Danas, 13. 07. 2022. godine obilježava se 144 od održavanja Berlinskog kongresa 1878. godine, na kojem je utvrđena teritorija i granice tadašnjeg Novopazarskog sandžaka.
Na Berlinskom kongresu, Sandžak je odvojen od Bosne, kao corpus separatum, precizno uokviren tada međunarodno utvrđenim granicama Bosne, Kraljevine Srbije, Kraljevine Crne Gore i Kosova. Teritorija Sandžaka odlukama Berlinskog kongresa dobila je međunarodni protektorat.
Tadašnji Novopazarski Sandžak je u periodu od 1878. do 1912. godine bio pod vojnom upravom Austro-ugarske te civilnom upravom Osmanskog carstva.
Bošnjačko nacionalno vijeće ističe ovaj datum kao naročito bitan u modernoj historiji građana Sandžaka jer se tada Sandžak prvi put izdvaja kao zasebna cjelina od strane velikih evropskih sila.
Sandžak je historijska regija, a građani Sandžaka su u dvadesetom vijeku tri puta legitimno iskazali svoju zasebnost i samoopredjeljenje, prvi put, augusta 1917. godine u Sjenici, 12 sandžačkih legitimno izabranih gradonačelnika na Sjeničkoj konferenciji donijelo je Rezoluciju sa konkretnim prijedlogom za trajno rješenje statusa Sandžaka i statusa građana Sandžaka. Drugi put, u Pljevljima 20. novembra 1943. godine, kada je formirano Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Sandžaka – ZAVNOS, čime je Sandžak stekao status federalne jedinice u tadašnjoj Jugoslaviji, sa svojim organima, Skupštinom i Vladom. Federalna jedinica Sandžak, ukinuta je 29. marta 1945. godine suprotno interesima i potrebama građana Sandžaka.
I treći put, na Referendumu održanom 25. 26. i 27. oktobra 1991. godine kada su se građani Sandžaka izjasnili za političku i teritorijalnu autonomiju Sandžaka.
Bošnjački narod i dan-danas nema riješeno nacionalno pitanje, niti je riješen status Sandžaka iako su autohton narod na ovim prostorima. Rješavanje statusa Bošnjaka i regije Sandžak izraz je interesa i stvar potreba bošnjačkog naroda, ali i ostalih građana na području Sandžaka. Rješavanjem statusa Bošnjaka i statusa Sandžaka narod Sandžaka gradi sigurnu budućnost novim generacijama i bolji život u svim sferama.
Prema Berlinskom ugovoru iz 1878. Novopazarski sandžak, kao dio starog Bosanskog vilajeta, obuhvatao je slijedeće okruge: Novi Pazar, Sjenicu, Novu Varoš, Prijepolje, Pljevlja, Trgoviste sa Pešterom, Berane, Mojkovac, Bijelo Polje i Kolašin (Vraneš).