Uvaženi predstavnici medija,
Danas se obilježava Svjetski dan slobode medija, prilika da se još jednom podsjetimo principa na kojima počiva sloboda medija, ali i ukažemo na činjenice, odnosno nezavidan položaj novinarske profesije, medija i medijskih radnika, kako u Republici Srbiji i regionu, tako i u Sandžaku.
Sloboda medija jedno je od osnovnih ljudskih prava, a očuvanje slobodnih, nezavisnih i pluralističkih medija od krucijalnog je značaja za demokratsko društvo, čemu težimo. Novinari vode neprestanu borbu za nezavisne informacije kako bi informirali javnost o teškom kršenju ljudskih prava, zločinima, zloupotrebi, a u toj borbi često se suočavaju sa prijetnjama, verbalnim, ali i fizičkim nasiljem. Svjetionik borbe za istinu danas su novinari u Palestini koji svakodnevno daju svoje živote na putu istinitog izvještavanja o stanju u njihovoj domovini i masakru koji se dešava nad narodom Palestine. Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, kulturu i nauku (UNESKO) dodijelila je ove godine svoju Svjetsku nagradu za slobodu medija svim palestinskim novinarima koji prate rat u Pojasu Gaze.
Prema godišnjem Indeksu slobode medija Reportera bez granica (RSF), Srbija je zauzela poražavajuće 98. mjesto, što je pad za sedam mjesta u odnosu na prošlogodišnji izvještaj, što ukazuje na nastavak pada, jer je prošle godine, na ovoj listi, zauzimala 91. mesto, a u izveštaju za 2022. godinu bila je na 79. mjestu. Ovakav rezultat Srbiju svrstava u zonu teškog stanja.
Također, socijalni i ekonomski položaj novinara i drugih medijskih radnika u Srbiji je i dalje nepovoljan. Često susretanje sa neravnomjernom i neravnopravnom raspodjelom novca namijenjenim za projektno sufinansiranje medija čini da se većina nezavisnih medija uskraćuje za izvor prihoda.
Možemo konstatirati da je u Novom Pazaru napravljen pozitivan iskorak kada je u pitanju solidarnost novinara i medija u borbi za bolje uslove rada i poštivanje novinarske etike, kada je šest medija iz ovog grada, u znak protesta, odbilo sredstva dodijeljena na konkursu za finansiranje medijskih projekata koje je raspisao Grad Novi Pazar. Ovo je, također, pokazatelj da se saradnjom i zajedničkim doprinosom možemo izboriti za bolje uslove, a samim tim i očuvanje novinarske profesije.
“Svako ima pravo na slobodu mišljenja i izražavanja, što obuhvata i pravo da ne bude uznemiravan zbog svog mišljenja, kao i pravo da traži, prima i širi informacije i ideje bilo kojim sredstvima i bez obzira na granice.”
*Član 19, Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima.
Svjetski dan slobode medija obilježava se od 1993. godine odlukom Ujedinjenih nacija kako bi se podigla svijest o značaju slobode medija i podsjetile vlade država da je njihova dužnost da poštuju i podržavaju pravo na slobodu izražavanja.
Odbor za informisanje