmena Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja
- upućeni prijedlozi u procesu izrade Strategije razvoja obrazovanja i vaspitanja u Srbiji do 2030 godine
- učešće u radnoj grupi za novi Akcioni plan za ostvarivanje prava nacionalnih manjina za pregovaračko poglavlje 23;
Posebno značajne aktivnosti u 2021. godini odnosile su se na oblast obrazovanja na bosanskom jeziku gdje je kontinuirano praćeno i analizirano ostvarivanje prava u ovoj oblasti. Na osnovu praćenja i analize ovog procesa definisani su izazovi i prepreke i pristupalo se rješavanju i podršci u njihovom prevazilaženju. Kroz realizaciju projekata u oblasti obrazovanja doprinijelo se unapređenju i kvaliteta i kvantiteta nastave na bosanskom.
Kroz vođenje statističkog istraživanja u oblasti obrazovanja na bosanskom jeziku za svaku odgojno-obrazovnu ustanovu ponaosob i analizom pokazatelja utvrđen je procentualni rast broja đaka u nastavi na bosanskom u odnosu na predhodnu godinu, na nivou Sandžaka, pa se pouzdano može reći da je obrazovanje na bosanskom jeziku u usponu
Nastava na bosanskom jeziku u sandžačkim školama počela je 2013. godine kada se za nju opredijelilo 4545 učenika. Svaka naredna godina bila je uspješnija od prethodne te, tako i u školskoj 2021/2022. godini nastavu na bosanskom jeziku pohađa 61% od ukupnog broja učenika u predškolskim, osnovnim i srednjim školama u Novom Pazaru, Tutinu, Sjenici i Prijepolju.
Analizom podataka iz prethodne godine, kada je procenat učenika u nastavi na bosanskom jeziku u odnosu na ukupni broj iznosio 59%, i ove školske godine sa 61%, utvrđen je porast učenika u nastavi na bosanskom jeziku od 2%.
Važno je napomenuti da u Brodarevu, opština Prijepolje, učenici već četvrtu godinu zaredom upisuju prvi razred osnovne škole birajući nastavu na bosanskom jeziku.
Aktivnosti u oblasti obrazovanja vezane za obuke nastavnika, stručno usavršavanje, izrada udžbenika za reformisane razrede, podrška izdavanju Priručnika za nastavnike kao i kontinuirano praćenje i podrška unapređenju kvaliteta nastave dali su veoma pozitivne rezultate u ovoj godini. U štampi je i knjiga tj. Priručnik koji će koristiti nastavnicima historije u nastavi na bosanskom a to je „Kratke crtice iz prošlosti Bošnjaka“ autora prof.dr Izeta sabotića i doc. dr Mirze Čehajića. Stručni odbori su pregledali i dali pozitivno mišljenje na prevode i rukopise 20 udžbenika u procesu reforme obrazovanja koje se ove godine i okončava i zbog koje se dješavalo da u predhodnim godinama imamo kašnjenja. Sa okončanjem reforme obrazovanja koja se sprovodilo na nivou države i koja nije zaobišla ni nastavu na bosanskom jeziku, završen je i proces izrade novih udžbenika tako da će od naredne školske godine svi udžbenici biti dostupni prije početka školske godine. U narednom periodu predstoji nam da sve svoje kapacitet usmjerimo na postizanju cilja a to je da sva djeca pohađaju nastavu na svom maternjem jeziku i da je kvalitet nastave na bosanskom na visokom nivou.
Veliki dio svojih aktivnosti usmjerili smo u pravcu priprema oko nastupajućeg popisa stanovništva koji je odložen za 2022. godinu a čije pripreme su se intenzivno sprovodile od strane Republičkog zavoda za statistiku. Kroz Koordinaciju nacionalnih Vijeća u RS (čine je svi predsjednici nacionalnih Vijeća u RS) aktuelizovali smo ovo pitanje i nametnuli se kao predstavnici ispred Koordinacije u razgovorima sa državnim institucijama koje su zadužene za popis. Uz podršku OEBS-a i Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog naš zahtjev za aktivno učešće u pripremama i sprovođenju popisa, upućen Republičkom zavodu za statistike koji je zadužen i odgovora za ispravno sprovođenje popisa je prihvaćen. Naime, učešće predstavnika nacionalnih Vijeća u svim radnim tijelima od republičkog do lokalnog nivoa je u toku realizacije čime ćemo aktivno učestvovati u procesu popisa pa time i biti u prilici da pratimo i ukazuijemo na eventualne propuste a sve u cilju sprovođenja tačnog popisa. Plan izrade kampanje za popis stanovništva je u toku i biće u sljedećoj godini realizovan.
U cilju obilježavanja značajnih datuma za Bošnjake, Vijeće je u 2021. godini realizovalo sve planirane manifestacije uprkos epidemiološkim mjerama koje su nas pratile. U izvještajnom periodu u oblasti kulture, obrazovanja i službene upotrebe jezika i pisma Vijeće je podržalo 22 projekta u saradnji sa NVO i fizičkim licima. Projekti su u velikoj mjeri doprinijeli ostvarivanju postavljenih ciljeva u predmetnim oblastima.
Ono što je obilježilo ovu godinu je kršenje ljudskih i manjinskih prava od strane državnih institucija i visokih predstavnika države kao i nekih pojedinaca pa je veliki dio svojih aktivnosti Vijeće usmjerilo u tom pravcu. Upućivanjem reakcija domaćim nezavisnim tijelima (Zaštitniku građana i Kancelariji povjerenice za ravnopravnost) i međunarodnim institucijama ukazivali smo na kršenje ljudskih i manjinskih prava koje je u ovoj godini bilo evidentno. Podsjećamo na slučaj slanja nacionalističkih poruka sa sportskih manifestacija koje su direktno upućivane bošnjačkom narodu u Srbiji, negiranju bosanskog jezika kao maternjeg jezika Bošnjaka, slučaj oko izvođenja himne početkom školske godine te zastrašivanja nastavnika u nastavi na bosanskom jeziku kao i niz drugih sličnih događaja koji su obilježili ovu godinu. U svim kontaktima sa predstavnicima domaćih i međunarodnih nezavisnih tijela smo ukazivali na problem i argumentovano dokazivali kršenje ljudskih i manjinskih prava, a sve u cilju ostvarivanja pravne države i jednakosti pred zakonom.
U sljedećoj godini poseban akcenat stavićemo na popis stanovništva, gdje smo već izgradili preduslove da se predstavnici Vijeća uključe i da prate ovaj za nas od suštinske važnosti važan proces.
Nastavićemo svoje djelovanje zajedno sa Bošnjačkim vijećem u južnom Sandžaku u pravcu podrške formiranju regionalnih institucija i sprovođenju regionalnih sandžačkih projekata. Počeli smo već sa izradom plana održavanja Sandžačkih igara za 2022. godinu koje su zbog epidemiološke situacije izostale u predhodnom periodu a koje u 2022. godini planiramo da organizujemo u Rožajama. Takođe ćemo nastaviti još intenzivniju institucionalnu saradnju sa Bosnom i Hercegovinom, posebno je to planirano u oblasti obrazovanja i kulture.
Bošnjačko nacionalno vijeće odražava jedinstvo Bošnjačkog naroda pa ćemo u skladu sa tim nastaviti politiku jedinstva Bošnjaka i pozivanju bošnjačkih regionalnih partijaja da zajednički, udruživanjem izbornih rezultata formiraju bošnjački blok a sve u cilju rješavanja nacionalnih pitanja i ostvarivanja nacionalnih interesa Bošnjaka i boljeg života svih građana u Sandžaku.