U organizaciji Ureda za koodinaciju bošnjačkih vijeća, a Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori kao domaćina, danas, 28. 09. 2023. godine u Podgorici, održana je konferencija "Bošnjaci u aktuelnim procesima - europeizacija ili balkanizacija".
BNV su predstavljali predsjednica dr. Misala Pramenković, predsjednik Izvršnog odbora dr. Fuad Baćićanin, sekretar Samer Jusović i šef Kabineta predsjednice Semir Madžgalj.
Prisutnima se obratio predsjednik Izvršnog odbora BNV dr. Fuad Baćićanin, ističući sljedeće:
„O svom nacionalnom imenu, imenu svoga jezika, o svom nacionalnom identitetu, mi Bošnjaci možemo i trebamo razgovarati među nama, na ovakvim i sličnim konferencijama, a možda bismo trebali da potpuno prestanemo dokazivati drugima ko smo, šta smo i koji nam je jezik, ko smo mi Bošnjaci, jesmo li Bošnjaci, šta smo, šta je ono što nama Bošnjacima bitno definira okolnosti u kojima živimo, ko nas osporava i zašto nas osporava. Ko nam osporavajući nas prisvaja identitet, to nisu vaši umjetnici, nisu vaši književnici, nisu vaši državnici, nisu vaši kraljevi, vaš kralj je ustvari i naš kralj, vaš veliki književnik, koji svoja djela započinje bismilom, ili kur'anskim ajetom, nije vaš, to je naš književnik, vaša zemlja, to je naša zemlja, vaši stećci, nadgrobni spomenici, to su naši nadgrobni spomenici, vaše bogomolje su naše bogomolje, vaša pjesma, sevdalinka, to je naša sevdalinka i vaš jezik, to je naš jezik, i na koncu, ono što je zaista gnusno i strašno, ali što je činjenično, vaši životi su naši životi. Nažalost, uvijek iznova i iznova se javljaju neki i opet, nažalost, katkad i iz našeg naroda koji bi ponovo, da među nama unose zabune, kao što nam je nekada vjersko određenje definiralo i označavalo naciononalno određenje. Bili smo Muslimani, a ne Bošnjaci, a musliman može biti, to je činjenica, i Turčin, Arapin i Englez, Francuz, Crnogorac, Perzijanac i Njemac, tako bi sada da nam teritorijalno određenje označava nacionalno, pa imamo ova mišljenja i javljanja da su neki Bosanci, a šta smo onda mi, koji živimo u Sandžaku, koji živimo u Srbiji, Crnoj Gori, Makedoniji, Kosovu, u svijetu.
To su nove zabune i nove spletke koje se Bošnjacima iznova nameću i vrlo često se naši ljudi upotrijebe da to spore.“
U ime Ureda za koordinaciju bošnjačkih vijeća, obratila se predsjedavajuća dr. Misala Pramenković.
"Želim izraziti zadovoljstvo činjenicom da sam prisustvovala skupu ovakvog tipa, na kome smo imali prilike čuti sve ono što danas jeste važno za Bošnjake.
U ime Ureda za koordinaciju, želim najprije zahvaliti današnjim uvodničarima, profesorima na zaista studioznim izlaganjima, potrebama i preporukama u pogledu onoga što je danas činiti Bošnjacima.
Slušajući izlagače, i nakon njih čuli smo široku i bogatu retrospektivu svega onoga što danas Bošnjaci jesu, izazovi sa kojima se susrećemo u nekim segmentima su različiti, u mnogome su isti.
Moj opšti zaključak jeste da mnogo toga jeste do nas Bošnjaka, dakle borba za identitet, za tu posebnost traje, i ona će trajati, ali Bošnjaci moraju dati, svako sa svoje pozicije, kako pojedinačno, tako i kolektivno, institucionalno i biti svjesni odgovornosti koje nose.
Čini mi se da smo mi Bošnjaci nekada najoštriji prema drugom Bošnjaku, a to se ne bi smjelo dešavati, velika je odgovornost na nacionalnim institucijama, političkim predstavnicima.
Ovaj današnji skup je pokazatelj da se možemo i moramo okupiti oko vitalnih nacionalnih interesa. U tom smislu, potrebni su nam događaji koji će nas vezivati, spajati, gdje ćemo prosto imati priliku da se sretnemo, upoznamo i na taj način pokrenemo određene procese.
Budući da je pred nama popis stanovništva u Republici Crnoj Gori, koristim priliku da na kraju pozovem sve Bošnjakinje i Bošnjake u Crnoj Gori da se izjasne, potpuno jasno, stabilno i sigurno.
Minimum odgovornosti koju mogu pokazati prema sebi, a posebno prema mladim generacijama, jeste da se izjasne kao Bošnjaci, i da svoj maternji jezik jasno citiraju kao bosanski jezik, i tu ne smije biti nikakve nedoumice, nikakve sumnje, to je početna tačka, to je osnova, dakle prvo da se popišemo i da se vidi koliko nas ima.
Sve ono što smo danas čuli, o čemu se govorilo, slijedi nakon toga, a vidjeli smo da su brojni izazovi, dakle, bez ovoga mi nemamo o čemu govoriti, ako imamo problem da se izjasnimo, da kažemo da smo to što jesmo, o kakvu stepenu ostvarenja prava mi dalje možemo govoriti."
Uvodničari konferencije su bili: prof. dr. Šaćir Filandra, prof. dr. Senad Ganić i dr. Hamdija Šarkinović.
Učešće su uzeli i predstavnici bošnjačkih vijeća, politički i predstavnici nevladinih organizacija.