POTPREDSJEDNICI

Potpredsjednici BNV


Vijeće ima četiri potpredsjednika.
Potpredsjednici Vijeća biraju se iz reda članova Vijeća, javnim glasanjem, većinom od ukupnog broja članova Vijeća, na prijedlog predsjednika Vijeća.
Potpredsjednike Vijeća bira Vijeće, u postupku predviđenim Poslovnikom o radu Vijeća.





































Za potpredsjednike Bošnjačkog nacionalnog vijeća izabrani su:

1. Prof. dr. Sead Šemsović, univerzitetski profesor, zadužen za oblast obrazovanjа na bosanskom jeziku;.

Rođen 4.2.1978. godine u Raški, Republika Srbija. Osnovnu i srednju školu završio je u Novom Pazaru, a studij Književnosti naroda Bosne i Hercegovine i bosanskoga jezika na Filozofskom fakultetu u Sarajevu 2002. godine, gdje je 2008. magistrirao, a 2012. doktorirao. Glavni je i odgovorni urednik Godišnjaka Bošnjačke zajednice kulture Preporod u Sarajevu, kao i Bošnjačke riječi, časopisa za nauku, kulturu i književnost sandžačkih Bošnjaka, koji izdaje Centar za bošnjačke studije (CBS). Na Odsjeku za književnosti naroda Bosne i Hercegovine Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu nalazi se u zvanju vanrednog profesora na oblasti usmena književnost. U periodu od 2014. do 2018. vijećnik je Bošnjačkog nacionalnog vijeća, član Odbora za obrazovanje, te zamjenik predsjednika Bošnjačkog prosvjetnog savjeta. Član je skoro svih komisija za implementaciju bosanskog jezika u Republici Srbiji. Autor je naučne knjige Epski svijet Avda Međedovića, priređivač je i urednik niza knjiga, koautor jednog udžbenika za bosanski jezik za 2. razred gimnazija, autor i koautor tri udžbenika za izborni predmet Bosanski jezik s elementima nacionalne kulture, koautor svih izdanja Zbirke zadataka iz bosanskog jezika za malu maturu. Učestvovao je na tridesetak međunarodnih naučnih konferencija, te objavio pedesetak naučnih i stručnih radova u zemlji i inostranstvu.

2. Sanela Međedović, profesor razredne nastave iz Novog Pazara, zadužena za oblast informisanja na bosanskom jeziku;

rođena 25.06.1980. godine, direktor OŠ „Đura Jakšić” u Trnavi. Osnovnu školu i gimnaziju završila je u Novom Pazaru, 2007. godine diplomirala je na Učiteljskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Od 2008. godine do juna 2021. god. radila je na mjestu profesora razredne nastave u OŠ “Đura Jakšić”. Od 2011. saradnik je Bošnjačkog nacionalnog vijeća i aktivno učestvuje u procesu implementacije nastave na bosanskom jeziku. Autor je dva i koautor četrnaest udžbenika na bosanskom jeziku. Autor je tri akreditovana programa stalnog stručnog usavršavanja nastavnika, odgajatelja i stručnih saradnika na bosanskom jeziku. Učestvovala je u pripremi odobrenih nastavnih planova i programa za bosanski jezik u prvom, drugom, trećem i četvrtom razredu osnovne škole kao i pripremi programa nastave i učenja usmjerenih na ishode i proces učenja u prvom ciklusu osnovnog obrazovanja i odgoja. 2019. angažovana je na razvoju standarda postignuća učenika za kraj prvog ciklusa obaveznog obrazovanja za predmet bosanski jezik. Autor je i realizator obuka za primjenu standarda postignuća učenika za kraj prvog ciklusa obaveznog obrazovanja za bosanski jezik. 2018. godine dobitnica je plakete Bošnjačkog nacionalnog vijeća za izuzetan doprinos razvoju i unapređenju nastave na bosanskom jeziku u Sandžaku. U maju 2021. stiče zvanje pedagoški savjetnik. Udata je i majka dvoje djece.















































3. Dr. Jasmina Curić, doktor biotehničkih nauka, zadužena za oblast bošnjačke kulturе

Rođena je 1965. godine u Novom Pazaru u porodici sa visokom sviješću o bošnjačkoj nacionalnoj pripadnosti i vjerskim ubjeđenjima. Osnovne studije završava na Poljoprivrednom fakultetu, Univerzitetu u Prištini sa visokom prosječnom ocjenom. Nakon završenih osnovnih studija upisuje magistarske i postdiplomske studije i na kraju na Univerzitetu u Beogradu dobija zvanje doktora biotehničkih nauka iz oblasti agro- ekonomije. Pored ostalih angažmana je predavala i na Državnom Univerzitetu u Novom Pazaru iz predmeta u oblasti agroekonomije. U Opštinskoj upravi Novog Pazara radi od 1997 godine na različitim pozicijama u oblasti lokalnog ekonomskog razvoja. Bila je i Koordinator projekta finansiranog od Vlade Velikog Vojvodstva Luksemburga koji se odnosio na obrazovanje, zdrastvo i vodosnabdevanje. U periodu od 2008. do 2012. godine na prijedlog „Bošnjačke liste za Evropski Sandžak“, dobija funkciju Posebnog savjetnika ministra u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja sa zaduženjima u oblasti razvojnih projekata za opštine Sandžaka. U tom periodu biva izabrana i aktivno učestvuje kao član u savjetima i stručnim timovima imenovanim od strane Vlade Republike Srbije i to: Član nacionalnog savjeta za razvoj privrede, Član stručnog tima za izradu Programa mjera podrške za sprovođenje privredne politike i politike ruralnog razvoja Republike Srbije za period 2008-2012. godine. 2018. godine biva izabrana za vijećnicu u Bošnjačkom nacionalnom vijeću a kasnije i za predsjednicu Vijeća. Na mjestu predsjednice Vijeća pokazuje uspjehe u svim poljima rukovođenja ovom za Bošnjake Sandžaka krovnom institucijom. Dobitnica je Povelje „Prijatelj Bosne“ za 2021. godinu u znak zahvalnosti za prijateljstvo i izuzetan doprinos, očuvanju i afirmaciji multikulturalne, demokratske i suverene Bosne. Udata je i majka je dvoje djece.

4. Adel Slatina, specijalista opšte medicine iz Priboja, zadužen za oblast službene upotrebe bosanskog jezika i pisma

Rođen 30. marta 1977. godine u Priboju, završio je osnovnu školu i Gimnaziju u svom rodnom gradu. Medicinski fakultet završio je u Prištini, dok je specijalističke studije opšte medicine završio u Beogradu. Tokom studija biran je za člana Savjeta Medicinskog fakulteta, a nakon povratka u Priboj aktivno se uključio u lokalnu politiku i društveni život. U tri navrata biran je za odbornika Skupštine opštine Priboj i bio član Opštinskog vijeća zadužen za socijalnu politiku i saradnju sa nevladinim organizacijama. Kao predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća, dr. Adel Slatina posvetio se unapređenju prava Bošnjaka u Republici Srbiji. Tokom svog mandata aktivno je radio na širenju i jačanju obrazovanja na bosanskom jeziku, promociji kulturnog naslijeđa Bošnjaka i očuvanju identiteta. Posebnu pažnju posvetio je decentralizacji rada Vijeća, pružajući ravnomjernu podršku svim dijelovima Sandžaka, s naglaskom na Limsku dolinu. Oženjen je i otac dvije kćerke.

Close
Close