Bošnjačko nacionalno vijeće je sinoć, 16. oktobra 2024. godine organiziralo promociju knjige „Ulema Sandžaka - od Berlinskog kongresa do raspada SFR Jugoslavije (1878-1990)“, autora dr. Nadira Dacića.
Knjiga predstavlja zbirku biografija uleme koja je u tom periodu svoje živote provela i posvetila, predano i vjerno služeći svojoj vjeri i svome narodu. Ulema Sandžaka sačuvala je u dobroj mjeri identitet, kulturu i tradiciju Bošnjaka, sačuvala je i naš bosanski jezik, sačuvala je i jedno od naših pisama, arebicu.
Dr. Dacić na više od pet stotina strana poredstavlja Ulemu Sandžaka, zbirku biografija uleme koja je i u teškim uslovima požrtvovano radila ispunjavajući svoju misiju. Nažalost o mnogim od njih nikad ništa nije objavljeno i vrlo malo se zna, što je bilo jedan od motiva autoru da se u jednom izuzetnom istraživačkom poduhvatu, kroz službeničke listove, izjave potomaka, sjećanja i priča džematlija kao na i druge načine, saberu biografije svih alima, bilo koji posao da su obavljali u Islamskoj zajednici.
Stoga je, kako ističe autor knjige, cilj ove knjige i želja da ova knjiga bude podsjećanje na našu ulemu i da se ovjekovječi uspomena na njih.
O svemu ovome kao i ostalim detaljim ovog značajnog djela, pored njenog autora dr. Nadira Dacića govorili su Faruk Dizdarević, Prof. dr. Sait Kačapor i Kasim efendija Dervišević.
Ovu knjigu izdao je institu „Ibn Sina“ iz Sarajeva, Bosne i Hercegovine, u suizdavaštvu sa Bošnjačkim nacionalnim vijećem.
Promociju knjige organizovana je u okviru obilježavanja Dana samoopredjeljenja, dana od posebnog značaja za Bošnjake u čast Referenduma građana Sandžaka o autonomiji Sandžaka održanog 25. do 27. oktobra 1991. godine.
Građani Sandžaka su u dvadesetom vijeku tri puta legitimno iskazali svoje samoopredjeljenje.
Prvi put, avgusta 1917. godine u Sjenici, kada je 12 sandžačkih legitimno izabranih gradonačelnika na Sjeničkoj konferenciji donijelo Rezoluciju sa konkretnim prijedlogom za trajno rješenje statusa Sandžaka i statusa građana Sandžaka.
Drugi put, u Pljevljima 20. novembra 1943. godine, kada je formirano Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Sandžaka - ZAVNOS, čime je Sandžak stekao status federalne jedinice u tadašnjoj Jugoslaviji, sa svojim organima, Skupštinom i Vladom. Federalna jedinica Sandžak, ukinuta je 29. marta 1945. godine suprotno interesima i potrebama građana Sandžaka.
Treći put, na Referendumu održanom 25. 26. i 27. oktobra 1991. godine kada su se građani Sandžaka izjasnili za potpunu političku i teritorijalnu autonomiju Sandžaka sa pravom priključenja jednoj od suverenih republika.
Bošnjačko nacionalno vijeće je na svojoj sjednici održanoj 20. avgusta 2015. godine donijelo odluku o proglašenju dana 25.-27. oktobra za dane od posebnog značaja za Bošnjake.
Mi Bošnjaci, a i svi građani Sandžaka ove dane, u čast referenduma, obilježavaju kao Dane samoopredjeljenja. Tih dana građani regije Sandžak su jasno iskazali volju i izjasnili se u kakvom društvenom i političkom sistemu žele da žive i rade.
Više puta kroz historiju, sandžački Bošnjaci i njihovi politički lideri, na različite načine, ukazivali su na nepodnošljiv položaj u kojem se nalaze Bošnjaci na ovom području i na neriješen status regije Sandžak.