Vijesti

Congue iure curabitur incididunt consequat

SAMO GRAĐANI SANDŽAKA IMAJU TAPIJU NAD SANDŽAKOM

Bošnjačko nacionalno vijeće je svečanom sjednicom obilježilo 20. novembar – Dan Sandžaka, nacionalni blagdan Bošnjaka u Srbiji, koji se obilježava u znak sjećanja na osnivanje Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Sandžaka (ZAVNOS), u Pljevljima 20. novembra 1943. godine.

Svečana sjednica kojoj su pored vijećnika prisustvovali predstavnici Bošnjaka iz regiona, gradonačelnici i predsjednici sandžačkih gradova i opština, te brojni gosti predstavnici kulturnih institucija i nevladinih organizacija, otpočela je himnom Bošnjaka Sandžaka koju su izveli učenici Srednje muzičke škole „Novi Pazar“ i Osnovne škole „Stevan Mokranjac“ iz Novog Pazara.

Načelnik sarajevske opštine Ilidža prof. dr. Memić obraćajući se na svečanoj sjednici ispred gostiju u svojoj čestitki za ovaj blagdan kazao je: „Naša je želja da ovim dolaskom pokažemo spremnost za jačanje naših veza i poboljšanje našeg zajedničkog rada.“

Predsjednik Bošnjačkog nacionalog vijeća dr. Sulejman Ugljanin je u svom obraćanju čestitao ovaj blagdan svim Bošnjacima Sandžaka i istakao, za Bošnjake, par bitnih historijskih činjenica:

„U Sandžaku postoji nada, imamo mlade ljude koji su hrabri, odvažni i ustrajni i koji su uz sve to vrlo obrazovani. Na današnji dan moram da kažem nekoliko značajnih činjenica iz novije historije Sandžaka, zato što je ovo historijska regija i Bošnjaci u njoj čine autohtono stanovništvo, starosjedilački narod, a mnogo davno, još od 1977. godine, te činjenice se brišu iz knjiga, udžbenika i iz statističkih podataka.

Berlinskim kongresom su Kneževine Srbija i Crna Gora međunarodno priznate kao dvije male državice, a Sandžak je u to vrijeme dobio međunarodno priznate granice između Srbije i Crne Gore kao korpus separatum.

Druga značajna činjenica je kada su Srbija i Crna Gora nasilno, upotrebom svojih srpskih, odnosno crnogorskih snaga, zaposjele Sandžak u toku balkanskih ratova, te su gradonačelnici sandžačkih opština kao odgovor na to 1917. godine održali Sjeničku konferenciju.

Treća značajna činjenica je ZAVNOS, kada su građani Sandžaka, svi zajedno, osnovali Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Sandžaka, prvenstveno da bi stali na put najvišem zlu tada, fašizmu. Formirali su vojsku, lokalne organe vlasti, regionalne organe vlasti, skupštinu, vladu Sandžaka, sve ono što treba jednoj državi.

Također, vrlo značajna činjenica, je i referendum građana Sandžaka, koji je održan 25, 26. i 27. oktobra 1991. godine, kada su građani Sandžaka izašli na izbore i glasali za potpunu političku i teritorijalnu autonomiju Sandžaka sa pravom na priključenje jednoj od suverenih republika“.

 

 

 


Povezane objave

Close
Close