Povodom obilježavanja nacionalnog blagdana Bošnjaka 11. maja – Dana bošnjačke nacionalne zastave, Bošnjačko nacionalno vijeće je u okviru završne večeri orgranizovalo promociju knjige „Bajrak“, autorice Mevlude Melajac.
O sedmoj knjizi autorice Mevlude Melajac, romanu “Bajrak” su govorili univerzitetski profesor Redžep Škrijelj i Esad Džudžo, izdavač knjige i direktor Centra za bošnjačke studije.
Roman “Bajrak”, iako sedmi u nizu iz pera Mevlude Melajac se izdvaja naročitim umejtničkim izražajem karakterističnim za jednu od najpriznatijih sandžačkih spisateljica.
Roman “Bajrak” uspio je sačuvati duh vremena u kojem su Bošnjaci vratili svoje povijesno ime i krenuli u dovršenje dugog procesa konstituisanja. Ima se dojam da upravo roman ima tu funkciju – da završi proces koji se nužno morao desiti, proces nacionalnog stasavanja.
Profesor Škrijelj i gospodin Džudžo su u svojim obraćanjima tokom promocije istakli da Mevluda Melajac jedina u svojim knjigama čuva duh vremena u kojem Bošnjaci se bore za svoj opstanak i ostanak na ovim prostorima. Naročito je naglašen značaj djela gospođe Melajac za očuvanje historijskih sjećanja sandžačkih Bošnjaka u periodu od 1912. godine pa sve do kasnih 90ih.
Mevluda Melajac romanom “Bajrak” pruža podršku Bošnjacima, vraća im samopouzdanje, strpljivo, temeljito i umno, blago a uverljivo ih oslobađa nesigurnosti, navodi ih da bez snebivanja prihvate zvuk svog nacionalnog imena, privikava ih da sebe prepoznaju kroz svoju nacionalnu pripadnost.
Mevluda Prušević Melajac je rođena 1946. godine u Novom Pazaru, je jedna od prvih žena autora proze iz Sandžaka koja se bavi temama vezanim za historiju Bošnjaka Sandžaka. Objavila je romane: „Žar“, „Halka“, „Tapija“, „Đurumlija“, „Amanet“ i „Ujdurma“,kao i zbirku pripovjedaka „Jorgovani“.